chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Inspirujące przykłady uczenia się w miejscu pracy

Wykorzystaj w pełni EPALE, logując się na swoje konto. Będziesz mógł oceniać, komentować treści i będziesz mieć dostęp do wszystkich funkcji.

 

Drodzy użytkownicy EPALE,

W listopadzie na EPALE kontynuowaliśmy temat rozwoju i szkoleń w miejscu pracy. W tym czasie Krajowe Biura i społeczność EPALE opublikowały wiele inspirujących studiów przypadków, artykułów, raportów i innych materiałów.

Bądź na bieżąco! Regularnie wchodź na EPALE – sprawdzaj nowości na temat rozwoju i szkoleń w miejscu pracy.

W dniach 11–13 listopada EPALE zorganizowało wydarzenie online, w ramach którego zebrano inspirujące przykłady dotyczące uczenia się w miejscu pracy. Dostaliśmy wiele informacji od edukatorów zajmujących się uczeniem dorosłych z 20 krajów europejskich. Dziękujemy wszystkim za podzielenie się swoim doświadczeniem ze społecznością EPALE!

Więcej w podsumowującym artykule moderatora wydarzenia Andrew’a McCoshana.

 

Webinarium EPALE: Action Learning. Część 2. Jak używać Action Learning na warsztatach?

 

Od specjalistów HR i rozwoju organizacji w Polsce, Anglii czy w Stanów Zjednoczonych słyszałem: Warsztaty i szkolenia nie działają. To strata pieniędzy. Zaraz po jest pięknie, a potem ludzie wracają do starych schematów. Nie umieją słuchać i rozmawiać.

Jednocześnie, trenerzy to największa grupa uczestników Szkoły Action Learning. Przychodzą po to, by sprostać tej tendencji na rynku. Uczą się Action Learning, żeby uwolnić się od konieczności stosowania tylko tradycyjnych warsztatów i umieć wpleść w nie pracę opartą na prawdziwych problemach uczestników i zaprosić ich do współpracy, jakiej nigdy wcześniej nie próbowali.

To webinarium będzie właśnie o tym, jak zmienić kształt warsztatu i szkolenia, korzystając narzędzi z procesu Action Learning.

Start: czwartek, 5 grudnia o godz. 10.30 – zapraszamy do udziału!

WEBINARIUM EPALE  - FORMULARZ REJESTRACYJNY

 

Artykuły na blogu

Strona tematyczna: uczenie się w miejscu pracy (PL)

Pracujesz w dziale HR lub jesteś doradcą zawodowym? Odpowiadasz za rozwój pracowników? Chcesz wiedzieć jak motywować ich do udziału w szkoleniach? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i narzędzi? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat doradztwa zawodowego i uczenia się w miejscu pracy dostępne na polskim EPALE!

Trzy głosy: Jak w przyszłości wykorzystać nasze umiejętności? (EN, EL, FI)

Markus Palmén przeprowadził wywiady wideo z trzema ekspertami z różnych sektorów na temat przyszłości uczenia się przez całe życie i umiejętności w miejscu pracy.

Nie chcę się uczyć (PL, EN, RO, ES, EL, PT)

Nawet najwięksi zwolennicy uczenia się dorosłych sami czasami niechętnie się uczą. Jak sprawić, by edukacja w miejscu pracy i rozwój osobisty były znów atrakcyjne dla uczniów? Gina Ebner dzieli się swoimi przemyśleniami.

Inspirujące przykłady (EN, EL, CS) i sześć wyzwań (EN, RO) cyfrowej edukacji w miejscu pracy.

W dwóch artykułach koordynator tematyczny EPALE Andrew McCoshan przeanalizował możliwości i wyzwania związane z cyfrowym uczeniem się w miejscu pracy.

Jaką rolę mogą odegrać instytucje kształcenia dorosłych w rozwoju i szkoleniach w miejscu pracy? (EN)

Jaką rolę mogą odegrać specjaliści edukacji dorosłych w zwiększaniu efektywności uczenia się w miejscu pracy? Przeczytaj artykuł Simona Broek’a.

Centra Doskonałości Zawodowej: co oznaczają dla nauczycieli i trenerów? (EN)

Centra Doskonałości Zawodowej stają się ważnym elementem unijnej polityki kształcenia i szkolenia zawodowego. Dowiedz się, co to oznacza w praktyce.

 

Aktualności z Europy

        

Wiele wydarzyło się w listopadzie w edukacji dorosłych w Europie:

  • W Portugalii odbyło się forum na temat uczenia się dorosłych. Celem tego wydarzenia było omówienie, w jaki sposób można rozwiązać problem analfabetyzmu dorosłych. (PT)
  • Tymczasem, łotewskie Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało forum edukacji dorosłych w celu omówienia możliwości i wyzwań związanych z nauką w miejscu pracy oraz podkreślenia najlepszych praktyk w zakresie szkolenia pracowników. (LV)
  • W Finlandii rząd zaproponował przeznaczenie 20 mln EUR na wysokiej jakości usługi edukacyjne i związane z zatrudnieniem. Program wesprze istniejące możliwości szkolenia i przygotuje dorosłych do zmian w życiu zawodowym. (FI)

 

Wykorzystaj w pełni EPALE, logując się na swoje konto. Będziesz mógł oceniać, komentować treści i będziesz mieć dostęp do wszystkich funkcji.