chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Blog

WIADOMOŚCI Z OSTATNIEJ CHWILI: UCZENIE SIĘ DOROSŁYCH MA POZYTYWNY WPŁYW NA ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE

27/11/2017
by NSS UK
Tungumál: PL
Document available also in: EN FR DE IT ES

/is/file/setting-agenda-healthpngSetting the Agenda: Health.png

Setting the Agenda: Health


Nie jest to zaskoczeniem, prawda? Mieliśmy na to dowody od dłuższego czasu. Faktem jest, że kolejne rządy w Zjednoczonym Królestwie inwestowały w gromadzenie większej liczby dowodów na to, co czyni dorosłych zdrowszymi i zdolnymi lepiej kontrolować swoje zdrowie i zdrowie swoich rodzin. Przegląd Marmota (2010) przyglądał się społecznym uwarunkowaniom w dziedzinie zdrowia, w tym edukacji. Kosztujące miliony funtów centrum What Works Well-Being Centre (od 2014 r. do dziś) ma za zadanie „opracować praktyczne wskazówki dla rządów, przedsiębiorstw i społeczności w celu zapewnienia poprawy dobrostanu na terenie całego Zjednoczonego Królestwa”. Programy pilotażowe badające wpływ uczenia się na potrzeby lokalne na zdrowie psychiczne (w latach 2014-17), sprawdzały czy krótkie kursy w niepełnym wymiarze godzin w ramach uczenia się na potrzeby lokalne pomagają ludziom rozwijać strategie radzenia sobie z lekkimi i średniego stopnia dolegliwościami zdrowia psychicznego.

Są to tylko jedne z licznych badań mających na celu zrozumienie niezaprzeczalnego związku pomiędzy poziomem wykształcenia (lub uczestnictwem w nauce) a prawdopodobieństwem lepszego stanu zdrowia.

Potwierdzają to wnioski zeszłorocznego Trzeciego światowego raportu na temat uczenia się dorosłych i edukacji opublikowanego przez Instytut Uczenia się przez Całe Życie UNESCO. Poza tym, nasze zdrowie zależy w dużej mierze od warunków społecznych. Sześćdziesiąt procent skutków dla zdrowia bierze się z czynników społeczno-gospodarczych i naszego środowiska fizycznego. Skoro największy wpływ na zdrowie mają warunki społeczne, zapewnienie dobrego stanu zdrowia jest więc kwestią wielodyscyplinarną, a nie zadaniem jedynie specjalistów służby zdrowia.

Jakie są zatem największe wyzwania dotyczące zdrowia, z jakimi spotykamy się dziś w Zjednoczonym Królestwie?

Po pierwsze, jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Wraz ze wzrostem długości życia, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia złożonych chorób przewlekłych. Do tego koszt leczenia dorosłych rośnie w trakcie ich życia.

Po drugie, dzisiejszy styl życia ma zły wpływ na nasze zdrowie. Aspekty związane ze stylem życia, takie jak palenie papierosów, picie alkoholu, brak ćwiczeń i zła dieta, przyczyniają się do problemów zdrowotnych w późniejszym życiu. Obecny stopień występowania otyłości u dzieci wskazuje na to, że problem ten będzie rósł.

Następnie, szacuje się, że w tym roku u jednej czwartej dorosłych w Wielkiej Brytanii wystąpi możliwe do zdiagnozowania schorzenie zdrowia psychicznego. Zdrowie psychiczne często łączone jest z pojęciem dobrostanu: pewności siebie, optymistycznego patrzenia w przyszłość, poczucia kontroli nad swoim życiem i posiadania związków zapewniających wsparcie, nie zaś zaledwie braku chorób i objawów.

Ponadto, między poszczególnymi krajami europejskimi oraz wewnątrz nich istnieją nierówności w zakresie zdrowia, również w obrębie jednego miasta. Przewidywana długość życia mężczyzn z różnych części Glasgow różni się o czternaście lat - na tej samej trasie autobusu! Jednak problem nie polega jedynie na różnicy pomiędzy osobami najbogatszymi i najbiedniejszymi; istnieje «gradient stanu zdrowia», który dotyczy wszystkich pomiędzy. Jednym ze wskaźników tego, gdzie znajdujemy się na «gradiencie stanu zdrowia» jest poziom wykształcenia - w szczególności zaś to, ile lat spędziliśmy w systemie edukacji obowiązkowej. 

Więc jakie korzyści dla naszego zdrowia ma uczenie się dorosłych? W dowodach przejawia się pięć wątków:

 1. Rozwiązanie problemu nierówności powodujących słaby stan zdrowia: Posługiwanie się poziomem edukacji początkowej jako wskaźnikiem przyszłego stanu zdrowia rodzi pytanie: co stanie się z osobami, którym nie powiodło się przy pierwszym podejściu, w tym kraju lub za granicą?  Uczenie się dorosłych najwyraźniej pełni rolę w odwracaniu negatywnych skutków nierówności skumulowanych wcześniej na przestrzeni życia.

 2. Poprawa zachowań zdrowotnych i podejścia do zdrowia: Tego rodzaju publiczne programy zdrowotne (jak na przykład kampania 5-a-Day) zależą tak od informacji publicznej, jak i uczenia się nieformalnego. Wpływ takich inicjatyw zależy od poziomu wykształcenia grup docelowych. Inicjatywy ukierunkowane mają większe szanse powodzenia gdy są wspierane przez ogólne programy edukacji dorosłych lub stanowią ich część. Nie jest ważny temat, lecz sam fakt, że ma miejsce uczenie się.  Uczenie się prowadzi do zwiększonej pewności siebie i poczucia własnej skuteczności, co przekłada się na większą zdolność radzenia sobie z własnym zdrowiem.

 3. Increasing life-expectancy and disability-free life expectancy: Zwiększająca się przewidywana długości życia i przewidywana długość życia bez niepełnosprawności: Ponieważ wymagania dorosłych w stosunku do systemu opieki zdrowotnej rosną wraz z wiekiem, niezwykle ważne jest ograniczanie skutków choroby i niepełnosprawności. Jak pokazały liczne niedawne sprawozdania w mediach, uczenie się dorosłych ma do odegrania kluczową rolę w wydłużeniu okresu samodzielności osób starszych i w rozwoju demencji.

 4. Ograniczenie występowania chorób wynikających ze stylu życia: Na świecie choroby wynikające ze stylu życia odpowiadają za 63% zgonów, według GRALE III. Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że 25% zgonów jest związanych z życiem w niezdrowych warunkach otoczenia. Uczenie się dorosłych także dostarcza ludziom narzędzi, dzięki którym mogą wpływać na swoje otoczenie i, przytaczając słowa GRALE III, «uczynić się zdrowszymi».

 5. Umożliwianie poprawy stanu zdrowia psychicznego i dobrostanu: Istnieje znaczna liczba brytyjskich badań ukazujących korzyści, jakie uczenie się dorosłych niesie dla zdrowia psychicznego i ogólnego dobrostanu. Wyniki tych badań były tak przekonujące, że w 2015 roku rząd brytyjski zlecił przeprowadzenie projektu, który ma zbadać skutki dla zdrowia psychicznego uczestniczenia w uczeniu się dorosłych przez osoby z lekkimi lub średniego stopnia dolegliwościami zdrowia psychicznego. W ramach 62 projektów pilotażowych na terenie Anglii, osoby biorące udział w szeregu zajęć w ramach uczenia się na potrzeby lokalne wypełniają ujednolicone ankiety kliniczne. Wyników należy się spodziewać w listopadzie 2017 r.

Badania wskazują na to, że powyższe pięć wątków może przyczynić się do bardziej wydajnego systemu opieki zdrowotnej. Udział w uczeniu się dorosłych prowadzi do mniejszej liczby wizyt u lekarzy ogólnych, a także do podejmowania lepszych decyzji dotyczących własnej opieki zdrowotnej i postępowania zgodnie z poleceniami lekarzy. Pomimo, że wyższy poziom wykształcenia prowadzi do przewidywanego dłuższego życia, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że dodatkowe lata będą wolne od niepełnosprawności.

Co więc to wszystko oznacza dla rozwoju uczenia się dorosłych w Zjednoczonym Królestwie? Obserwujemy wielkie zainteresowanie administracji w Walii, Irlandii Północnej i Szkocji społecznymi uwarunkowaniami związanymi ze zdrowiem. Na terenie Anglii, zwiększone przekazywanie środków do miast-regionów ponownie otworzyło możliwości finansowania pomiędzy odizolowanymi politykami - coś, z czym zwykle słabo radzi sobie rząd centralny. Przeznaczanie środków zgodnie z potrzebami społecznymi jest dyskutowane jako podejście podstawowe. Rola ogólnego uczenia się dorosłych wraz z inicjatywami ukierunkowanej publicznej edukacji zdrowotnej staje się coraz bardziej rozpoznawalna na poziomie społeczności.

Moim zdaniem, zarówno twórcy polityk, jak i specjaliści muszą robić więcej. Skoro uczenie się dorosłych w tak znaczący sposób wpływa na zdrowie i dobrostan, co powinni robić lokalni twórcy polityk w zakresie zdrowia, edukacji i usług lokalnych?  Co powinny zrobić placówki kształcenia dorosłych i ich odpowiedniki w służbie zdrowia, aby bardziej efektywnie połączyć usługi?

Co dzieje się w twoim rejonie w celu wspierania tej agendy?

Zamieść komentarz poniżej lub zapisz się i prześlij swoje studia przypadku do odpowiednich Społeczności wymiany dobrych praktyk w ramach „Brytyjskiej strategii na rzecz uczenia się przez całe życie”

Niniejszy artykuł jest tłumaczeniem z języka angielskiego. 

Mark Ravenhall

Starszy pracownik naukowy

Instytut Uczenia się i Pracy

/is/file/eaal-partner-logospngEAAL Partner Logos.png

EAAL Partner Logos

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

Displaying 1 - 9 of 9
 • Maria Idźkowska's picture
  W bardzo interesującym tekście, dotyczącym artykułu "UCZENIE SIĘ DOROSŁYCH MA POZYTYWNY WPŁYW NA ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE", pojawia się pytanie, jakie korzyści dla naszego zdrowia ma uczenie się dorosłych. Korzyści te zostały tamże wymienione. Myślę, że w Polsce jest to także realne i możliwe do osiągnięcia, jednakże przy większym zaangażowaniu i wnikliwej analizie pod kątem zdrowia swoich mieszkańców przez samorządy terytorialne. Powinny one prowadzić działania nie tylko dotyczące zdrowia - poprawy jego stanu, ale przede wszystkim skupienia się na profilaktyce zdrowotnej, która powinna pełnić funkcję  nie tylko komponentu strategii rozwoju samorządu, ale przede wszystkim powinna być aktywnie realizowana, jako przemyślana wizja dla społeczeństwa zarówno - dla juniorów jak i dla seniorów. Wielka Brytania ma taką wizję, a samorządy w Polsce kończą często swoje propozycje na słowach i nie realizowanych obietnicach. Wynika to często z braku zrozumienia czym tak na prawdę jest profilaktyka prozdrowotna.
  Pozdrawiam
  Maria Idźkowska - Ambasadorka EPALE
 • Gunita Delijeva's picture
        Šajā vasarā mana mamma, kurai jau rit 80. -tais gads,uzdāvināja man grāmatu "Ass prāts visu mūžu", 2011, The Reader's Digest Association, Inc., izdevums latviešu valodā 2015, SIA "Liegra". "Meitiņ", viņa teica, "šajā grāmatā ir vērtīgi padomi, kā saglabāt smadzenes lieliskā formā un aizsargāt sevi no prāta spēju pasliktināšanās."  Gribu piebilst, ka mana mamma, neskatoties uz savu cienījamo vecumu, apmeklē angļu valodas kursus, lai papildinātu un pilnveidotu savas valodas zināšanas, regulāri šķetina krustvārdu mīklas, apmeklē bibliotēku un lasa dažāda satura grāmatas, labos laika apstākļos nūjo un brauc ar velosipēdu,protams, palīdz arī mazbērniem krievu un latviešu valodas mājas darbu izpildē.
          Nu, lūk. Lasot rakstu, vairākas atziņas šķita dzirdētas. Atvēru grāmatu, jā! "2008.gada veiktā pētījuma pārskatā, ko pasūtīja Apvienotās Karalistes valdības projektam "Garīgais kapitāls un labklājība", atklāts, ka kognitīvais treniņš dzīves brieduma gados var uzlabot atmiņu, spriestspējas un informācijas apstrādes ātrumu.Turklāt šādi ieguvumi var būt ilgstoši."(13.lpp.) Savukārt 110.lpp.pieminēts Aberdīnas un Edinburgas universitāšu zinātnieku aprakstītais pētījums ar vienu un to pašu cilvēku smadzeņu darbību izpēti 11 gadu vecumā un 79 gadu vecumā, kas pierādījis, ka intelektuālie izaicinājumi dzīves laikā, kā izglītība un nodarbošanās, uzkrāj smadzeņu rezerves un ļauj saglabāt kognitīvās funkcijas vecumdienās.
            Velkot paralēles starp grāmatas saturu, raksta izklāstu un savas sirmās mātes ikdienas dzīves ritmu, aizdomājos, patiesi, cik gan mērķtiecīgi cilvēkiem tiek atklāta saistība starp izglītību un dzīves kvalitāti, tajā skaitā veselību?...ikdienas vērojumi liecina, ka būtu nepieciešams izstrādāt un ieviest noteiktus darbības soļus, kas cilvēku motivētu mācīties visu mūžu... 

 • Maria Jedlińska's picture
  Ten tekst jest dowodem na to, jak ważne są polityki i długofalowe strategie dotyczące organizacji i planowania działań edukacyjnych. Pierwszy przykład z brzegu: Wielka Brytania, w której jest dwa razy mniej bibliotek publicznych niż w Polsce, za to aż cztery razy więcej (!) osób dorosłych pobierających w nich naukę w trybie edukacji pozaformalnej (Public Libraries 2020). Ważny jest pomysł na działanie i konsekwencja przy jego realizacji.
 • Ewa Nowak-Koprowicz's picture
  W ramach komentarzy pod artykułem Pani Renata Wrona poruszyła ważny wątek kampanii informacyjnych skierowanych do ogółu społeczeństwa. A jakie znacie Państwo kampanie informacyjne krajowe/wojewódzkie skierowane do seniorów? Czy to tylko moje wrażenie, że większość z nich koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa? Bezpieczeństwo, to bardzo ważny aspekt, ale niejedyny, który warto poruszać. I może również warto mocniej pochylić się nad doborem tematyki kampanii informacyjnych adresowanych do seniorów...
 • Renata Wrona's picture
  0 0 1 98 588 PRIME IMAGE Renata Wrona 4 1 685 14.0 Normal 0 21 false false false CS JA X-NONE

  Specjalista w zakresie geriatrii prof. Shlomo Noy dowodzi, że nasz mózg potrafi się uczyć przez całe życie i proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez cały czas. Wystarczy dostarczać mu nowych wyzwań bez względu na wiek i jest świetna metoda prewencyjną przed demencją. Skoro do umiejętności ciągłego uczenia się dodamy jeszcze czynnik lepszego zdrowia aktywnych seniorów, warto pomyśleć o ogólnopolskich kampaniach informacyjnych, które pokonają stereotyp, że osoby starsze niczego już się nie nauczą i powinny zostawać w domach. Śród wielu akcji różnych fundacji, warto zainteresować się tym ważnym tematem, zwłaszcza teraz gdy nasze społeczeństwo tak szybko się starzeje?

  0 0 1 67 407 PRIME IMAGE Renata Wrona 3 1 473 14.0 Normal 0 21 false false false CS JA X-NONE

  Renata Wrona - Trenerka rozwoju osobistego i Trenerka biznesu, Akredytowana Coach ICF, PR managerka, właścicielka Firmy Prime Image,  Autorka książki z zakresu sukcesu, rozwoju i relacji w życiu kobiety „Szczęśliwa kobieta – rozwój, kariera, miłość” oraz wielu artykułów z zakresu budowania marki, savoir vivre w biznesie, wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej
  i motywacji. Ambasadorka EPALE.

 • Daria Sowińska-Milewska's picture
  Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

  Wszyscy wiemy, że uczenie to samo dobro, ważne, potrzebne, ba! Zdrowe! A tymczasem według najnowszego Monitora Edukacji i Kształcenia – udział dorosłych w kształceniu ustawicznym w Polsce to 3,7% w 2016 (spadek z 4,3 % w 2013). W Europie średni wskaźnik wynosi 10,8 %

  Czy dorośli w Polsce się nie uczą? Tu mój apel do badaczy i zarządzających środkami publicznymi – może warto sprawdzić jak jest naprawdę? Czy opanował nas syndrom św. Mateusza? Czy, poza wybranymi grupami ekspertów, po prostu osoby nie mają chęci do czytania, uczenia się w doświadczeniu czy poprzez instruktaże, czy choćby od siebie nawzajem?

  A jeśli faktycznie jest tak źle, to potrzebujemy pilnie działań i rozwiązań systemowych!

  Link do wspomnianego dokumentu: 

  /pl/resource-centre/content/monitor-edukacji-i-ksztalcenia-2017-polska

 • Maria Idźkowska's picture
  Witam serdecznie - Pani głos mnie poruszył, bowiem znam te liczby i zastanawiam się czy badania przeprowadzane są we właściwy sposób. W moim otoczeniu zawodowym, jak i choćby w mniejszej społeczności lokalnej, w której mieszkam, obserwuję jak duży jest trend do doskonalenia własnych umiejętności, a także rozwijania własnych zainteresowań. Wiele osób uczęszcza na kursy, dodatkowe zajęcia rozwijające (liczna grupa seniorów). W pracy natomiast organizuje się dużo szkoleń dla licznej grupy osób czynnych zawodowo. Z tego co wiem na terenie Polski jest podobnie. Czy nie należy więc tej liczby zweryfikować? Serdecznie pozdrawiam
  Maria Idźkowska
 • Jolanta WOLAGIEWICZ's picture

  Wpływ aktywności, w tym intelektualnej a szczególnie uczestnictwo w procesach edukacyjnych, na stan zdrowia  jest niewątpliwy w każdym wieku. Szczególnie ważne jest to dla osób starszych, dla których dobre samopoczucie i sprawność są gwarantem "lepszego" życia.

  Polecam materiał zamieszczony na EPALE, dotyczący odnośnych bada przeprowadzonych w Białymstoku.

  /pl/resource-centre/content/illness-acceptance-pain-perception-and-expectations-physicians-elderly 

 • Filomena Montella's picture
  Concordo pienamente con quanto dichiarato. Lo possono confermare anche i miei alunni di percorsi di istruzione degli adulti di II livello. L'apprendimento ha migliorato notevolmente il loro "modus vivendi" in termini di salute e benessere. Ad maiora