chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Hírek

Dovednosti u učitelů pokulhávají, ukázal výzkum

25/09/2018
létrehozta Tomáš Fránek
Nyelv: CS

Studie institutu IDEA se zaměřila na intelektuální dovednosti kantorů, například na čtenářskou gramotnost či matematické dovednosti.

Mezi učiteli z mladší generace v Česku jsou výrazné rozdíly co do jejich dovedností. Ukázala to studie institutu IDEA, která vycházela z mezinárodních šetření. Důsledkem je podle autorů studie prohlubující se rozdíl mezi kvalitou vzdělání na různých školách či v různých regionech.

Autoři Daniel Münich a Jana Krajčová se zaměřili na tři okruhy dovedností - čtenářskou gramotnost, matematické dovednosti a používání digitálních technologií. Zkoumali jejich úroveň u celé populace a dále u učitelů do 45 let věku a od 45 do 60 let.

„To sice nejsou vyloženě dovednosti učitelské, ale je to taková nepřímá a zajímavá indikace toho, jak si vedou v těch obecných intelektuálních dovednostech pro život,“ vysvětluje Daniel Münich z Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR, pod nějž institut IDEA patří.

Celkové zjištění ještě vypadá hezky - čeští učitelé jsou lehce nad průměrem vůči ostatním zemím. Podle Münicha je to dáno tím, že většina kantorů se rekrutovala ještě v dobách, kdy český vzdělávací systém byl vysoce nadprůměrný.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rada-mladych-ucitelu-ma-nektere-intel...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn