chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

PO PIERWSZE BEZINTERESOWNIE POMAGAĆ

05/07/2020
létrehozta Cecylia Szarzynska
Nyelv: PL

ok. 4 minuty czytania - polub, linkuj, komentuj!


Kierując się nadrzędnym priorytetem, jakim jest bezpieczeństwo Zespół Szkół Technicznych im, H. Cegielskiego w Śremie oprócz młodzieży kształci także osoby dorosłe w szkole policealnej na kierunku Opiekun Medyczny. Absolwenci i tegoroczni słuchacze Opiekuna Medycznego bardzo szybko przejęli inicjatywę i pełni zapału podjęli prace pomocnicze w szpitalach między innymi przy mierzeniu temperatury, szyli maseczki, dostarczali posiłki osobom na kwarantannach, nie bali się wyprowadzać im psów, robić niezbędnych zakupów czy przyczyniać się do tego, aby urozmaicić im ten ciężki czas.  "Nie potrzeba wiele, by wiele dać" -  chciałoby się powiedzieć. Każdy tego typu projekt realizowany przez dorosłych niesie ze sobą mnóstwo korzyści, bowiem nie ma niczego cenniejszego niż zdrowie i życie nasze oraz drugiej osoby.

    

Photo by CDC on Unsplash

    

Corocznie mieszkańcy powiatu śremskiego oraz tych z nim sąsiadujących podejmują roczną naukę, kończącą się egzaminem państwowym i otrzymaniem kwalifikacji do wykonywania tego zawodu. Oprócz tego, absolwenci i obecni uczniowie angażują się w realizację projektów i działań wolontariackich mających na celu niesienie pomocy innym, ale także przekazywanie wiedzy niezbędnej do tego, aby udzielać pierwszej pomocy każdemu, kto będzie jej potrzebował. W ramach tego grupa opiekunów medycznych, przy wsparciu Dyrektora szkoły Marii Bychawskiej, uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych oraz koordynatora – nauczyciela Karoliny Karolak, zrealizowała wiele warsztatów o różnej tematyce, którą łączyło jedno - pomoc. Wszystko zaczęło się od zaangażowania w festyny organizowane w naszym mieście dla osób niepełnosprawnych. Na zaproszenia lokalnych firm, szkół, przedsiębiorstw organizowano pokazy pierwszej pomocy, pracowano na fantomach, rozszerzano niezbędną wiedzę oraz propagowało ważność niesienia pierwszej pomocy. Ponadto pamiętając o tym, że każdy z nas może zostać postawiony w sytuacji, w której on sam, lub osoba z naszego otoczenia będzie potrzebowała pierwszej pomocy, zorganizowano otwarte spotkania dla seniorów i najmłodszych. W odpowiedni dla grupy wiekowej sposób pokazano, co zrobić, gdy osoba starci przytomność, zmagać będzie się z napadem cukrzycowym czy straci oddech. Zajęcia miały zawsze dwie części- teoretyczną i praktyczną a kończyły się podsumowaniem wiadomości i sprawdzeniem, kto ile z tej niecodziennej lekcji zapamiętał.

Wszystkie działania wspierane były przez zespół kolejnego projektu realizowanego na terenie szkoły, którego autorami są Dyrektor Maria Bychawska i wieloletni koordynator zagranicznych projektów Cecylia Szarzyńska. W ramach wspomnianego projektu: Dziennikarstwo zawsze na czasie Nr projektu: 2019-1-PMU-1104 Realizacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” uczniowie bacznie przyglądają się wszelkim działaniom dorosłych, wraz z nimi uczestniczą w realizacji działań, aby następnie wszystko udokumentować zgodnie z założeniami projektu, którzy oni sami realizują. Tego typu korelacja nie tylko przyczynia się do nawiązania dialogu międzypokoleniowego, ale pozwala również wymieniać się wiedzą, doświadczeniami, pokazuje, że zapał do pracy, nauki i przede wszystkim pomagania nie musi być domeną młodych ludzi, że zawsze warto pomagać, czego najlepszym przykładem jest obecny, bardzo trudny czas panującej na świecie pandemii.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2/2 megjelenítése
  • Karolina Suska képe
    Takie inicjatywy cieszą mnie za każdym razem, gdy o nich czytam. Każda iskierka niesienia pomocy i edukacji w zakresie pierwszej pomocy jest niezmiernie ważna. Dobrze, że edukacja łączy się, z praktycznymi przykładami działań na rzecz innych ludzi, a także z zaangażowaniem społecznym wielu lokalnych partnerów. Brawo.
  • Nina Woderska képe
    Pani Cecylio,
    gratuluję zaangażowania i aktywności pomocowych na tak wielu polach. Festyn, o którym Pani pisze, był punktem wyjściowym do wielu wspaniałych działań! Zawsze musi być ten pierwszy krok, ale też i liderzy, którzy do niego zachęcą.  
    Pozdrawiam!