chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Seniorzy i edukatorzy uczyli się jak opowiadać

12/03/2020
létrehozta Dagmara Behrend...
Nyelv: PL
Document available also in: EN

Żeby opowiedzieć wartościową historię, trzeba umieć wyselekcjonować treści, bo dzisiaj każdy ma ograniczony czas i przestrzeń na ekspresję – tłumaczy Giuliana Provenzale z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. Włoscy szkoleniowcy uczyli elbląskich seniorów i edukatorów metod storytellingu. Warsztaty odbyły się w dniach od 26 do 29 listopada 2019 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w ramach projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”, realizowanego w ramach programu Erasmus+.

Pierwsze trzy dni szkolenia były adresowane do osób, które pracują na rzecz seniorów – edukatorów, animatorów, autorów i koordynatorów projektów. Zajęcia rozpoczęły się od – wydawałoby się – prostego ćwiczenia. Uczestniczki spotkania dostały za zadanie opowiedzieć o sobie za pomocą kolażu. Jak same później przyznały, z przyjemnością, spędziły nad tym zadaniem czterdzieści minut. Kiedy jednak przyszedł czas, żeby przeszły się po sali i poznały historie innych uczestników warsztatów, okazało się, że zajęło im to zaledwie dziesięć minut.

- To zadanie miało na celu uświadomienie wam, że jeszcze wiele mamy do nauczenia się w dziedzinie słuchania innych. – powiedział prowadzący zajęcia Raffaele Messina z włoskiego stowarzyszenia Euro-net. - Naszym zadaniem jest znaleźć balans między czasem, który poświęcamy sobie, a czasem, który dajemy innym.

Euro-net to instytucja, która organizuje i rozwija ośrodki kultury, zajmuje się organizacją szkoleń i kursów, mających na celu propagowanie oraz podnoszenie jakości działań artystycznych, kulturalnych, sportowych, uwzględniających integrację międzypokoleniową i wspólne działania przedstawicieli różnych grup społecznych. Dąży do wyrównywania poziomu umiejętności w zakresie obsługi technologii cyfrowych u dorosłych i seniorów, szczególnie z małych środowisk. Organizuje kursy oraz warsztaty dla seniorów, osób niepełnosprawnych i zmagających się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi. Realizuje także warsztaty z wykorzystania narzędzi internetowych dla dorosłych i seniorów.

W kolejnych dniach uczestniczki warsztatów poznawały metody i techniki opowiadania, również z użyciem nowoczesnych narzędzi takich jak smartfon.

Jak tłumaczyli szkoleniowcy, umiejętność opowiadania z jednej strony jest wrodzoną umiejętnością, a z drugiej strony jest mnóstwo technik, które można przyswoić. - Uczestnicy wyszli z tych zajęć bardzo zainspirowani i z głową pełną pomysłów na własne zajęcia – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynator projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”.

Czwarty dzień tego włosko-polskiego spotkania był adresowany do seniorów. Seniorzy biorący udział w warsztatach pokazowych okazali się bardzo otwarci na metody proponowane przez włoskich szkoleniowców.

- Seniorzy są trochę jak dzieci – przyznał Raffaele Messina. – Są w wieku, w którym powraca ta dziecięca ciekawość, która daje im możliwość uczenia się nowych rzeczy. Seniorzy uczą się, oglądając, czyli też doświadczając. Kiedy pracujemy z seniorami, trzeba przede wszystkim wsłuchać się w to, co mówią, w ich potrzeby.

Warsztaty z włoskimi szkoleniowcami były częścią projektu pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów, który polega na wymianie doświadczeń z organizacjami z trzech krajów: Hiszpanii, Niemiec i Włoch. We wrześniu przedstawiciele hiszpańskiej organizacji AIFED opowiadali o swoich sposobach na aktywizowanie seniorów i angażowanie ich w wolontariat. W październiku edukatorzy z International Exchanges Berlin dzielili się metodami skutecznego uczenia się. Listopadowe zajęcia z włoskimi animatorami były ostatnim spotkaniem szkoleniowym w Polsce w ramach tego projektu.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” jest samorządową instytucją kultury o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, medialnym i informacyjnym. Podstawowym celem Centrum jest realizacja zadań wojewódzkich z zakresu twórczości i jej upowszechniania, edukacji kulturalnej, informacji (w tym działalności medialnej), promocji regionu, wychowania przez sztukę, sport i turystykę.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania – EURO-NET, Włochy– International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy.

Projekt "Elbląscy edukatorzy dla seniorów" jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Autor tekstu: Karolina Śluz

                

Zobacz także:

Poznali nowe metody uczenia się

Żeby seniorzy stali się widzialni

Jesteś zainteresowany edukacją seniorów? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1/1 megjelenítése
  • Nina Woderska képe
    Bardzo cenię sobie założenia tego projektu. Połączenie międzynarodowej wymiany doświadczeń pomiędzy edukatorami osób starszych wraz z zaangażowaniem seniorów jest moim zdaniem bardzo wartościowym działaniem. Czekam na dalsze wpisy.
    Podoba mi się także idea uczenia seniorów storytellingu. Ja również mam doświadczenia w tym obszarze i także jestem zdania, że jest to metoda bardzo dobrze sprawdzająca się wśród seniorów, która wymaga jeszcze dalszego wdrażania.  Jestem natomiast odmiennego zdania, iż "seniorzy są trochę jak dzieci". Uważam, że pasja do nauki i wiedzy może pojawiać się w każdym wieku. A co do chęci słuchania - jestem przekonana, że jeśli czujemy, że możemy się przed kimś otworzyć, to będziemy mówić. Dzieci robią to chętnie, z czasem (pod wpływem złych doświadczeń) przestają. Może pod tym względem seniorzy są podobni.

    Pozdrawiam i czekam na więcej.