chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Kāda ir ES loma pieaugušo izglītībā?

Šajā laika grafikā varat redzēt, kā laika gaitā ir attīstījusies ES loma pieaugušo izglītības veicināšanā. Laika grafikā ir ietverti būtiskākie momenti pieaugušo izglītības jomas attīstībā, tostarp svarīgu politikas nostādņu publikācijas un iniciatīvas.

ES pievēršanās pieaugušo izglītības jautājumam sākas ar Romas Līgumu , ar kura starpniecību Eiropas Kopiena veicina profesionālo apmācību pamata un augstākajā līmenī.

1957

ES sāk izstrādāt pieaugušo izglītības politiku.

2000
(2002)

Eiropas Savienības Padome publicē Rezolūciju par mūžizglītību, īpaši izceļot izglītības principu no šūpuļa līdz kapam un tā nodrošināšanas iespējas dažādās vidēs.

(2006)

Komisija publicē paziņojumu Lai mācītos, nekad nav par vēlu, kurā īpaši tiek izcelta pieaugušo apmācību būtiskā ietekme uz nodarbinātību, mobilitāti un sociālo integrāciju.

Komisija publicē paziņojumu Mūžu dzīvo — mūžu mācies. Tajā ir ietverts Rīcības plāns pieaugušo izglītībai (2008-2010), kurā pirmo reizi ir definētas kopīgās prioritātes, kas jāveicina pieaugušo izglītības jomā.

2007

Padome publicē rezolūciju par atjaunotu Eiropas izglītības programmu pieaugušajiem (EAAL), konsolidējot pieaugušo izglītības politikas jomu. Tas ir ES pieaugušo izglītības politikas atsauces dokuments.

2011

EAAL galvenais vēstījums: pieaugušo izglītība jebkādā formā ievērojami uzlabo apmācāmo personu nodarbinātības rādītājus, veicina sociālo integrāciju, iesaistīšanos pilsoniskajās aktivitātēs un personisko izaugsmi. Programmas uzsvars ir likts uz pieaugošu iesaistīšanos un iespēju visiem pieaugušajiem attīstīt un atsvaidzināt savas prasmes un zināšanas visa mūža garumā.

Tiek noteikti EAAL prioritārie mērķi laika posmam no 2015-2020. gadam:

2015

nodrošināt koherenci starp pieaugušo izglītību un citām politikas jomām;

palielināt pieaugušo izglītības nodrošinājuma piedāvājumu un patēriņa iespējas;

paplašināt pieejamību, izmantojot darba vietas nodrošinātu pieaugušo izglītību, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas un otrās iespējas;

uzlabot kvalitātes nodrošinājumu, tostarp pieaugušo izglītības pedagogu pirmreizējo un turpmāko izglītību.

The Jaunu prasmju programma Eiropai ierosina dalībvalstīm pieņemt Prasmju garantiju, kas ļautu paaugstināt pieaugušo pamata prasmju līmeni.

2016

19. decembrī Padome pieņem ieteikumu Prasmju pilnveides ceļi: jaunas iespējas pieaugušajiem. Tā mērķis ir palīdzēt Eiropas 64 miljoniem pieaugušo, kuri vēl nav ieguvuši vidējo izglītību, apgūt lasītprasmi, rēķināšanu un digitālās prasmes pamata līmenī, un ļaut turpināt iegūt pamatskolas vai vidusskolas izglītību.

2016

EAAL ir daļa no "ET2020" stratēģijas, kas ir stratēģijas sistēma Eiropas sadarbībai izglītības un apmācības jomā. ET2020 pieaugušo izglītības 2016-2018 darba grupa īsteno sasvstarpējās mācīšanās stratēģiju politikas jomās, kas iedrošina vairāk pieaugušo mācīties darba vietā.

Dalībvalstīm vispārējos vilcienos jānoformulē pasākumi, kas tiks veikti ieteikuma ''Prasmju pilnveides ceļi'' īstenošanas ietvaros.

2018