Blog
Majhni dogodki z velikim dometom (4/7)
Četrti strokovni dogodek EPUO, organiziran 25. maja v RIC Novo mesto, je posegel na vedno aktualno področje socialnih in državljanskih kompetenc. Na primeru odnosa do Romov in priseljencev smo govorili o pomenu premagovanja predsodkov, konstruktivnega sporazumevanja, strpnosti, izražanja in razumevanja različnih pogledov in sočustvovanja. Spoprijeli smo se z Einsteinovo tezo, da je težje razbiti predsodke kot atom, in se strinjali, da so predsodki trdovratni predvsem zato, ker krepijo občutek pripadnosti in varnosti.
Vizija o kulturni raznolikosti in pluralizmu se včasih že zdi na dosegu roke, potem pa se zgodi preizkušnja – nazadnje v obliki množičnega priseljevanja v Evropo. Naša strpnost in sposobnost medkulturnega dialoga sta spet na preizkušnji in njen izid ne kaže najbolje.
Skupaj za sožitje
/hu/file/img0411jpgimg_0411.jpg

Predsodki delujejo tudi znotraj manjšinske populacije, ko na primer izobraženi Romi ne sprejemajo neizobraženih in revnih pripadnikov svoje skupnosti, se jih sramujejo in včasih celo zanikajo svojo narodnost. Mladi izobraženi Romi vsekakor lahko naredijo premike, vendar morajo postopati previdno in v stalnem stiku s tistimi, ki jih zastopajo, saj sicer izgubijo njihovo zaupanje. Zanimiv je tudi pojav nove hierarhije, ko Romi novodobne priseljence doživljajo kot grožnjo, ker se bojijo za svoje socialne prejemke. To spet govori v prid eni od Einsteinovih teorij, namreč, da je vse relativno.
/hu/file/collagejpg-7collage.jpg

V delavničnem delu dogodka smo udeleženci izbirali med tremi temami: Medkulturni mostovi, Kaj moram vedeti o nakupovanju ter Podpora izobraževalcem odraslih pri razvijanju finančne pismenosti. V prvi delavnici so se pripadniki osmih držav z drugimi pogovarjali o njihovih izkušnjah na temo kulturne raznolikosti in sprejemanja drugačnosti ob prihodu v Slovenijo. V delavnici za ozaveščanje nakupovalnih navad, v kateri so sodelovali romski udeleženci, so ugotavljali razlike med potrebami in dobrinami, spoznavali pasti, ki prežijo na kupca v trgovinah, ter spoznali didaktično igro Romonopoli. Tema o razvijanju finančne pismenosti pa je bila namenjena strokovnim delavcem na področju finančne pismenosti in finančnega izobraževanja Romov – tako otrok kot odraslih. Predstavnik CSD Novo mesto je z vidika svetovalnega delavca zatrdil, da je finančna pismenost velikega pomena za ranljive ciljne skupine odraslih, še posebej za prejemnike socialnih transferjev.
/hu/file/img0455jpgimg_0455.jpg

Podobno kot v Celju, Slovenski Bistrici in Kranju, smo tudi ta strokovni dogodek EPUO zaključili z oblikovanjem manifesta po vzoru Manifesta za učenje odraslih v 21. stoletju oziroma njegove krajše različice (EAEA). Objavljen bo na spletni strani RIC-a Novo mesto.
Mag. Zvonka Pangerc Pahernik (zvonka.pangerc@acs.si), ACS
Mag. Zvonka Pangerc Pahernik na ACS deluje na področju promocijskih in informacijskih dejavnosti. Je nacionalna koordinatorica za uresničevanje Evropskega programa za učenje odraslih. Zanimajo jo prodorni promocijski prijemi ter spodbujanje povezovanja in sodelovanja deležnikov v IO.

- Megjegyzése van? Jelentkezzen be vagy regisztráljon

Vsi si zaslužimo možnosti in priložnosti v življenju. Ena izmed njih - ki odpira mnoga vrata tudi do drugih - je gotovo tudi možnost učenja, pridobivanja novih znanj in s tem novih priložnosti. Zaslužimo si jo prav vsi, ne glede na poreklo, ime, takšne in drugačne statuse ... Vendar pa je res ključno, da se za to potrudimo vsi. Presenetilo me je, ko je na okrogli mizi sodelujoči Rom po očetu jasno in glasno rekel, da se morajo tudi sami Romi rešiti predsodkov in morajo biti strpni eden do drugega, torej znotraj skupnosti. Da jih moramo sicer tudi mi obravnavati enakovredne sebi, ampak potruditi se morajo tudi sami. Biti Rom in imeti višjo izobrazbo? Po diplomi skrivati, da si Rom? Pa odnos skupnosti do izobraženih Romov? Kar samo se postavi vprašanje, ali si sploh želijo imeti znanja, vedenja. Njihovo življenje je res precej drugačno od našega, o tem ni dvoma. Pa vendar, živimo v istem času, v isti državi, potrebujemo približno enaka znanja, enake spretnosti, načeloma za vse veljajo ista pravila. Torej je vsaj delna asimilacija nujna, sožitje je nujno in posledično sprejemanje drugega in drugačnega.
Spodbudno in velike hvale vredno je zato prizadevanje vseh akterjev za opismenjevanje Romov, za spodbujanje njihovega učenja, izobraževanja, predvsem za to, da ne obupajo in vztrajajo, ker verjamejo. RIC Novo mesto je eden takih, ki ne obupa, ampak se trudi, da bi tudi Romi živeli dobro, da bi bili pismeni – razvijati želijo njihove kompetence, finančne, socialne in državljanske, pomembno je tudi sporazumevanje.
Ljudje smo polni različnih predsodkov, smo tudi stereotipni. Pa večinoma vemo, da to ni prav. Zato se že danes potrudimo in tako tudi mi prispevajmo k boljšemu jutri.
- Bejelentkezés or regisztráljon to post comments or vote
| Csatlakozzon hozzánk