chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Blog

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit: 15 aastat kogemust kutse andjana

05/12/2019
létrehozta Madli Leikop
Nyelv: ET

EPALE veebilehel saab novembris-detsembris tutvuda kutse andjate heade hindamispraktikatega. Kogemusi tutvustavad organisatsioonid, kes on Kutsekoja konkursil „Tunnustatud kutse andja 2019“ nomineeritud kui eeskujulikud hindamise korraldajad. 

Oma kogemusi jagavad Eesti Spaaliit, Eesti Turvaettevõtete Liit, Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühendus, Eesti Noorsootöö Keskus, Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioon Andras, Kutseliste Juuksurite Vabariiklik Ühendus ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Viimase puhul on märgitud head tööd hindamisjuhendite arenduses, uute hindajate koolitamist koostöös hindamiskomisjoni kogenud liikmetega ning tõhusat tagasiside andmist kutseõpetajatele. Käsitöövaldkonna kutseeksamite hindamist ja korraldust tutvustab käsitöö kutseala kutsekomisjoni esimees Maret Lehis. 

/sk/file/201910040115jpg-020191004_0115.jpg

Kutse andja seitsmele käsitöövaldkonnale

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit on kutse andmisega tegelenud juba aastast 2004, olles üks esimestest kutseandjatest Eesti Vabariigis. Täna oleme kutse andjaks seitsmele käsitöövaldkonnale: keraamika, nahatöö, klaasipuhumine, sepatöö, puukäsitöö, mööblirestaureerimine ja tekstiilkäsitöö. Kõigi nende valdkondade peale  on meie kutsekomisjoni hallata 16 kutsestandardit.

15 aasta jooksul on kõigepealt palju muutunud nõuded kutsestandardile – need on konkreetsemad ja arusaadavamad. Teisalt on muutunud nõudlikumaks tööturg ja klientuur. Seega on ka meie töö kutseandmises ja eksamite hindamises pidevas arengus ning korrelatsioonis meid ümbritsevate oludega: seadusandlus, tööandjate vajadused, uued oskused, tehnika ja IT areng.

Hindaja tähelepanu peab olema hinnataval

Eelkõige lähtume oma praktikas inimlikkuse printsiibist – püüame oma hindajaid mitte liigse bürokraatiaga üle koormata. Hindaja tähelepanu peab olema suunatud hinnatavale. Kasutame kutseõppe eksamite puhul aktiivselt osadena hindamist, töömaailma eksamite puhul VÕTAt.

Uusi hindajaid õpetame välja eksamite käigus, kus neid kõigepealt juhendatakse ning seejärel osalevad nad hindamiskomisjoni töös kõrvuti kogenud hindajatega. Samuti soosime igati koolitustel käimist – ka detsembris toimuval hindajate koolitusel Kutsekojas osaleb mitu meie hindajat.

/sk/file/201903050021jpg20190305_0021.jpg

Eksamil positiivne õhkkond

Kutseõppeasutustes toimub nõustamine õppetöö käigus. Töömaailma taotlejatele oleme korraldanud infotunde, kus anname kutsetasemetest ja eksamitest üldisema ülevaate. Samuti on toimunud eksamieelsed konsultatsioonid, kuhu taotlejad saavad kellaajaliselt registreeruda. Konsultatsioonid on individuaalsed, kuna iga taotleja on erinev ja sageli tuleb välja selgitada, milliseid kompetentse ja kuidas on otstarbekas tõendada.

Eksamil püüame luua positiivse õhkkonna. Hindajad on professionaalsed, heatahtlikud ja toetavad, arvestavad taotlejate eripäradega.

--

Kutsekoda tunnustab tänavu kvaliteedimärgiga kutse andjaid, kes on väga head kutseoskuste hindamise korraldajad. Kaheetapiline konkurss algas aprillis, parimaid tunnustatakse 18. detsembril kutse andjate tunnustussündmusel. EPALE veebilehel saab novembris-detsembris tutvuda tunnustamisele esitatud kutse andjate heade hindamispraktikatega.

Fotod: Sandra Urvak. Tekstiilivaldkonna kutseeksamid Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn