chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Blog

Inspirace z Finska - Ohjaamo

31/10/2019
by Milada Stalker
Tungumál: CS

Víte, že ve Finsku funguje bohatá síť poradenských center pro mladé do 30 let? Jmenuje se Ohjaamo a znamená prý něco jako velín.

Na této síti je výjimečné, že nerozlišuje, zda mladý člověk potřebuje poradit se studijními problémy, zda chce najít práci, nebo zda je v tíživé osobní situaci a nemá kde bydlet. Každý, kdo do centra přijde, je po krátkém vstupním neformálním rozhovoru nasměrován k takovému odborníkovi (příp. odborníkům), který mu dokáže nejlépe poradit či pomoci. V centru tak mají své stálé pracovní místo psychologové, kariéroví poradci, sociální pracovníci, speciální učitelé, pracovníci veřejných služeb zaměstnanosti a další odborníci.

Z toho vyplývá, že mladý člověk, který potřebuje pomoci, nemusí chodit nikam jinam, na což má angličtina výstižný výraz one-stop-shop. Také z toho vyplývá, že předpokladem existence a financování těchto center je spolupráce napříč různými resorty. Hlavním zřizovatelem je municipalita v daném místě, ale předpokladem fungování je vzájemná dohoda se všemi důležitými aktéry. V současné době existuje po celém Finsku kolem 70 takových center, což je vzhledem k počtu obyvatel úctyhodný počet.

Centrum s jeho zaměstnanci je velice přívětivé. Mladí lidé mohou brouzdat po internetu, učit se, povídat si, dát si kávu, nebo jen tak odpočívat.

Podrobněji si můžete fungování helsinského centra Ohjaamo prohlédnout v připojené prezentaci. Opravdu je čím se inspirovat. Zejména asi tím, že pokud je vůle pomoci mladým a je vůle se dohodnout na tom, že se vyplatí investovat do pomoci mladým a jak, jde všechno.

Děkuji pracovníkům helsinského centra Ohjaamo za setkání s nimi i s klienty, za možnost návštěvy centra i za poskytnutí prezentace k uveřejnění na EPALE.

/is/file/ohjaamohelsinkiskillsweekallpresentationspdfohjaamo_helsinki_skillsweek_all_presentations.pdf

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn