chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Kādā veidā sociālos medijus var izmantot svešvalodu mācīšanā pieaugušajiem? Motivācija, komunikācija, inspirācija un prakse

31/10/2018
létrehozta Aldis Lazda
Nyelv: LV
Document available also in: PL FR RO DE CS

Risinājums veiksmīgām svešvalodu nodarbībām pieaugušajiem ir motivējošas un viegli pielietojamas metodes, kas sniedz ātrus rezultātus. Šajā ziņā sociālie mediji šķiet ideāls rīks. Daudzi pieaugušie izmanto sociālos medijus komunikācijai, izklaidei un informācijas iegūšanai. Vai tie nav mērķi un pasākumi, kas veicina izglītības ieguvi, jo īpaši valodu apguvi, kuras pamatā ir vēlme pēc efektīvas komunikācijas, izmantojot dažādas formas un kontekstus?

Kāda nozīme sociālajiem medijiem varētu būt valodu nodarbībās? Kā tie varētu papildināt svešvalodu skolotāja darbarīku kopumu?

/hu/file/pexels-photo-267350jpeg-2pexels-photo-267350.jpeg

 

KOMUNIKĀCIJA

Vispirms sociālos medijus vajadzētu izmantot kā komunikācijas līdzekli, sazinoties ar apmācāmajiem. Piemēram, lai veicinātu tiešāku un dabiskāku komunikāciju starp skolotāju vai konsultantu un skolēniem, varētu nodibināt Facebook grupu. Ja vēl tiek noteikts, ka šeit drīkstkomunicēt tikai svešvalodā, tā kļūst par papildus prakses vietu. Pinterest-Whiteboard ir ideāls un pievilcīgs instruments, lai publicētu uzdevumus, materiālus un mājas darbus grafikas vai teksta veidā. Tādā pašā veidā YouTube var izmantot video materiālu prezentēšanai. Izmantojot Messenger vai Google Hangouts, var notikt slēgtu kopienu vai grupu sanāksmes. Slēgtās Facebook grupās tiešraides garantē uzmanības noturēšanu un darbības motivācijas kāpumu.

 

INSPIRĀCIJA

Otrkārt, tieši sociālie mediji mūsdienās nosaka dominējošos izteiksmes un komunikācijas veidus. Tādēļ ir vērts ļauties to ietekmei, veidojot Anchor uzdevumus valodu mācīšanai. Tvītu rakstīšanu var izmantot kā gramatikas uzdevumu metodi, kā, piemēram, vienā no angļu valodas mācību grāmatām File Upper-Intermediate (OUP). Mūsdienu reālās komunikācijas formas kļūst arvien īsākas, un tas liek tradicionālajiem valodu mācīšanas uzdevumiem, piemēram, vēstuļu vai eseju rakstīšanai izskatīties novecojušiem. Tie tiek uzskatīti par nevajadzīgiem un līdz ar to ir demotivējoši. Kā būtu, ja mēs „tradicionālās“ mācību formas aizstātu ar „sociālo mediju formām“? Ja esejas vietā piedāvātu uzrakstīt postu, piezīmes vietā tvītu un dialoga vietā sagatavot filmu un ievietot to YouTube?

 

PRAKSE

Treškārt, sociālie mediji ir ideāls autentisku materiālu avots. Katra valodas stunda var saturēt dizaina elementus, kur skolēni meklē grafisku inspirāciju Pintierest (infografikas) vai Instagram(fotogrāfijas). YouTube ir autentisku videomateriālu avots visās jomās - TED, TEDed, filmām, intervijām vai dokumentācijām. LinkedIn iespējams atrast autentiskus dzīves gājumus, nozaru materiālus, interesantus profesionālo zināšanu avotus un interešu kopības.

 

E-APMĀCĪBAS

Ceturtkārt, arī e-apmācības vai jaukta veida mācības tiek pārnestas uz sociālajiem medijiem, kuragrākās klātienes apmācības vai vebināri tiek aizvietoti ar darbošanos slēgtās grupās, jauniem izaicinājumiem problēmu risināšanai un iedvesmošanu darbībai. Sociālie mediji ir ātrāk un vieglāk apkalpojami. Tie nodrošina tiešu, nepastarpinātu kontaktu, kas var aizvietot „tradicionālos“ izglītības veidus klases telpā. Tas ir lielisks mācību veids cilvēkiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ ir izslēgti, kuru pieeja tradicionālajai izglītībai ir apgrūtināta (piemēram, attāluma vai pārvietošanās problēmu dēļ) vai arī, kuriem vienkārši trūkst laika.

 

APGRIEZTĀ KLASE

Sociālie mediji šķiet ideāls darbarīks, kuru var izmantot, pielietojot metodi „apgrieztā klase“ (angļu: flipped classroom). Saskaņā ar šo metodi apmācāmie vēl pirms ieiešanas tradicionālajā klases telpā iepazīst jauno valodas materiālu, lai nodarbības laikā to pielietotu praksē. Šī metode apgriež otrādi tradicionālo pieeju, kurā skolotājs klasē paskaidro jauno mācību vielu, bet tāspraktiskā pielietošana bieži vien tiek uzdota kā mājas darbs. Ar sociālo mediju palīdzību skolotājs skolēnu rīcībā var nodot materiālus, kas viņiem nepieciešami, lai sagatavotos apgrieztajai nodarbībai, vai arī, lai regulāri sekotu līdzi visai projekta norisei. Šāda atbildības par iegūtajām zināšanām apgriešana vairāk atbilst lietu stāvoklim, kāds tas ir īstajā dzīvē „ārpus klases telpas“. Tas ir izaicinājums. Tomēr vienlaicīgi šī metode ir papildus motivācijas avots, kas jau ir kļuvusi par zinātnes daļu.

 

MOTIVĀCIJA

Sociālo mediju izmantošana svešvalodu nodarbībās, jo īpaši, strādājot ar pieaugušajiem, kuriem ir maz brīvā laika, var paaugstināt mācīšanās motivāciju. To nodrošina gan vienkāršā pieeja materiāliem un to praktiskā pielietojamība, gan arī materiālu un metodes autentiskums un ar to saistītie izaicinājumi.

Nobeigumā vēlētos uzsvērt, ka sociālie mediji ir kļuvuši par mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļu. To izmantošana svešvalodu nodarbībās pieaugušajiem vienlaicīgi ir gan atvieglojums, gan izaicinājums. Tomēr tas ir posms, no kura nevar izvairīties, un vienlaicīgi tā ir arī valdošā izglītības tendence. Tādēļ to noteikti var izmantot, lai mūsdienu pasaulē sasniegtu labākus rezultātus, mācot pieaugušajiem svešvalodas.

 

Malgožata Mazureka (Małgorzata Mazurek) ir augstskolas pasniedzēja un tulkotāja. Kopš 2005.gada viņa kā angļu valodas skolotāja bijusi saistīta ar Varšavas Nacionālās Aizsardzības akadēmiju (Akademia Obrony Narodowej w Warszawie). Pašlaik viņa ir Kara mākslas akadēmijas (Akademia Sztuki Wojennej) docente. Viņa specializējas pieaugušo izglītībā un sagatavo apmācāmos tehniskās valodas eksāmeniem. Viņa ir sarakstījusi darbu un rokasgrāmatu tehniskās valodas kursu studentiem militārajā jomā A2 līmenim, kā arī sarakstījusi un izdevusi rokasgrāmatu tajā pašā jomā B2+ līmenim. Turklāt viņa vada blogu par svešvalodu eksāmeniem karavīriem (www.stanagexpert.com).

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 10/22 megjelenítése
 • Ieva Rituma képe
  Kādā veidā sociālos medijus var izmantot svešvalodu mācīšanā pieaugušajiem? Motivācija, komunikācija, inspirācija un prakse
  Autors 2018. gada ir bijis pravietisks, daloties savās domās par sociālo mediju nozīmi izglītības procesos. 2020. gada pavasarī sociālo mediju dalība dažādu disciplīnu apguvē ir kļuvusi nenovērtējama. Pašizolēšanās apstākļi mūs ir motivējuši lietot šo komunikācijas veidu ne tikai valodas prasmju nostabilizēšanai. Arī sporta nodarbības ir iespējams apmeklēt un piedalīties tiešsaistes nodarbībās pat pasaules sporta zvāigžņu vadībā. Varam ar digitālu gidu izstaigāt pasaules muzejus un piedalīties dažādās muzeju piedāvatās radošas aktivitātēs - konkursos. Šķiet beidzot cilvēks patiesi apgūst sociālos medijus ,kā izglītības platformu, nevis kā narcistisku paštīksmināšanās spoguli. Beidzot sabiedrībā sāk izkristalizēties vertības ar kurām dalīties, komunicēt, sacensties, sadarboties sociālajos tīklos. Un tas kļūst tik aizraujoši. Pēc karantīnas, šīs pieredzes mums lieliski noderēs, tomēr, ai kā pietrūkst cilvēciskās kopā sanākšanas un skolas sola realitātes. Cerams , ka digitālie resursi būs mūsu palīgi un neizkonkurēs reālo klātbūtnes priekšrocību. Tāpat kā mākslinieka otas pieskārienu radīta glezna ir vērtīgāka par augstas kvalitātes digitālo izdruku, arī izglītībā skolotāja un skolēna tiešai sadarbībai ir šī nenotveramā priekšrocība - īstums.
 • Laine Grūbe képe
  Manuprāt, sociālie mediji kā mācību metode var tikt veiksmīgi izmantota ne tikai svešvalodu apguvē. Mūsdienu cilvēka ikdiena teju nav iedomājama bez sociālo mediju izmantošanas un izmantojot šādu mācību metodi tiktu attīstīta arī indivīda mediju pratība, kas sekmētu kvalitatīvu sociālo mediju izmantošu, apgūstot jaunas zināšanas un prasmes. Protams, nevar aizmirst par to, cik svarīgs, it 
  īpaši apgūstot svešvalodu, ir tiešais kontakts, taču uzskatu, ka šāda metode veicinātu vēlmi apgūt svešvalodu, izmatojot jaunus paņēmienus, kā arī iepazīt arvien vairāk sociālo mediju piedāvātās iespējas. 
 • Laura Kalniņa képe
  Daudzi skolotāji šo metodi jau ļoti aktīvi izmanto gan mācību stundā, gan mājas darbos. Bet man rodas jautājums, vai tiešam sociālie tīkli var aizstāt tiešo saskari ar cilvēkiem klātbūtnē ( realitāte).
  Daudz bērni jau vairs savu brīvo laiku nepavada ārā vai kopā ar draugiem. Viņš labāk paliek iekšā pie datora vai telefona, kas rada problēmas viņu veselībai - pasliktinās redze, stāja, fiziskā sagatavotība, aptaukošanās. Šī problēma būtu jārisina globāli, jo tas tieši ietekmē mūsu nākotnes paaudzi. Ko mēs darīsim tad, kad jau būs par vēlu kaut ko labot?
 • Jeļena Alute képe
  Lieliska ideja izmantot metodi "Apgrieztā klase". Gadus 5-6 atpakaļ mana draudzene, kura dzīvo Vācijā un viņas bērni mācas Vācijas skolā, stāstīja par šo metodi. Bet tur metodi "Apgrieztā klase" izmanto visu priekšmetu apguvei. Pirms jaunas tēmas sākumā skolotājs uzdod mājas darbu skolēniem izzināt jaunu tēmu pašiem, stundas laikā skolēni izstāsta ko viņi jau zin par šo tēmu un tikai pēc tam skolotājs papildina un paplašina jaunu tēmu. Tas motivē skolēnus, jo lielākā daļa galīgā rezultāta (atzīmes) ir atkarīga no tā, ko skolēns pastāstīs. Domāju, ka Latvijā  arī var izmantot šo metodi. 
 • Elīna Bogdanova képe
  Tēma ļoti aktuāla un idejas mūsu datorizētajā laikmetā ir ļoti noderīgas un interesantas. Taču lasot aizdomājos, cik ļoti viss kļūst datorizēts. Komunikācija un mācības notiek tikai ar dažādu ierīču palīdzību. Svarīga ir arī paša cilvēka klātesamība, socializācija ar citiem un izkustēšanās no mājas. Protams, mūsdienās interneta vide ir liels palīgs gan ikdienā, gan izglītībā, ja to lietderīgi izmanto, taču svarīgi ir būt saskarsmē ar cilvēkiem reāli nevis virtuāli. 
 • Laima Kronberga képe
  Paldies par iedvesmojošu rakstu! Mūsdienās IKt un sociālo mēdīju nozīme pieaug ārkārtīgi ātri. Rakstā minētie ieteikumi ir pielietojami, gan pieaugušo izglītībā, gan strādājot ar jauno paaudzi. Sociālā komunikācija, manuprāt, ir viens no efektīgākajiem līdzekļie svešvalodu apguvej mūsdienās. Vēlme veidot veiksmīgu komunikāciju vai sadarbību svešvalodā ir kā papildus motivācija šo svešvalodu apgūt pietiekamā līmenī, lai šī komunikācija būtu iespējama. Raksts ir labi sturukturēts un veiksmīgi akcentēti galvenie virzieni kā sociālā komunikācija var sekmēt svešvalodas apguvi.
 • Mesut EREN képe
  Yabancı dil öğrenme konusunda öncelikle eğitimcilerin öğrenmesi sağlanmalıdır. Okullarımızdaki veya eğitimle ilgili birimlerdeki yabancı dili bilen bir lider tarafında oluşturulan grupta kendi alanları ile ilgili paylaşımları öğrenmeyi amaçladıkları yabancı dilde yapmaları sağlanmalıdır. Bu çalışma ile ihtiyaca binaen öğrenme kolaylaşacaktır.
 • Iveta Feldmane képe
  Ļoti iedvesmojošs raksts, kurā var smelties daudz labu ideju jēgpilnam mācību darbam. Īpaši patīk ideja par "apgriezto klasi", kurā apmācāmais iepazīstas ar mācību materiāliem pirms nodarbības. 
 • Liene Niedola képe
  Paldies par plaši aprakstītajām idejām, kuras ir iespējams praktiski realizēt ikdienas darbā ar skolēniem!
  Ikdienā ļoti daudz cenšos mācību procesā ieviest mērķtiecīgu dažādu tehnoloģiju lietošanu. Liekot uzsvaru uz mērķi, kādēļ tiek lietotas, un prasmēm, kuras skolēni pilnveidos/apgūs. Šāda veida nodarbību plānošana aizņem daudz ilgāku laiku, bet skolēnus daudz vairāk motivē darboties. Skolēni ir kā izslāpuši pēc jēgpilnas tehnoloģiju lietošanas!
 • Jānis Rage-Raģis képe
  Lielāko daļu informācijas, ko mēs nevaram atrast dzimtajā valodā mēs meklējam angļu, krievu vai kādā citā "lielo" valodu saimē. Gribu teikt, ka tendence būs apgūt tikai dažas valodas. Vel liels mīnus ir, cik šī valoda būs gramatiski pareiza, ko mēs mācamies. Bieži mūs interesējošās informācijas sniedzēji ,piemēram, angļu valodā paši nav angļi. Pastāv iespēja, ka mēs apgūstam izkropļotu, gramatiski nepareizu valodu. It sevišķi sociālo mediju: YouTube, Facebook, Twitter vidē.