chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Newsroom

„Pożyczki na kształcenie”

23/03/2018
Tungumál: PL

Po półtora miesiąca od otwarcia drugiego naboru wniosków w projekcie „Pożyczki na kształcenie” można jednoznacznie stwierdzić: Polacy chcą się dokształcać! Zainteresowanie podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, a także rozwijaniem zainteresowań jest wysokie, a atrakcyjna – bez kosztowa forma ich finansowania ułatwia ten proces.

W ramach uruchomionego w zeszłym roku projektu „Pożyczki na kształcenie” (www.inwestujwrozwoj.pl) na początku lutego został ogłoszony drugi nabór wniosków o preferencyjne pożyczki z częściowym umorzeniem. W jego ramach osoby dorosłe (pracujące, samozatrudnione i pozostające bez pracy) mogą ubiegać o pożyczkę do 100 tys. zł na sfinansowanie wybranych przez siebie studiów podyplomowych, kursów lub szkoleń (za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia), trwających nie dłużej niż 24 miesiące. Przez 1,5 miesiąca zainteresowani zarejestrowali w systemie on-line ponad 1660 wniosków, z czego 673 z nich zostały już złożone, pozytywnie rozpatrzonych zostało już 267 wniosków.

 

Pożyczki są nieoprocentowane i nie są związane z żadnymi dodatkowymi kosztami (prowizjami, opłatami itp.). Pożyczki mogą finansować cały koszt szkolenia/studiów. Okres spłaty wynosi do 3 lat – spłaty są dokonywane w równych ratach miesięcznych. Środki są przekazywane bezpośrednio do instytucji edukacyjnej na sfinansowanie wybranej przez uczestnika formy kształcenia. Ukończenie studiów lub kursu stanowi podstawę do umorzenia 20% pożyczki. W praktyce oznacza to brak obowiązku spłaty ostatnich rat pożyczki. W przypadku osób pozostających bez pracy, które w trakcie szkolenia lub po jego zakończeniu podejmą zatrudnienie lub osób o dochodach poniżej średniej krajowej, umorzeniu może podlegać 25% pożyczki.

W ramach pierwszego naboru, który otwarty był we wrześniu 2017 r. złożonych zostało prawie 1.700 wniosków o łącznej wartości 13 mln zł. Przyznano ponad 1000 pożyczek. Najwyższe przyznane pożyczki miały wartość 100 tys. zł (współfinansowanie kursu profesjonalnego pilotażu, którego pełen koszt wynosił 160 tys. zł). Wartość najniższej pożyczki wyniosła 600 zł (kurs z obszaru psychologii), a średnia wartość pożyczki wyniosła ok. 7,2 tys. zł. Nieco ponad połowę pożyczkobiorców (52%) stanowiły kobiety. Warto podkreślić, że co prawie co dziesiąta pożyczka została udzielona osobom niepracującym, chcącym zwiększyć swoje kwalifikacje.

Największą popularnością cieszyły się pożyczki na studia podyplomowe (ok. 40% udzielonych pożyczek) oraz kursy programowania (38% pożyczek). W ramach pierwszego naboru z ubiegłego roku przyznano już ponad 100 umorzeń - tj. umorzono spłatę 20 lub 25% wartości pożyczki.

Finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 projekt „Pożyczki na kształcenie” realizowany jest od czerwca 2017 r. przez partnerstwo Fundacji Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach i Fundacji Fundusz Współpracy . Projekt jest pilotażem nowej formy finansowania kształcenia ustawicznego osób dorosłych. Jest to zarazem jeden z pierwszych w Polsce przykładów nowej formy wykorzystywania środków UE – pomocy zwrotnej.

Drugi nabór będzie trwał do 31 maja br. lub do wyczerpania środków.

/pl/file/180202pnkinfografikawwwjpg18_02_02_pnk_infografika_www.jpg

 

Operatorzy projektu „Pożyczki na kształcenie”:

Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach już od 25 lat aktywnie wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Oferta ARR obejmuje m.in. pożyczki, poręczenia oraz usługi doradcze dla firm. Agencja z sukcesem uczestniczy w realizacji programów i projektów finansowanych ze środków publicznych, np. jako pośrednik finansowy w programie „Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie” czy operator szeregu projektów w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Fundacja Fundusz Współpracy to jedna z najbardziej doświadczonych w Polsce instytucji zajmujących się zarządzaniem, realizacją, rozliczaniem i promocją projektów współfinansowanych w ramach zagranicznych środków pomocowych. Na przestrzeni lat Fundacja zebrała zespół posiadający wszechstronne kompetencje w zakresie ewaluacji, weryfikacji i kontroli finansowej, a także monitoringu programów i projektów. Dzięki wdrożeniu setek zróżnicowanych projektów wypracowała wysokie standardy pracy, przez co pozyskała zaufanie najbardziej wymagających zleceniodawców. Fundacja Fundusz Współpracy realizowała liczne przedsięwzięcia rozwojowe na zlecenie Rządu RP – aktywnie wspierając m.in. proces akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej.  Obecnie główne obszary działalności Fundacji to m.in.: świadczenie usług audytowych, doradczych, ewaluacyjnych wspierających sektor publiczny i sektor ekonomii społecznej, w tym działania wspierające podmioty ekonomii społecznej, kształcenia ustawicznego i przedsiębiorczości, rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz problematyki równościowej i wdrażanie działań CSR.

 

Źródło: Fundacja Fundusz Współpracy

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn