chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Hírek

NÚCEM podporuje mladé talenty

05/12/2019
létrehozta Filip Galleé
Nyelv: SK

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) vyhodnotil súťaž na vytvorenie logotypu národného projektu Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých (PIAAC). Do súťaže sa mohli zapojiť študenti slovenských stredných škôl. Súťaže sa zúčastnilo celkovo 152 študentov, z ktorých odborná porota vybrala 4 finalistov. Nakoniec sa odborná porota zhodla na víťaznom návrhu, ktorý vypracovala Zdenka Šťavinová zo Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici pod odborným a pedagogickým vedením svojho učiteľa Mgr. art. Ivana Slovenčáka. Výherkyňa si z rúk riaditeľky Romany Kanovskej prevzala vecnú cenu - tablet Samsung Galaxy Se5, ktorú do súťaže venovala firma Cisco Systems Slovakia.

Tím národného projektu vyhlásil v septembri súťaž o návrh logotypu projektu PIAAC. Cieľom súťaže bolo zapojiť mladé talenty, študujúce na slovenských stredných školách, do kreatívnej tvorby logotypu, ktorý bude využívaný na reprezentáciu Slovenskej republiky počas realizácie výskumu OECD PIAAC (Programme for the International Assessment of Adult Competencies) doma i v zahraničí v jednotnej, ľahko identifikovateľnej podobe. Vzhľadom na to, že logotyp je študentským návrhom, ide o výbornú možnosť, ako na medzinárodnej úrovni predstaviť prácu našich mladých a nadaných študentov.

Do súťaže sa prihlásilo 152 študentov stredných škôl zo všetkých kútov Slovenska, každý študent odovzdal jeden návrh logotypu. Odborná porota zasadla dňa 28.11.2019 a zo 152 študentských návrhov po rozvážnom posúdení vybrala štyri finálové návrhy. Z tých následne porota zvolila víťazný návrh Zdenky Šťavinovej zo Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici, ktorý vypracovala pod odborným a pedagogickým vedením svojho učiteľa Mgr. art. Ivana Slovenčáka. Výherkyňa získala hlavnú cenu - tablet Samsung Galaxy Se5, ktorý do súťaže venovala spoločnosť Cisco Systems Slovakia.

Víťazný návrh Zdenky Šťavinovej

Zdenka Šťavinová vo svojom návrhu použila kružnicový graf, z ktorého každá kružnica predstavuje iný výsledok toho istého výskumu. Farby predstavujú seriózny, zodpovedný, racionálny a stabilný pohľad (modrá), nezávislosť a slobodu (červená), odvahu, spravodlivosť a úctu (žltá).

Zvyšní traja finalisti boli odmenení darčekovými poukážkami v hodnote 50 eur na nákup v sieti kníhkupectiev Martinus. Finalistami sa stali Alexandra Adela Špalková zo Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne, Ivana Studeničová zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu na Ivanskej ceste 22 v Bratislave a Marko Tokarčík zo Strednej odbornej školy na Ostrovského 1 v Košiciach.

Touto cestou by sme sa chceli ešte raz srdečne poďakovať všetkým 152 zapojeným študentom za účasť v súťaži, veľmi si ceníme snahu každého jedného. Súťaž na logotyp ukázala, akým obrovským kreatívnym potenciálom disponujú. Naše stredné školy môžu byť skutočne pyšné, že majú tak talentovaných študentov a výnimočných pedagógov, ktorí sa obrovskou mierou podieľajú na rozvoji týchto talentov. 

Návrhy hodnotila 5-členná odborná komisia v zložení: PhDr. Romana Kanovská – riaditeľka NÚCEM doc. Mgr. art. Marcel Benčík, ArtD – prorektor VŠVU, pedagóg a grafický dizajnér Mgr. art. Wanda Borysko – dizajnérka a doktorandka Fakulty architektúry STU Ing. Mária Grebeňová-Laczová – šéfdramaturgička Rádia Regina, RTVS Mgr. Filip Galleé – projektový manažér národného projektu PIAAC, NÚCEM. 

 

Víťazke srdečne gratulujeme! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn