chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Blog

Czy lekarze weterynarii w Europe uczą się komunikacji z klientem podczas studiów? Publikacja międzynarodowej analizy

29/11/2019
létrehozta Inga Kołomyjska
Nyelv: PL

Czy wiesz, że liczba lekarzy weterynarii rośnie w całej Europie? Czy wiesz, ilu jest praktykujących lekarzy weterynarii praktykuje? Czy w obowiazkowym programie studiów z zakresu medycyny weterynaryjnej jest przewidziane nauka komunikajci z klientem- właścicielem zwierzęcia?  

Takie i więcej informacji znajdziesz w europejskiej publikacji na temat edukacji lekarzy weterynarii w obszarze komunikacji interpersonalnej z klientem pod tytułem „Międzynarodowa analiza porównawcza modeli nauczania lekarzy weterynarii w kontekście komunikacji”. 

                     

/hu/file/woman-sitting-bench-beside-dog-lying-floor-32942482jpgwoman-sitting-on-bench-beside-dog-lying-on-floor-3294248_2.jpg

       
       

W publikacji tej znajdziesz interesujące informacje i dane statystyczne dotyczące lekarzy weterynarii i studentów oraz systemu edukacyjnego w kontekście komunikacji między lekarzem weterynarii, a klientem - właścicielem zwierzęcia.

W całej Europie jest ponad 243 000 praktykujących lekarzy weterynarii, którzy opiekują się ponad 157 000 000 zwierzętami towarzyszącymi i ponad 347 milionami bydła, owiec, świń i kóz (FVE Report of the Veterinary Profession in  Europe, 2015).

Lekarze weterynarii to bardzo wyspecjalizowana grupa profesjonalistów z obszaru zawodów medycznych, którzy po ukończeniu studiów muszą radzić sobie z różnymi specyficznymi sytuacjami w miejscu pracy. Z roku na rok liczba praktykujących lekarzy weterynarii zwiększa się w całej Europe. Jednocześnie lekarze weterynarii w swojej codziennej praktyce zawodowej muszą mierzyć się z coraz bardziej wymagającymi klientami - właścicielami, opiekunami zwierząt.

Lekarze weterynarii często stają przed wyzwaniem zmiany nastawienia swoich klientów, ich potrzeb oraz coraz bardziej wymagającego podejścia. Może to stanowić poważną barierę w pracy. Komunikacja z klientem (właścicielem zwierzęcia) jest bardzo wyjątkowym rodzajem kontaktu.  Obejmuje ona umiejętności osobistej komunikacji, wymaga pewnego poziomu empatii, ale także wiedzy, jak kierować rozmową z klientem, aby otrzymać niezbędne informacje, aby skutecznie diagnozować problem, komunikować się podczas leczenia zwierzęcia, a także zachęcać klienta do kontynuowania leczenia do zakończenie całego procesu medycznego.

W związku z tym istotnym zadaniem było sprawdzenie, na ile europejskie modele nauczania odpowiadają tym narastającym potrzebom w obszarze efektywnej i profesjonalnej komunikacji.

     

Publikacja została opracowana w ramach projektu COMVET "Developing communication competences among veterinary doctors" współfinansowanego ze środków Programu Erasmus+ Unii Europejskiej. Projekt jest realiozwany przez partnerstwo eksperckich instytucji z obszaru edukacji dorosłych: KIKO Educational Solutions z Polski (Lider projektu), Charakis Research &Consulting z Cypru i  Synolic z Grecji.  

Cała publikacja jest dostępna na stronie internetowej: https://comvet.eu/publications/

        

W ramach Projektu  zespół ekspertów zbadał aktualny stan faktyczny dotyczący stopnia uwzględnienia komunikacji interpersonalnej w weterynaryjnej edukacji wyższej w różnych krajach UE. Miało to na celu sprawdzenie w jakim stopniu zagadnienia komunikacji znajdują się w programach studiów w różnych krajach Unii Europejskiej, są podobne lub różnią się w kontekście komunikacji interpersonalnej, która nie jest przecież wiodącym tematem weterynaryjnych studiów medycznych.

Następnie przeprowadzono badanie porównawcze potrzeb edukacyjnych lekarza weterynarii w kontekście komunikacji z klientem - właścicielem zwierzęcia w wybranych krajach Unii Europejskiej.  W oparciu o wszystkie badania i analizy został przygotowany profesjonalny międzynarodowy program szkolenia dla lekarzy weterynarii wraz z metodologią z zakresu komunikacji interpersonalnej z klientem- opiekunem zwierzęcia.

Szkolenie to jest skierowane do profesjonalnych lekarzy weterynarii prowadzących lub rozpoczynających praktykę zawodową. W ten sposób wpisuje się w priorytety uczenia się przez całe życie Unii Europejskiej, gdzie na każdym etapie życia zawodowego możemy doskonalić swoje kompetencje. Więcej infomrajci o projekcie na  www.comvet.eu oraz www.comvet.pl .

      

/hu/file/comvetfrontpagesmalljpg-1comvet_front_page_small.jpg

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1/1 megjelenítése
  • Monika Szymoniak képe
    W dzisiejszych czasach, w których podstawowym narzędziem do komunikowania się z ludźmi są telefony komórkowe, różne fora internetowe, czy wiele nowych komunikatorów ludzie przestają rozmawiać ze sobą na żywo. Może to w pewnym stopniu ograniczać czy utrudniać komunikowanie się z drugim człowiekiem, gdyż łatwiejszym i szybszym sposobem jest komunikacja np. przez SMS. Wiele osób pracujących z ludźmi ( w tym lekarze weterynarii, którzy mimo iż leczą zwierzęta w swojej codziennej pracy opierają się na kontakcie z człowiekiem ) powinno umieć się w odpowiedni, grzeczny sposób rozmawiać z drugim człowiekiem. Wiele ludzi w dzisiejszych czasach tego nie potrafi, a więc powinni oni doskonalić swoje kompetencje. Przede wszystkim powinny je doskonalić te osoby, które chcą aby ich praca opierała się na kontaktach z ludźmi.