chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Jaką rolę odgrywa UE w uczeniu się dorosłych?

Na poniższej osi czasu pokazano, w jaki sposób ewoluowała na przestrzeni lat rola UE w propagowaniu uczenia się dorosłych. Na osi czasu zaznaczono istotne wydarzenia, takie jak ważne publikacje poświęcone polityce i inicjatywy.

Początek pracy UE nad uczeniem się dorosłych wyznaczają traktaty rzymskie, za pośrednictwem których Wspólnota Europejska propagowała szkolenie podstawowe i doskonalenie zawodowe.

1957

UE rozpoczyna prace nad polityką w zakresie uczenia się dorosłych

2000
(2002)

Rada Unii Europejskiej publikuje rezolucję w sprawie uczenia się przez całe życie, w której kładzie nacisk na zasadę edukacji „przez całe życie” i jej stosowanie w różnych środowiskach.

(2006)

Komisja publikuje komunikat "Kształcenie dorosłych: nigdy nie jest za późno na naukę", podkreślającą istotny wkład kształcenia dorosłych w zatrudnienie i mobilność oraz w integrację społeczną.

Komisja publikuje komunikat Na naukę zawsze jest odpowiednia pora. Zawiera on Plan działań na rzecz kształcenia dorosłych (2008-2010), który po raz pierwszy wyznacza wspólne priorytety do realizacji w sektorze kształcenia dorosłych.

2007

Rada publikuje rezolucję w sprawie odnowionej europejskiej agendy w zakresie uczenia się dorosłych (EAAL), konsolidując politykę w dziedzinie uczenia się dorosłych. To unijny tekst referencyjny o polityce w zakresie uczenia się dorosłych.

2011

Kluczowe przesłanie komunikatu EAAL jest takie, że uczenie się dorosłych we wszystkich formach podnosi umiejętności przystosowania zawodowego uczących się oraz wnosi wkład we włączenie społeczne, aktywność obywatelską i rozwój osobisty. Zwiększanie uczestnictwa i umożliwianie wszystkim dorosłym rozwoju oraz odnawianie umiejętności i kompetencji przez całe życie stanowi sedno agendy.

Wyznaczenie priorytetów na lata 2015-2020 w zakresie EAAL:

2015

zapewnienie spójności uczenia się dorosłych z innymi obszarami polityki

zwiększanie podaży i popytu na oferty uczenia się dorosłych

poszerzanie dostępu za pośrednictwem uczenia się opartego na pracy, ICT i możliwości drugiej szansy

poprawa zapewniania jakości, w tym wstępne i ustawiczne kształcenie edukatorów dorosłych.

Nowy europejski program na rzecz umiejętności proponuje, aby państwa członkowskie przyjęły gwarancję umiejętności w celu podwyższenia poziomu podstawowych umiejętności dorosłych.

2016

W dniu 19 grudnia Rada przyjęła rekomendację Ścieżki poprawy umiejętności – nowe możliwości dla dorosłych. Ma ona pomóc 64 milionom dorosłych w Europie, którzy nie mają jeszcze kwalifikacji na poziomie wykształcenia średniego II stopnia, osiągnąć minimalny poziom umiejętności czytania i pisania oraz umiejętności matematycznych i cyfrowych, aby następnie starać się o kwalifikacje na poziomie wykształcenia średniego I lub II stopnia.

2016

EAAL jest częścią ram ET2020 europejskiej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia. Grupa robocza ET2020 ds. uczenia się dorosłych 2016-2018 zajmuje się wzajemnym uczeniem się polityk, które mogą zachęcić większą liczbę dorosłych do uczenia się w miejscu pracy.

Państwa członkowskie mają przedstawić działania, jakie podejmą w celu wdrożenia ścieżek poprawy umiejętności.

2018