chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Inovatīvi izglītības modeļi un to novērtējums

17/07/2018
létrehozta Ilze Seipule
Nyelv: LV
Document available also in: EN PL DE FR IT ES NL

/hu/file/skills-work-programme-0Skills for Work programme

Skills for Work programme

 

Dearbháil Lawless no Īrijas Nacionālās pieaugušo izglītības organizācijas stāsta par programmu “Darbam nepieciešamās prasmes” (Skills for Work) un parāda, kādā veidā inovatīvais izglītības modelis un pieeja tā vērtēšanai var palīdzēt izglītojamajiem ar zemām pamata prasmēm.

AONTAS ir Īrijas Nacionālā pieaugušo izglītības apvienība. Mēs pārstāvam gandrīz 500 biedrus no visas Īrijas. Mēs atbalstām kvalitatīva servisa attīstību pieaugušiem izglītojamajiem un pievēršam uzmanību pieaugušo izglītības nozīmei un priekšrocībām. Pie mūsu apvienības uzdevumiem pieder arī Eiropas programmas pieaugušo izglītībā ieviešana, kurā mēs darbojamies kā nacionālais koordinators. Lielākajā daļā ES dalībvalstu šo uzdevumu veic valdības iestādes.

 

Mēs vedam izglītojamos izglītības ceļojumā

Īrijā mūžizglītības programmās piedalās 6,5 procenti pieaugušo. Šis skaitlis ir krietni mazāks nekā vidējais rādītājs ES 28 dalībvalstīs, kas ir gandrīz 11 procenti, nemaz nerunājot par tādām valstīm kā Dānija, kurā pieaugušo izglītības pasākumos piedalās 31 procents pieaugušo. Tomēr ne viss Īrijā ir slikts. Mēs lepojamies ar daudziem svarīgiem inovatīviem modeļiem, kas atzīti visā Eiropā, piemēram, ar mūsu Kopienas izglītības sektoru (Community-Education-Sektor) un programmu “Darbam nepieciešamās prasmes”. Abas ir īpašas ar to, ka, lai sasniegtu minoritātes, nelabvēlīgos apstākļos esošās un „neredzamās“ iedzīvotāju grupas, tās pieaugušo izglītībā izmanto neformālu izglītības praksi. Šo programmu panākumi pirmām kārtām balstās uz to, ka izglītojamie tiek pieņemti tādā līmenī, kādā tie atrodas. Tas nozīmē, ka mēs strādājam ar izglītojamajiem, lai noskaidrotu viņu pašreizējo izglītības līmeni un vedam viņus izglītības ceļojumā. Mēs sekojam līdzi viņu attīstībai un progresam un iepriekš nenosakām, kā ceļojumam jābeidzas. Tā ir pieaugušo izglītības būtība - atbalstīt personisko izaugsmi un pārveidojošas izmaiņas.

 

Jāsasniedz “neredzamās” grupas

Eiropas Komisijas vispārējās un profesionālās izglītības uzraudzības (2017) rīcībā ir statistika par Īrijas izglītības sektoru. Tajā redzams, ka Īrijas izglītības jomu vēl joprojām raksturo būtiska nevienlīdzība. Saskaņā ar statistikas datiem iespējamība piedalīties mūžizglītības pasākumos augsti kvalificētiem pieaugušajiem ir trīs reizes augstāka nekā pieaugušajiem ar zemu kvalifikāciju. AONTAS ir pārliecināta, ka Kopienas izglītībai ir liela nozīme, lai sasniegtu tieši tās personas, kuras izglītības ziņā atrodas visnelabvēlīgākajos apstākļos. Šo pārliecību atbalsta 2014. gada ziņojums par Mūžiglītības panākumiem (Benefits of Lifelong Learning), kas apliecina, ka pieaugušie ar zemām pamata kompetencēm daudz vairāk iegūst no piedalīšanās mūžizglītības pasākumos nekā pieaugušie ar augstu kompetenci. Ziņojums arī apliecināja Komisijas uzskatu, ka pieaugušo izglītības vājākā vieta ir tā, ka šī joma nespēj parādīt pieaugušo izglītības priekšrocības. Šī iemesla dēļ AONTAS arī turpmāk dalīsies savā pieredzē par pieaugušo izglītību un informēs par Kopienas izglītības komplekso un individuālo raksturu un tās būtisko nozīmi formālās un neformālās pieaugušo izglītības jomā.

 

Panākumu stāsts

Viens no panākumiem, ar kuru AONTAS var lepoties, ir Lizas Makdonelas Smitas (Liz McDonnell Smith) stāsts, kura piedalījās programmā “Darbam nepieciešamās prasmes”. Liza aizgāja no skolas 14 gadu vecumā, to nepabeidzot, strādājā kādā šūšanas uzņēmumā un viena pati audzināja bērnu. Tā kā viņai bija finansiālas problēmas un bailes no formālām apmācībām, viņa līdz šim neuzdrošinājās piedalīties izglītības pasākumos. Pirms kāda laika viņa tomēr saņēma drosmi un savā darba vietā - Woodies - piedalījās neformālā apmācību programmā, kas tika organizēta kopīgi ar programmu “Darbam nepieciešamās prasmes”. Darbiniekiem ar zemu pamata kompetenču līmeni bija iespējams piedalīties bezmaksas apmācībās dažādās jomās, kas bija speciāli piemērotas apmācāmo vajadzībām. Pirmajā apmācību dienā koordinators teica: „Pasakiet mums, ko Jūs gribat iemācīties“. Grupa mācījās strādāt ar datoru, rakstīt elektroniskā pasta vēstules un izmantot programmu Microsoft.

Novērtēšana notika brīvā un pozitīvā gaisotnē, izmantojot demonstrācijas, novērošanu un dialogus. Apmācību vadītājs ar apmācāmajiem soli pa solim veica izglītības ceļojumu. Panākumi tika novērtēti individuāli, atsakoties no stingriem laika ierobežojumiem, kas iepriekš noteikti mācību plānā. Ja kādam dalībniekam bija nepieciešams vairāk laika, lai iemācītos rīkoties ar elektronisko pastu, viņam šis laiks tika dots. Ja viņš tālāk gribēja iepazīties ar bezmaksas personiskā e-pasta pakalpojumiem, šī vēlme tika atbalstīta. Liza un viņas kolēģes pabeidza pilnu programmas kursu. Uzņēmums Woodies uzsvēra, ka mācīšanās komandā uz darbiniekiem atstājusi tik pozitīvu iespaidu, ka daudzi darbinieki pēc tam varēja uzņemties jaunus uzdevumus. Uzņēmumi, kuru darbinieki apmeklēja pieaugušo tālākizglītības pasākumus, visos novērtējumos sasniedza daudz labākus rezultātus. Pašlaik Liza ir pabeigusi formālo apmācību programmu “Darbam nepieciešamās prasmes” un var lepoties ar rēķintabulas piešķirto QQI 4. līmeni (QQI - Quality and Qualifications Ireland – Īrijas Valsts aģentūra apmācību beigušo novērtēšanai) (līmenis 3 EQF).

Aplūkojiet piemēru par ēdināšanu darbavietā, kas tika izveidots programmmas "Darbam nepieciešamās kompetences" ietvaros.

 

Panākumu noslēpums ir personalizētais novērtējums

Kopienas izglītībai un tādām programmām kā “Darbam nepieciešamās prasmes”  ir visaptveroša pieeja, kurā izglītības procesa iedarbīgums tiek novērtēts personalizēti, ievērojot  izglītojamā vajadzības. Izglītojamajiem tiek dots nepieciešamais laiks, lai viņi saprastu, kādā veidā viņi var vislabāk kaut ko iemācīties, kas viņiem nepieciešams un kādas ir viņu stiprās puses. Šīs programmas atbalsta izglītojamos, ņemot vērā to, ko viņi no apmācībām sagaida. Izglītojamajiem tiek sniegts atbalsts piemērotu kursu izvēlē, tas savukārt palīdz iemācīto labāk saprast un paturēt atmiņā. Lai mācību saturu iespējami optimāli pieskaņotu katram atsevišķam apmācību dalībniekam, tiek ņemtas vērā gan izglītojamo intereses, gan izvēlētas nepieciešamās apmācību metodes. Šādā veidā dalībnieki var secināt, ka tas, ko viņi apgūst, viņiem ir personiski svarīgi un tam ir praktiska nozīme turpmākajai dzīvei. „Citas” izglītības nozīme samazinās, tiek ievēroti androgoģijas pamatlikumi.

 

Neformālās izglītības novērtējums

Mācību novērtējumā tiek pasvītrotas pieaugušo izglītojamo spējas un prasmes. Tas ir īpaši svarīgi tiem, kuri vēlas uzlabot savas pamata kompetences saskaņā ar tādām iniciatīvām kā “Prasmju pilnveides ceļi” un Eiropas programma pieaugušo izglītībā, kā to iesaka Eiropas Komisija. Eiropas Validācijas festivāls, kas pirms kāda laika (no 14. līdz 15. jūnijam) notika Briselē, parādīja, ka dalībvalstīm ir interese par šādām programmām. Nodarbinātības, sociālo lietu, kvalifikācijas un darbaspēka mobilitātes komisāre Marianne Tīsena (Marianne Thyssen) uzsvēra mūžīzglītības nepieciešamību un norādīja, ka mūsdienu darba tirgus kļūst arvien elastīgāks un straujāks un mainās arvien ātrāk.

Ja tā ir taisnība un ja mēs tiešām gribam atbalstīt pieaugušos ar zemām pamata kompetencēm un panākt, lai viņi piedalītos mūžiglītības pasākumos, tad AONTAS ieskatā jāveido lielāka izpratne par kopienas izglītības sektora un inovatīvo programmu, piemēram, programmas “Darbam nepieciešamās prasmes” vērtībām un tās jārespektē. Ar šādām neformālām praksēm mēs varam sasniegt un motivēt personas, kuras izglītības ziņā atrodas visnelabvēlīgākajos apstākļos un “neredzamās” grupas. Bez šādas prakses pieaugušo izglītība arī turpmāk aprobežotos ar to, ka tiek atbalstīti augsti kvalificēti pieaugušie, bet tie, kuri jau tāpat ir atpalikuši, tiktu izslēgti. Neformālā izglītība sniedz mums iespējas piedāvāt personisku pieredzi, kas balstīta katras konkrētās personas vajadzībās un palīdzēt cilvēkiem, kuri gaida aiz durvīm. Mūsu uzdevums ir šīs durvis atvērt un lūgt cilvēkus ienākt.


/hu/file/skills-work-programmeSkills for Work programme

Skills for Work programme

Dearbháil Lawless ir Īrijas Nacionālās pieaugušo izglītības apvienības AONTAS ES projektu vadītāja. Eiropas programmas pieaugušo izglītībā ietvaros viņa vada projektu „Increasing Pathways Increasing Participation“. Dearbháil Lawless ir strādājusi Kopienas izglītības un pieaugušo  izglītības un tālākizglītības jomās. Viņa ir vadījusi un koordinējusi programmas mazākumtautību pārstāvjiem, vispārējās nodarbinātības jomā (programmās komūnu ilglaicīgajiem bezdarbniekiem) un personām, kuras izglītības ziņā atrodas visnelabvēlīgākajos apstākļos. Dublinas universitātē ir ieguvusi bakalaura grādu vispārējā un profesionālajā izglītībā un Dublinas Triniti koledžā maģistra grādu pirmās pakāpes izglītībā. Pašlaik viņa studē izglītības studiju stratēģiju un praksi. Viņas pētījumi koncentrēti uz tālākizglītības un augstākās izglītības savienošanas pasākumu (Pathway/bridging) savstarpējām attiecībām un iedarbību. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2/2 megjelenítése
  • Daiga Dzene képe
    Manuprāt, Latvijā, vārdi- prasības, kritēriji, uzņemšanas kārtība, iestājeksāmens u. tml., izskan pārāk bieži un biedējoši..pieaugušjaiem ar zemām pamata zināšanām - pat apkaunojoši. Mums ir ko mācīties no Īru tolerances.

  • Maria Perna képe
       Per perseguire qualsiasi tipo di insegnamento rivolto agli adulti, bisogna seguire i principi dell’andragogia. Per questa ragione, concordiamo con l’eccezione secondo la quale “la valutazione personalizzata è la chiave affinchè  vengano messe alla luce le esigenze  del discente”  e perché questi sia protagonista del proprio percorso d’apprendimento acquisendo fiducia. Ciò vale particolarmente per quegli adulti che hanno una bassa scolarità e che devono necessariamente acquisire specifiche competenze applicabili nel mondo del lavoro sempre più esigente ed in evoluzione. Sicuramente, i programmi innovativi riferiti alle competenze lavorative sono, oggi più che mai, indispensabili anche per abbattere le disuguaglianze culturali e di istruzione, permettendo al discente di scegliere il percorso a lui più consono ed  ottenerne  il massimo beneficio. Purtroppo, però, siamo ancora, a mio avviso, agli albori del processo, perché  anche se a livello legislativo ci si sta muovendo in questa direzione, mi pare però di capire che questi percorsi siano intesi come mero ampliamento dell’offerta formativa dei CPIA (Centri Provinciali Istruzione Adulti), il che non è proprio ciò di cui si ha bisogno. Pur essendoci una consapevolezza da parte della Istituzione scuola, molto - ed in tempi ristretti - ci sarebbe ancora da fare, al fine  di dare una risposta con  reale ricaduta in tutti i settori in cui il discente gravita.