chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Job shadowing w Maladze!

16/01/2020
létrehozta Edyta Gocał
Nyelv: PL

Od 27 stycznia do 2 lutego 2019 roku brałam udział w job shadowingu w szkole La Rosaleda w Maladze. Wizyta polegała na obserwowaniu miejsca pracy i zadań wykonywanych na różnych stanowiskach w szkole dla dorosłych. Przez 8 godzin każdego dnia poznawałam strukturę organizacyjną, strategię rozwoju szkoły, procesy dydaktyczne, rodzaje prowadzonych zajęć oraz metody pracy z dorosłymi słuchaczami. Podczas zajęć robiłam zdjęcia i notatki dokumentujące działania szkoły, pracę nauczycieli i postępy słuchaczy, aby po powrocie rezultaty wizyty móc jak najdokładniej przedstawić szkolnej radzie pedagogicznej.

Podczas prezentacji efektów wyjazdu zwróciłam uwagę na to, że w kształceniu zawodowym nie należy zapominać o ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu dojrzałości. Hiszpański system oświaty stara się uświadamiać uczniom, że dzięki ukończeniu szkoły mogą kontynuować edukację na studiach, uzyskać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, aby w przyszłości stać się atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. W rozwoju hiszpańskiego systemu edukacji zawodowej udział uczniów w egzaminach jest ważną kwestią. Hiszpańskie grono pedagogiczne poświęca dużo czasu i wysiłku, aby należycie przygotować słuchaczy do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Tworzone są koła zainteresowań, organizowane zajęcia pozalekcyjne i wyrównawcze dla młodzieży, która ma trudności z opanowaniem teoretycznej lub praktycznej treści wymaganego na egzaminie materiału.

Po zakończonej obserwacji otrzymałam certyfikat udziału w job shadowingu. Udział w projekcie pozwolił mi wykorzystać zdobytą wiedzę i nabyte umiejętności w pracy własnej i pracy szkoły. Do dziś w codziennej pracy dydaktycznej i wychowawczej przekazuję słuchaczom usłyszane doświadczenia uczniów i nauczycieli z Malagi, podkreślam rolę posługiwania się językiem angielskim jako kluczową umiejętność w XXI wieku.

Największym sukcesem wynikającym z uczestnictwa w wyjeździe było opracowanie innowacyjnego programu nauki języka hiszpańskiego dla młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Warszawie. Dzięki programowi w każdy czwartek między 15:30 a 17:00 mogli oni bezpłatnie uczyć się języka hiszpańskiego.

Zdobyte podczas pobytu w Maladze umiejętności i wiedzę wykorzystuję także podczas przygotowywania i realizowania zajęć z zawodowego języka angielskiego. Przedstawiam słuchaczom i młodzieży specjalistyczne teksty, artykuły, które analizujemy pod względem językowym i kulturowym. Wykorzystuję też materiały audiowizualne z lekcji przeprowadzonych przez hiszpańskich nauczycieli. Dzięki temu młodzież może zobaczyć, jak kształcą się rówieśnicy w państwach Europy Zachodniej. Dokumentację fotograficzną przekazałam również nauczycielom przedmiotów zawodowych, którzy wzbogacili swój warsztat pracy o doświadczenia hiszpańskich nauczycieli zawodów.

Uczestnictwo w job shadowingu rozwinęło mój warsztat pracy, pogłębiło ciekawość świata i wpłynęło na udoskonalenie pracy w mojej placówce.

Jesteś nauczycielem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn