chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Blog

Aktīva pilsoniskā līdzdalība

06/12/2019
létrehozta Rita LIEPINA
Nyelv: LV

No 27. līdz 30. novembrim, 2019.g., Beļģijā, nelielā pilsētiņā ar senlaicīgu pils kompleksu, Alden - Biesen, netālu no Bilzenas, Beļģijas Nacionālā Aģentūra organizēja kontaktsemināru pieaugušo izglītotājiem par tēmu - Aktīva pilsoniskā līdzdalība (Active Citizenship), kurā piedalījās 50 dalībnieki no 19 Eiropas valstīm. Dalīborganizācijas bija gan no neformālās izglītības, gan formālās izglītības jomas.

/lv/file/78209828102129078620864352991451387453243392njpg-178209828_10212907862086435_2991451387453243392_n.jpg

Semināra tēma bija cieši saistīta arī ar starpkultūru kompetencēm un cilvēku aktīvu līdzdalību demokrātiskā sabiedrībā, viņu pilsonisko un sociālo līdzdalību. Fokuss bija uz uzmanības pievēršanu šai tēmai un kopīgu Eiropas vērtību izpratni. Kontaktsemināra mērķis bija paaugstināt kvalitatīvu Erasmus Plus programmas KA 2 projektu sagatavošanu un īstenošanu, iespēju dalīties labās prakses pieredzē, izstrādāt idejas jauniem projektiem. Mērķis tika sasniegts, jo kontaktsemināra beigās jau bija izveidojušās 8 vai 9 projektu grupas un sākts reāls darbs pie KA 2 un KA 1 projektiem par semināra tēmu – aktīvu līdzdalību un pilsonisko nostāju.

Pirmajā dienā dalībnieki ieradās Alden- Biesen un tūlīt pat ķērās pie saviem informācijas stendiem, izvietojot informāciju gan par savām organizācijām, gan valstīm. No Latvijas bijām 2 pārstāves, Rita Liepiņa no biedrības Kultūras un izglītības studija Talantu pilsēta un Māra Rozentāle no biedrības Etniskās kultūras centrs „Suiti”.

Vakarā vēl notika pāris iepazīšanās aktivitātes, piemēra, Bingo un „Nostājies ierindā pēc kādas konkrētas pazīmes”. Tā kā dalībnieki bija no visas Eiropas, uzzinājām arī, kuri ir ieradušies vistālāk no Ziemeļiem, kuri no Dienvidiem. Notika jau pirmās neformālās sarunas un iepazīšanās.

Mūs sirsnīgi sveica gan organizatori no Beļģijas  Nacinālās aģentūras, Renilde Reynders, gan EPOS organizācijas direktors Jill Peiffer, gan Lisette Schermer no Eiropas Komisijas.

Otrajā dienā – darbs pēc pilnas programmas. Vietējās organizācijas pārstāvis Guy Tilkin sniedza vērtīgus padomus, kā vislabāk izmantot kontaktseminārus, lai atrastu partnerus un izstrādātu savu projekta ideju. Vēlreiz tikām iepazīstināti ar Erasmus Plus programmas KA 2 pamatvirzienu, kā arī ar EPALE platformu. Šo platformu jau sākām izmantot pirms kontaktsemināra, slēgtajā grupā, kur arī visu semināra laiku tika izvietota informācija un arī pēc semināra ir pieejami gan materiāli, gan foto, gan diskusijas. Tieši šajā kontaktseminārā uzzināju par tām daudzajām iespējām, ko EPALE platforma faktiski piedāvā, tikai jābūt pašiem aktīviem un tās visas jāizmanto. To visu mums atklāja Karine Nicolay. Tālāk Amand Dewaele dalījās savā pieredzē par pieaugušo izglītību cietumos, savukārt Dorien Sampermans par to, kas tas īsti ir aktīva līdzdalība un pilsoniskā apziņa. Pēc pusdienām – kopīga grupas bilde uz lieliskā Alden- Biesen pils fona.

Ļoti interesanta metode bija „Karuselis”. Tādā veidā mēs izrunājām, ko katrs saprot ar vārdiem aktīva līdzdalība, kādas ir dažādas definīcijas, kā arī ko katrā jomā vēl iespējams attīstīt. Un ar šīs metodes palīdzību jau sākām sadalīties nelielās grupās pēc kopīgām interesēm. Vispārējā atmosfēra tika novērtēta ar – izcili!

Vakarā – ekskursija divās grupās gida pavadībā pa pils kompleksu. Šajā vietā prot rūpēties par savas vēstures saglabāšanu un ar aizrautību tā tiek piedāvāta arī apmeklētājiem. Te notiek arī īpašas programmas, ko organizē Bilzen Mysteries. Noteikti gribētos to kādreiz izdzīvot un piedzīvot.

Trešajā semināra dienā Jeannette Zudema no Europe Direct mums pastāstīja lielisku prakses piemēru par Pop Up Europe, projektu, kurā piedalās arī partneris no Latvijas, no Gulbenes. Ļoti ceram ar Jeannette tikties arī mūsu jaunajā projektā, jo viena no mūsu aktivitātēm arī notiks Beļģijā.

Tālāk jau darba grupās un plenārsesijās strādājām katra grupa pie savas projekta idejas izstrādes. Mūsu grupā vadošais partneris būs no Zviedrijas, bet kā partneri dalībnieki arī no Latvijas, Lietuvas un Beļgijas. Pagaidām esam projektam devuši nosaukumu Bišu strops (Beehive), jo vēlamies veidot projektu par brīvprātīgo iesaisti pilsoniskās aktivitātēs savos novados, izmantojot kopīgu online platformu. Mūsu mērķa grupas būs dažādas, vairāk vērstas uz 50+ vecuma grupu, kuri varētu būt potenciālie brīvprātīgie mūsu organizācijās.

Vakarā mūs sagaidīja vēl viens organizatoru sarūpēts pārsteigums – Stāstu stāstīšanas metode (Storytelling). Kādā no pils zālēm iekārtota neliela skatuvīte, kur notiek pat starptautiskie stāstu stāstīšanas festivāli. Šoreiz mūsu viešņa bija Sophie Heydel no Apvienotās Karalistes ar savu autorprogrammu par sapņiem ”Dream a little Dream”.

Noslēguma dienā vēl guvām praktiskus padomus, kā aizpildīt Erasmus Plus KA 2 formas, Nacionālo aģentūru pārstāvji mums sniedz atbalstu un pat ieteica dažus gudros burvju vārdiņus, ko ietvert pieteikumos. Vēl uzzinājām par tādiem vērtīgiem rīkiem kā Impact +, SEALL un kopā ar saviem jauniegūtajiem projekta partneriem pārdomājām laika grafikus un projektu nianses. Vienojāmies par tālāko labāko saziņas veidu, un tad jau klāt bija laiks šķirties. Bet cerams, ka tikai uz laiku, jo jau 2020. gadā plānots iesniegt projektu.

Brīvajā laikā man pašai vēl bija iespēja apmeklēt jauku pilsētiņu Lēvenu, kā arī Briselē Mini Eiropas parkā ieraudzīt tik daudz pazīstamas un vēl neiepazītas vietas un celtnes.

Liels paldies Latvijas Nacionālajai aģentūrai izglītības un mācību jomā – Valsts izglītības attīstības aģentūrai par šo iespēju piedalīties kontaktseminārā. Tālāk jau kopā ar kolēģiem Latvijā domāsim, kā aktīvi līdzdarboties sabiedrības labā un mūsu jaunajā kopīgajā projektā.

 

Rita Liepiņa,
Biedrība Talantu pilsēta

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn