Skip to main content
Blog
Blog

Jasný cíl: více inkluze!

napsala Julie Wietrich, přeloženo z němčiny

Roční setkání účastníků projektu Partizipation 4.0: Německo – francouzský projekt vytváří systémy pro francouzské zaměstnance s postižením, aby je podpořil v nalezení nového pracovního místa v Německu.

[Übersetzung (Französisch - Deutsch): EPALE Frankreich]

od Julie Wietrich, přeloženo z němčiny

Roční setkání účastníků projektu Partizipation 4.0: Německo – francouzský projekt vytváří systémy pro francouzské zaměstnance s postižením, aby je podpořil v nalezení nového pracovního místa v Německu.

Francouzští a němečtí partneři už dva roky pracovali ruku v ruce na tom, aby umožnili více mobility a šancí lidem s postižením na pracovním trhu, který přesahuje hranice. Během ročního setkání účastníků „ Partizipation 4.0: Inklusive Beschäftigung ohne Grenzen“ (Inkluzivní zaměstnání bez hranic) měli účastníci projektu příležitost představit svoje pokroky v projektu a dosažené výsledky. Rovněž zde mohly být stanoveny cíle pro rok 2020.

Okolo 40 osob se zúčastnilo roční konference německo – francouzského projektu „Partizipation 4.0: Inklusive Beschäftigung ohne Grenzen“ (Inkluzivní zaměstnání bez hranic), která se konala v úterý 19. listopadu 2019 v městské hale města Kehl. Sociální podnik ASW + W gGmbH spolek Pomoc v životě Offenburg – Oberkirch e.V. a jeho alsaský partner Soliviers a La Régie des Ecrivains odstartovaly tento projekt již v roce 2017 v rámci programu INTERREG spolufinancovaného Evropskou unií.

Hlavním cílem projektu je úspěšné vytvoření pravidel, které by ulehčovaly přeshraniční zaměstnávání lidí s postižením. Účastníci si sami stanovili lhůtu tří let, aby tohoto cíle dosáhli. Od roku 2017 vznikl důležitý web francouzských a německých partnerů. Projekt začal tím, že si účastníci uvědomili svoji roli zprostředkovatele a již nyní může projekt vykázat povzbudivé výsledky: tři osoby, dvě z toho s jistým druhem postižení, našly díky projektu práci v Německu. Čtyři další osoby s postižením hledající práci jsou nyní na své cestě za hledáním nového zaměstnání na druhé straně Rýna podporovány ASW+W Jobcoachs.

„Zkušenosti, které jsme díky těmto jednotlivým případům získali, nám pomůžou najít další řešení a vyvarovat se eventuálních překážek,“ vysvětluje vedoucí projektu Farahe Midani. „V každé fázi pracujeme cíleně společně s aktéry, abychom se neustále posunovali dopředu.“

Tak bylo i podepsáno ujednání s AGEFIPH (Association de Gestion du Fonds pour l´Insertion Professionnelle des Persones Handicapées), aby došlo k usnadnění hledání přeshraniční práce pro osoby s nějakým druhem postižení v příhraničních regionech. Samozřejmě musí systémy, které jsou v projektu využity, pracovat i nadále po skončení projektu – stále v duchu s naší hlavní myšlenkou: „Práce pro lidi s postižením je prací pro nás všechny.“

„Chceme mobilizovat tolik podniků, kolik jen bude možné, aby bylo lidem s postižením i bez postižení umožněno získat zaměstnání,“ říká vedoucí projektu. V tomto smyslu rozvíjí projekt například německo-francouzské odborné profily, které mohou být využity na obou březích Rýna. Projekt je založen na Evropském systému pro přenos kreditů v odborném vzdělávání (ECVET) a na odborných profilech průmyslové a obchodní komory, řemeslníků a drobných živnostníků. „Lepší znalosti potřeb jednotlivých odvětví nám umožňují správně nastavit odpovídající kvalifikace. Proto se nám tento kontakt a tato spolupráce s podniky zdá tak důležitá.“ V rámci projektu byly vytvořeny německo-francouzské pracovní standardy pro výrobu a logistiku, které by měly být později ověřeny v praxi. Standardy pro povolání malíř, pracovní síly v oboru úklidu a hygieny a pomocníci v domácnostech jsou v tomto čase právě vyvíjeny. Německo-francouzská norma pro povolání v oboru elektro by měla následovat.

Zapojení partneři na obou stranách Rýna tento projekt podporují. V okrese Ortenau se projektu účastní firmy Algeco a Elektro Birk, Arbeitsgemeinschaft Behindertenhilfe im Ortenaukreis e.V. (AGBO), Deutsch – Französische Oberrheinische Wirtschaftsclub CAFA-RSO, IHK Südlicher Oberrhein a Kommunale Arbeitsförderung Ortenaukreis Jobcenter. Za francouzskou stranu se účastní Departementsrat Bas-Rhin, AGEFIPH, Eurodistrikt Strasbourg-Ortenau, Industrie- und Handelskammer Straßburg und Bas-Rhin, CAP Emploi, Integrationsunternehmen SISTRA, Mobilex, B4com und Keeseek.

   


Čtěte také další překlady od francouzských autorů:

Soziale Integration von Migrant*innen: Das MOOC EXULI ist online!

PROFINT : Modell und Ressourcen zur Schulung und Anleitung von Akteuren, die die Integration von Migranten und Flüchtlingen begleiten

Login (4)

Login or Sign up to join the conversation.

Viltu nota annað tungumál?

Skjalið er einnig til á öðrum tungumálum. Veldu eitt þeirra hér fyrir neðan.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Nýjustu umræður

Virk samfélagsleg þátttaka á efri árum og nám þvert á kynslóðir

Þegar litið er til lýðfræðilegra breytinga (demographic change) í Evrópu kemur í ljós að hlutfall eldra fólks í öllum Evrópusambandslöndunum er hátt og fer hækkandi. Þess vegna er afar áríðandi að boðið sé upp á hágæða námsefni, sem sniðið er að þörfum eldra fólks og að fólkið sjálft sé haft með í stefnumótun í símenntun og virkri þátttöku í samfélaginu. 

Meira