chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Hírek

Jauna mācību forma senioriem "Izzini un pastāsti!"

23/11/2018
létrehozta Livija MUKANE
Nyelv: LV

Mālpils novadā ir izveidota un tiek veiksmīgi īstenota jauna mācību forma senioriem "Izzini un pastāsti!".

Šī ideja radās mūsu nupat pabeigtā Erasmus+ SINDI projekta gaitā, klausoties RigaBrain lektora Pētera Urtāna lekciju "Kā atpūtināt prātu un dzīvot pilnvērtīgi" un viņa minētos sešus padomus, kā iespējami ilgi saglabāt aktīvu smadzeņu darbību.

Divi no tiem: "centies regulāri uzzināt ko jaunu" un "dalies jaunajā informācijā" arī kļuva par pamatu senioru savstarpējo mācību ciklam "Izzini un pastāsti!". Vienreiz mēnesī notiekošo mācību princips un noteikums ir vienkāršs: to dalībniekiem ir jāatrod informācija un jāsagatavo stāstījums par sev līdz tam pilnīgi nezināmu jomu/nozari, kas nav bijusi saistīta ne ar viņu profesionālo darbību, ne ar līdzšinējiem hobijiem. Sanākot kopā, savstarpējo mācību dalībnieki dalās ar pārējiem jauniegūtajās zināšanās, atbild uz jautājumiem, iepazīstas ar pārējo sagatavoto informāciju.

Tā kā SINDI projektā viņiem bija iespēja apgūt digitālās iemaņas katram ar savu individuālo brīvprātīgo skolotāju no jauniešu vidus, tad šobrīd šīs iemaņas tiek izmantotas gan informācijas atrašanai, gan prezentēšanai.

Katrā nodarbībā piedalās 6-8 dalībnieki. Nodarbības ilgums - 2 akadēmiskās stundas.

Pirmā nodarbība notika aprīlī, uz šo brīdi ir notikušas četras, un turpinājums noteikti sekos, jo tā tiešām ir ļoti fascinējoša sajūta, kad labi pazīstami cilvēki, par kuru darbu un brīvā laika interesēm, kā jau laukos, šķiet, zinām visu, pēkšņi stāsta par tēmām, ko nekādi neienāktu prātā ar viņiem saistīt. Trenējam, uzturam aktīvas un attīstām smadzenes!

  

Līvija Mukāne,
Mālpils novada projektu vadītāja un pieaugušo izglītības koordinatore,
EPALE Rīgas reģiona koordinatore

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10/19 megjelenítése
 • Anastasija Kuzmina képe
  Ļoti laba idēja,cilvēkam būtu nepieciešams izglītoties visa mūža garumā. Brīnišķīga iespēja mācīties un pilnveidoties. Ja seniors prot strādāt ar internetu un citām mūsdienu tehnoloģijām, tad var pat iekļauties kādā tālmācības programmā.Labs veids kā pavadīt laiku senioriem.
 • Karīna Pasternaka képe
  Lieliska mācību forma! 
  Manuprāt, seniori ir viena no grupām, par kuras socializēšanos sabiedrībā ir aktīvi jādomā. 
  Sagādā patiesu prieku lasīt par šāda veida projektiem, kas sniedz iespēju senioriem aktīvi darboties, atrasties sabiedrībā un vēl praksē pielietot citos projektos iegūtās zināšanas. 
  IZZINI, manuprāt, liek senioriem “izkāpt” no komforta zonas un sniedz iespēju iegūt jaunas zināšanas un prasmes, kas pozitīvi ietekmē smadzeņu darbību. 
  PASTĀSTI, ir labākais veids, ka iegūt ilgtspējīgas zināšanas, kas sniedz jaunas iespējas komunikācijas veidošanai. 

  “Trenējam, uzturam aktīvas un attīstām smadzenes!” – šo atziņu ir nepieciešams piekopt visiem cilvēkiem, neatkarīgi no viņu vecuma.  
 • Marita Irbe képe
  Manuprāt, šī ir patiešām izdevusies ideja! Patīkami dzirdēt, ka tiek domāts arī par senioru izglītošanu un šādu mācību formu pielietošanu. Tas ir ne tikai lielisks veids, kā saturīgi pavadīt brīvo laiku - meklējot informāciju un gatavojoties stāstījumam, bet arī lieliska iespēja salīdzinoši īsā laika posmā iegūt jaunas zināšanas par visdažādākajām tēmām, kā arī iespēja uzlabot atmiņu. Uzskatu, ka izvēlētā mācību metode ir ļoti atbilstoša un ņemot vērā, ka iepriekš projekta ietvaros bija iespēja apgūt digitālās iemaņas, tas ļaus līdz šim iegūtās zināšanas izmantot praktiskā veidā. Šādas nodarbības noteikti būtu noderīgas un nepieciešamas senioriem visā Latvijā. 
 • Ieva Birziņa képe
  Prieks dzirdēt par šādu mācību metodi! Ļoti apsveicami, ka darbā tiek izmantota viena no visefektīvākajām mācību metodēm – stāstīšana un citu mācīšana. Šajā vecumā jau ir nostiprinājušies ieradumi, pārliecības un arī interešu loks, taču šis ir labs veids kā paplašināt redzesloku, iziet no komforta zonas un aktivizēt smadzeņu darbību, kas noteikti atstās pozitīvu iespaidu uz senioru vispārējo labsajūtu. 
 • Ingrida Pupina képe
  Lasot šo rakstu, prātā nāk doma, kā es to varētu ieviest skolā. Jo doma un ideja par par aktīvas smadzeņu darbības saglabāšanu "centies regulāri uzzināt ko jaunu" un "dalies jaunajā informācijā" ir lieliska. Un šo pieeju jau var sākt no skolas vecuma posma, arī tādēļ, ka tas ir ineresanti, tas ir savādāk. 
 • Anita Strazda képe
  Uzskatu, ka šī doma ir ļoti laba un aktivitāte apsveicama. Domājot par savu tēti, gribētos, lai viņš šādā projektā iesaistītos, ja vien mūsu novadā tāds būtu, jo viņam noteikti patiktu, vienīgi man būtu smalki jāizdomā kā viņu dabūt līdz pirmajai nodarbībai, lai cik tas saistoši neliktos, tā būtu nopietna problēma, pēc tam jau gan noteikti aizietu kā pa "sviestu".
 • Jekaterina Raudiva képe
  Uzskatu, ka papildmācība nevienam nebūs par lieku, visiem ir jāmācās. Senioriem ir iespēja iegūt jaunas  zināšanas un arī labs veids kā interesanti pavadīt laiku!
 • Elga S képe
  Lieliska ideja senioriem, tas ir ļoti aktuāls jautājums , kas skar tieši šo vecuma grupu, jo diemžēl mūsu valstī seniori paliek tā kā aiz "borta", un šādi projekti būtu ļoti nepieciešami, jo ar pensiju dzīve neapstājās , jāatīstās, jāpilnveidojas visas dzīves garumā un jāiet laikmetam līdzi.
 • Inga Junolainena - Cālmane képe
  Lielisks piedāvājums senioriem, jauna mācību forma - Izzini un pastāsti! Senioriem tiek piedāvāta iespēja apgūt digitālās iemaņas, prezentēšanas prasmes, iegūt jaunu informāciju un paplašināt savu redzes loku. Lieliski, ka novada jaunieši brīvprātīgi apmāca savus seniorus, rūpējoties par sava novada attīstību. Projekts ir nozīmīgs arī sociāli, jo daudzi seniori ir vieni un šī ir iespēja, sanākot kopā ar saviem vienaudžiem, jauno paaudzi, komunicēt, apmainīties ar zināšanām, pamācīt vienam otru un justies piederīgam. Ceru, ka šīs aktivitāties notiek līdz šim. Jāmācās ir visu mūžu. Trenējam, attīstām un uzturam aktīvas smadzenes! 
 • Madara Krastiņa képe
  Manuprāt, tas ir brīnišķīgi, ka netiek aizmirsta arī šī vecuma grupa, jo mūsdienu sabiedrībā vecākā gada gājuma cilvēki tiek uztverti pašsaprotami. Mēs zinām, ka viņi ir un neliekamies īsti par viņiem ne zinis, dzīvodami savu aizņemto dzīvi. Manuprāt, svarīgi ir iemācīt un parādīt mūsdienu bērniem un jauniešiem, ka ir jārūpējās par šiem cilvēkiem, jāsniedz viņiem iespēja attīstīties, neizolējot viņus no sabiedrības. Šos mācību ciklus "Izzini un pastāsti" vajadzētu ieviest visur, kā arī laukos. Domāju, mana omīte par to būtu sajūsmā!