chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Hírek

Apie ką diskutavo suaugusiųjų švietėjai „Epale“ migrantų švietimo savaitės metu?

06/05/2016
Nyelv: LT

 Balandžio 25-29 dienomis tarptautinė „Epale“ bendruomenė minėjo migrantų švietimo savaitę ir kvietė suaugusiųjų švietimo paslaugų tiekėjus, mokslininkus, andragogus dalyvauti diskusijose ir dalintis patirtimi bei įžvalgomis įvairiomis migrantų švietimo temomis. 

Balandžio 26 dienos diskusijos „Suaugusiųjų švietimo organizavimo skirtingose Jūsų šalies migrantų bendruomenėse patirtys“ moderatorė Kelno universiteto lyginamosios edukologijos ir socialinių mokslų profesorė, Įvairovės studijų centro (angl. CEDIS) įkūrėja ir narė Kristina Allemann-Ghionda paragino suaugusiųjų švietėjus pasidalinti patirtimi, kokias sėkmingas mokymosi programas galima pasiūlyti naujai atvykusiems migrantams, nemokantiems vietinės kalbos bei tiems, kurie šalyje gyvena jau ilgesnį laikotarpį. Pateikdami įvairius savo veiklos pavyzdžius diskusijos dalyviai pabrėžė, kad svarbu kuo skubiau, nepaisant biurokratinių kliūčių, suteikti migrantams galimybes mokytis šalies, į kurią jie atvyko kalbos, pasitelkiant bibliotekas bei savanorius, kurie gali organizuoti mokymus įvairiose kasdieninėse situacijose. Mokymasis migrantams artimoje aplinkoje, atsižvelgiant į kultūros skirtumus, padeda ir ilgiau šalyje gyvenantiems žmonėms. Pavyzdžiui, norint paskatinti migrantes iš Irako mokytis vokiečių kalbos, joms kalbos pamokos vyko kartu su siuvimo, siuvinėjimo ir kulinarijos kursais, atliekant joms suprantamus ir įprastus darbus.

Ne vienas diskusijos dalyvis akcentavo, kad pasigenda savo šalyse vieningos nacionalinės politikos, tačiau, kita vertus, džiaugėsi įvairių valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų ar pavienių asmenų iniciatyvomis, susidomėjimu ir gera valia organizuojant įvairius mokymus migrantams.  

Diskusijos „Iššūkiai ir kliūtys migrantams, siekiant gauti galimybę dalyvauti suaugusiųjų švietime ir įgyti išsilavinimą“, vykusios balandžio 27 dieną metu dalyviai iš Maltos, Olandijos, Vokietijos, Čekijos, Latvijos, Lietuvos ir kitų valstybių vardino, jų manymu, šiose šalyse kylančius iššūkius ir priimtus sprendimus. Dažniausiai pastebėta kliūtis, su kuriai susiduria suaugusiųjų švietėjai, organizuojantys migrantų mokymą (si) yra kalbos barjeras, apsunkinantis tiek švietimo procesą, tiek socializacijos ir integracijos procesus. Taip pat vienas iš dažniausiai minimų iššūkių yra pačių pabėgelių, pirmos ar jau antros kartos migrantų požiūris į švietimą, jų motyvacija mokytis vietinės kalbos, įgyti profesiją ir įsilieti į vietinės bendruomenės gyvenimą. Vienas iš diskusijos dalyvių taip pat akcentavo, kad labai svarbus ir priimančios migrantus valstybės piliečių požiūris, kurį formuoja tarptautinė ir vietinė žiniasklaida bei politikai. Tikriausiai verta atkreipti dėmesį į mintį, jog nevisada teigiamai žiūrima į atvykstančius kitų šalių piliečius. Kalbama tik apie migrantų integraciją, pamirštant apie jų savitą kultūrą ir jos gilesnį pažinimą. Žinoma, kiekvienoje Europos valstybėje šalia bendrų politinių sprendimų migrantų klausimais, yra nemažai skirtumų. Diskusijos dalyvis iš Latvijos pastebėjo, jog migrantų švietimo politikos iššūkiai skiriasi kiekvienoje valstybėje, nes Vokietija ir Skandinavijos šalys pasirenkamos nuolatiniam gyvenimui, į jas atkeliauja didelis skaičius migrantų. Tuo tarpu Latvija ir Lietuva jiems dažniausiai yra tranzito valstybės ir tik apsisprendusiems čia likti jau pradeda rūpėti vietinės kalbos ir kitų programų mokymasis, siekiant įsitvirtinti ir rasti darbą. Diskusijos moderatorė Marcelle Bugre iš Maltos trečiųjų šalių nacionalinės paramos tinklo akcentavo, kad būtų labai naudinga ir svarbu pradėti mokyti migrantus vietinės kalbos iš karto jiems atvykus, nes laukiant kol sutvarkomi teisiniai dokumentai prarandama daug laiko. Padėti šiuo atveju gali nebūtinai kalbų mokytojai, užtektų geranoriškai nusiteikusių savanorių, galinčių išmokyti pirmiesiems socializacijos žingsniams reikalingo žodyno.

  „Sprendimai, skirti padėti migrantų kilmės mokiniams dalyvauti suaugusiųjų mokymosi programose ir sėkmingai jas baigti“ – tai trečiosios diskusijų dienos tema. Balandžio 28 - ąją dieną diskusijos moderatorė dr. Linda Morrice iš Sasekso universiteto pakvietė dalintis mintimis, kokie turėtų būti priimami sprendimai, leisiantys kurti kuo efektyvesnes migrantų mokymo (si) programas. Pirmas tikslus suaugusiųjų švietėjos iš Prancūzijos pastebėjimas apie tai, jog kuriant mokymo (si) programas reikia bendradarbiauti su pačiais migrantais, tiek neseniai atvykusiais, tiek jau pasimokiusiais, dalyvavusiais įvairiuose projektuose, susilaukė nemažai palaikančiųjų minčių ir tokio bendradarbiavimo pavyzdžių. Kitas diskusijos dalyvis atkreipė dėmesį, kad nemažiau reikšminga būtų žinoti su migrantais dirbusių mokytojų patirtį, išsiaiškinant, su kokiais sunkumais, nesėkmėmis ir baimėmis jie susidūrė, kaip įveikė iššūkius bei pasiekė rezultatų. Dar viena galimybė rasti glaudesnį bendradarbiavimo ryšį su migrantų bendruomene, siekiant sudominti mokymo (si) procesu – mokytojo padėjėjas iš pačios migrantų bendruomenės. Diskusijos dalyvis iš Vokietijos, pristatydamas savo darbo su migrantais patirtį išskyrė sėkmingo mokymosi rodiklius: pakankamas skaičius valandų, skirtų kalbai mokytis, paskatinimas mokytis po pamokų, pasinaudojant mobiliųjų telefonų programomis, nuolatinis kalbos mokymosi naudos akcentavimas, programų pritaikymas darbo rinkos poreikiams, praktika įvairiose darbo vietose bei mokytojai, turintys tarpkultūrinių kompetencijų. Apskritai diskusijos dalyviai pasidalino įžvalgomis, jog siekiant sėkmingai įgyvendinti migrantų švietimo programas svarbiausia yra bendradarbiauti visiems kartu – politikams, įvairių pakopų ir sektorių suaugusiųjų švietimo paslaugų teikėjams bei patiems migrantams.

Visų trijų dienų diskusijų metu suaugusiųjų švietėjai keitėsi mintimis, idėjomis, gerosios praktikos pavyzdžiais, įgyvendintais ar vykdomais projektais, dalijosi naudingomis nuorodomis, informacija, video medžiaga bei straipsniais. Ši iniciatyva sutelkė su migrantais dirbančius suaugusiųjų švietėjus ir atskleidė vieną iš aktualiausių šių dienų suaugusiųjų švietimo iššūkių Europoje.

Naudingas nuorodas ir daugiau informacijos apie migrantų švietimą galite skaityti „Epale“ tinklaraščio įrašuose:

/en/discussions/migrant-education-week-day-1-whats-your-experience-delivering-migrant-education

/en/discussions/migrant-education-week-day-2-what-are-obstacles-migrants-access-and-complete-adult

/en/discussions/migrant-education-week-day-3-what-are-solutions-supporting-migrant-learners-adult  

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn