chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Newsroom

Nowa europejska definicja umiejętności życiowych

29/03/2018
Tungumál: PL
Document available also in: EN EL

Tłumaczenie NSS Polska

Partnerzy projektu Life Skills in Europe (LSE) zaproponowali nową definicję umiejętności życiowych, nad którymi pracowali w ubiegłym roku. Definicja ta jest wynikiem długiego procesu badawczego, który obejmuje zbiór wywiadów, dobrych praktyk i narzędzi.

Partnerzy projektu stwierdzili, że stosowanie terminów takich jak "kompetencje" i "umiejętności" może być zbyt restrykcyjne w odniesieniu do koncepcji, które chcieli zdefiniować. Dlatego właśnie zdecydowali się użyć hasła "możliwości", ponieważ jest ono niezależne od kontekstu. Zespół projektowy LSE uważa, że termin ten podkreśla również krytyczne i etyczne aspekty określonych kompetencji. Zdolności można zatem rozumieć jako połączenie wiedzy, postaw wobec wiedzy i różnych umiejętności.

Rezultatem projektu jest właśnie nowa definicja umiejętności życiowych:

"Umiejętności życiowe stanowią element możliwości życia i pracy w określonym kontekście społecznym, kulturowym i środowiskowym. Rodzaje umiejętności życiowych pojawiają się jako odpowiedź na potrzeby jednostki w rzeczywistych sytuacjach życiowych ".

Partnerzy projektu zidentyfikowali następujące elementy związane z pojęciem umiejętności życiowych: umiejętności podstawowe (umiejętność liczenia, czytania i pisania, cyfryzacja), zdolności osobiste i interpersonalne (które obejmują pewne umiejętności miękkie), zdolności obywatelskie, możliwości finansowe, zdrowotne i środowiskowe.

 

Przeczytaj raport projektu LSE na temat umiejętności życiowych w Europie
Zobacz bazę dobrych praktyk i narzędzi projektu LSE

 

 

Source: EAEA

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 4 of 4
 • Anna Kijak's picture
  Definicja została bardzo trafnie ujęta. Słowo "możliwości" ma wiele odniesień w rozmaitych sytuacjach, nie tylko życia codziennego, lecz również w wydarzeniach w życiu zawodowym i społecznym. Jednostka ma szereg różnych dróg podczas owej "możliwości". 
 • Agnieszka Chrapek's picture
  Podoba mi się ta definicja. Słowo "możliwość" może stanowić odniesienie do wielu sytuacji, w których jednostka może czegoś dokonać lub może coś posiadać. Druga część wskazuje na źródło umiejętności życiowych jaką jest potrzeba. Stwarzajmy więc te potrzeby, pozytywne, aby żyło nam się coraz lepiej. 
 • Monika Gromadzka's picture
  Fantastycznie!
  Od lat pracuję z tematem umiejętności życiowych zarówno na sali szkoleniowej, jak i w pracy indywidualnej. Dotychczas w swoich rozważaniach korzystałam z definicji Światowej Organizacji Zdrowia (https://www.special-learning.com/article/world_health_organization_expla...). Widzę, że będę mogła dodatkowo wykorzystać powyższy - szerszy - zbiór. Dziękuję!
 • Hossam Helmy's picture
  ineed to regester