chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

IRT suaugusiųjų švietime: vis dar nepavyksta rasti optimalių ir tvarių sprendimų?

21/03/2017
létrehozta Jurgita MELAIKIENE
Nyelv: LT
Document available also in: EN DE ES IT FR PL ET HU DA NL HR CS FI LV EL SL

Eva Andersson iš Geteborgo universiteto Švietimo ir specialiojo ugdymo katedros teigia, kad vis dar neturime suaugusiųjų švietimui reikalingų IRT priemonių.

Ką reiškia kokybiškas IRT panaudojimas švietime ir mokymesi? Vienas iš galimų atsakymų yra toks: kai IRT naudojamos taip, kad mokymas ir mokymasis tampa efektyvesni ir veiksmingesni nepatiriant nepagrįstai didelių, ekologinių, ekonominių ar socialinių sąnaudų. Jeigu laikysimės šio požiūrio, teks dar daug padirbėti, kad suderintume mokymosi naudą ir sąnaudas, siekiant optimaliai ir tvariai naudoti naujas technologijas.

Nauda: optimalumo vis dar trūksta?

Nepaisant to, ar galvotume apie tradicinį švietimą universitete arba mokykloje, ar tam tikrą mišriojo arba nuotolinio švietimo formą, rinkoje yra daug IRT priemonių. Daugelis jų labai padeda padaryti švietimą prieinamą, lankstų ir pritaikytą individualiems poreikiams. Iki šiol susidurta su problema, kad mokymosi platformos dažnai yra nepakankamos ir norint dirbti gerai jas reikia naudoti kartu su daugybe kitų IRT priemonių. Dažnai jos sukuriamos taip, kad tiktų įvairioms mokymosi formoms, dėl to jas sudėtinga naudoti.

Tik neseniai atsirado „visa apimančios“ platformos, kurias lengva naudoti, kuriose yra bendravimo ir žodžiu, ir raštu funkcija, kurios yra vienalaikės ir nevienalaikės, skirtos naudoti individualiai ir bendradarbiaujant. Tai yra pagrindiniai kriterijai, kad technologija būtų naudojama daugiau nei keletą kartų, norint ją išmėginti.

Vis dėlto pageidavimų šioje srityje dar labai daug. Kartais pagauni save mąstant, kad pažanga per lėta, nors ir esi gana tikras, kad techninius sprendimus rasti nebūtų sudėtinga.

Jeigu IRT nauda kartais gali būti sunkiai nusakoma, ką galime pasakyti apie sąnaudas?

Sąnaudos – didelės, įvairios ir netvarios?

IRT gamybos ekologinės sąnaudos nemažos, nes jose yra daug aplinkai žalingų komponentų, kurių šalinimo sąnaudos didelės. Net jeigu šį trūkumą nusvertų tai, kad studentai mažiau keliauja, sunaudoja mažiau popieriaus ir pan., visi turime priežasčių pamėginti sąnaudas sumažinti iki minimumo. Šiandien daug kompiuterių atsiduria sandėliukuose, nes yra nepakankamai galingi, kad būtų galima naudoti naujausią programinę įrangą, arba jų negalima atnaujinti įdiegiant naujausią sistemos versiją; kita įranga sandėliuojama tiesiog dėl to, kad per retai naudojama.

Ekonominės sąnaudas nustatyti taip pat paprasta. IRT įrangos įsigijimas, programinės įrangos licencijos ir palaikymas sudaro didelę dalį suaugusiųjų švietimo institucijų biudžeto. Sąnaudas sumažinti galima lengvai, tiesiog reikia naudoti nemokamas IRT priemonių versijas. Tačiau tai gali būti rizikinga, nes prarandama medžiagos, kuri ten saugoma, kontrolė. Daugelio šių priemonių pagrindas – užsienyje esantys serveriai, ir vieną gražią dieną prie jų gali nepavykti prisijungti. Papildomas laikas, kurio reikia išmokti naudotis IRT ir realiai jas taikyti praktikoje, taip pat reiškia dideles sąnaudas. Būtų galima teigti, kad IRT padeda sutaupyti, ypač švietimui administruoti ir dokumentacijai skirto laiko. Kas dėl studijų medžiagos, internete yra daug nuostabių nemokamų vaizdo įrašų ir kitų priemonių. Kuo daugiau dalysimės, tuo daugiau gausime, bent jau jei klausysime aktyviausių „creative commons“ licencijų šalininkų. Tačiau iš patirties žinau, kad kol kas mokytojams pavyko sutaupyti nedaug laiko.

IRT socialinės sąnaudos apima frustraciją, kurią jaučia daugelis mokytojų, mėginančių veiksmingai naudoti IRT. Tebesame situacijoje, kai mokymosi veiklai skirta įvairialypė įranga retai gaminama, nepaisant to, kad daug švietimo įstaigų investuoja į studijas, kurios dažnai yra brangios. Dėl to mokytojai patiria spaudimą, nes jaučia, kad tikimasi, jog jie šią įrangą naudos, net jeigu jie joje nemato jokių tiesioginių pedagoginių pranašumų. Kad IRT būtų galima naudoti nuolat ir lanksčiai, jas naudoti turi būti lygiai taip pat paprasta, kaip kalbėtis su studentais ar rašyti klasėje ant lentos. Turi būti sudarytos sąlygos tiesiog atsisėsti prie kompiuterio ir sukurti įvairialypę informaciją tiesiogiai naudojamoje mokymosi platformoje. Daugelyje švietimo įstaigų tai dar neįmanoma, net jeigu pažanga šia linkme ir daroma.

Kyla du klausimai:

1. Kodėl IRT neplėtojama toliau, pavyzdžiui, nekuriamos mokymosi platformos?

Padaromi smulkūs patobulinimai, kaskart po vieną ir dažnai tik tada, kai to paprašome. IRT gaminančios įmonės yra galingos rinkos žaidėjos ir nesunku įtarti, kad pelningiau parduoti daug smulkių produktų, kuriuos reikia derinti ir atnaujinti, nei vieną, kuris puikiai veiktų nuo pat pradžių ir ilgai tarnautų.

2. Kaip pasiekti, kad svarstykles nusvertų nauda, o ne sąnaudos, ir būtų rasti mums reikalingi optimalūs ir tvarūs sprendimai?

Atsakyti į šį klausimą reikėtų taip: suaugusiųjų švietėjai turėtų vienodai suprasti, ko reikėtų reikalauti iš mokymuisi skirtų IRT priemonių. Tokios komunikacinės erdvės kaip „Epale“ gali tapti pagrindine vieta šiam klausimui aptarti. Kartu galime tapti gana stipriu suaugusiųjų švietėjų atstovu, siekiančiu tvaresnių IRT ir tvaresnio jų naudojimo. Kokie, Jūsų manymu, turėtų būti mūsų reikalavimai?

Címkék:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 4/4 megjelenítése
 • Ilze Seglēre képe
  Pēc manām domām, lai izmantotu tikai IKT rīkus mācībām, būtu nepieciešams tos modernizēt, lai visi rīki būtu vienotā programmā. Izglītībā, kurā tiktu izmantots tikai IKT, būtu vairākas priekšrocības, bet vēl vairāk trūkumi. Kā vienu no trūkumiem varu minēt, interneta vai arī datora nepieejamību visiem iedzīvotajiem sev ērtā laika, piemēram, pēc darba laika beigām. Otrkārt, ne vienmēr ir pieejams internets un bieži vien notiek sistēmas darbības traucējumi, kas var pārtrūkt, piemēram, noslēguma pārbaudījuma laika. Treškārt, lielākoties jebkuram no studentiem ir nepieciešamā frontālā komunikācija ar pedagogu, kas var atbildēt uz jautājumiem, sniegt padomus un palīdzēt. No otras puses, būtu iespējams ietaupīt elektroenerģiju un ēku amortizācijas izmaksas, jo nebūtu nepieciešams tās uzturēt un izmantot. Skolēniem būtu iespējams izvēlēties mācīties sev atbilstošā laikā, piemēram, cilvēkiem, kam ir grūtības uztvert jaunu informāciju no rīta, varētu apgūt dažādas zinības vakarā. Lai šo varētu īstenot, manuprāt, būtu nepieciešamas lielas pārmaiņas, kas sasaistītos ar izglītības atzīšanu, jaunu izglītības līmeņu izveidošanu, kā arī nebūtu iespējams sekot līdzi vai studenti paši izpilda savus uzdotos darbu vai arī tos izpilda ar palīglīdzekļu palīdzību, vai arī to izdara viņu vietā kāds cits.
 • Sjoerd Wijkel képe

  Wat we eigenlijk nu aan het doen zijn met YouDigIT is de kennis die we nu hebben en nu ontwikkelen over het gebruik van digitale leermiddelen versterken en verspreiden. Dat is ons antwoord op vraag 1.

  Als meer gebruikers binnen het veld van onderwijs en welzijn ervaren dat het een boost kan geven aan de ontwikkeling van de studenten / deelnemers, dan verschuift de aandacht van de kosten vanzelf naar de opbrengst die het genereert.
 • Fabrizio Pivari képe

  Pay attention ITC in italian language is not translate and changed into TIC. ITC is ITC!

 • Piotr Peszko képe

  Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z kształcenia online osób dorosłych musze stwierdzić, że podstawowym ograniczeniem w kształceniu dorosłych wspieranych przez IT jest brak wymiany doświadczeń. Kształcenie dorosłych odbywa się głównie wewnątrz organizacji i na rynku polskim nie obserwuje się działań mających na celu wymianę doświadczeń. 

  W związku z tym indywidualnie podjąłem działania mające na celu wymianę takich doświadczeń zakładając grupę o nazwie eLearning Robię. Po kilku miesiącach grupa ta urosła do ponad 500 osób, które aktywnie tworzą społeczności i dzielą się tym w jaki sposób tworzą elearning, a także pomagają sobie nawzajem. 

  Myślę, że jest to kierunek, który docelowo wpłynie na lepszą wymianę doświadczeń i zbudowanie kultury otwartości.