chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Hírek

Mladý tvorca, cvičné firmy, Skills Slovakia a ešte omnoho viac na Agrokomplexe v Nitre

06/11/2019
Nyelv: SK

Už 27. ročník prezentačnej výstavy stredných odborných škôl Mladý tvorca bol 5. - 6. novembra 2019 v areáli výstaviska Agrokomplex v Nitre. Zúčastnili sa na ňom stredné školy z celého Slovenska a tiež niekoľko škôl z Vysočiny v Českej republike. Súčasťou najväčšieho celoslovenského podujatia na podporu a propagáciu stredoškolského odborného vzdelávania bol aj Skills Slovakia a Medzinárodný veľtrh cvičných firiem, na ktorom sa zúčastnili súťažiaci z Českej republiky, Slovinska, Talianska, Turecka, Rumunska, Portugalska, Litvy, Rakúska a samozrejme Slovenska.

 

Okrem toho sa mohli návštevníci podujatia oboznámiť aj s Európskym veľtrhom pomaturitného a celoživotného vzdelávania Gaudeamus. Všetky aktivity organizoval, alebo sa na ich príprave podieľal, Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV).

 

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová počas slávnostného otvorenia zdôraznila, že podujatie je veľmi dobrou príležitosťou na to, ako medzi laickou i odbornou verejnosťou zvýšiť povedomie o ponuke stredoškolského odborného vzdelávania. Podľa nej je to zároveň „veľmi dobrá príležitosť na to aby žiaci základných škôl a ich rodičia získali vedomosti o tom, aké sú ďalšie možnosti kariérneho rozvoja mladých ľudí“. Zároveň pripomenula výzvy novej priemyselnej revolúcie, ktorú verejnosť pozná ako Priemysel 4.0.

 

/hr/file/mt-1jpgmt-1.jpg

 

Podľa ministerky Martiny Lubyovej je nasledujúce obdobie veľmi dôležité pre reformu nášho vzdelávacieho systému tak, aby reflektoval očakávané zmeny na pracovnom trhu, ktorý už nebude nepotrebovať zamestnancov a podnikateľov v doterajšej štruktúre ale v nových odboroch a  povolaniach. V tejto súvislosti ocenila výsledky Národného projektu Systém duálneho vzdelávania, ktorý realizuje ŠIOV v úzkej spolupráci s organizáciami zamestnávateľov. Počas trvania projektu (od roku 2016) vstúpilo do Systému duálneho vzdelávania (SDV) 3 700 študentov. To znamená, že sa učili podľa nových štátnych vzdelávacích programov, ktoré boli pripravené pre SDV a zároveň absolvovali prax u zamestnávateľov. V aktuálnom školskom roku 2019/20 nastúpilo do SDV ďalších 2 750 študentov. Na základe komunikácie ŠIOV so školami a zamestnávateľmi je reálny predpoklad, že do 31. januára 2020, v súlade so zákonom o odbornom vzdelávaní, prestúpi na študijné odbory v SDV ďalších približne 340 študentov. To znamená, že v aktuálnom školskom roku budeme v systéme registrovať 6 800 študentov.

 

Ďalších 4 500 študentov sa už teraz učí podľa upraveného štátneho vzdelávacieho programu pre SDV, ale zatiaľ ŠIOV nevedel verifikovať či a v akom objeme absolvujú prax. V roku 2019 sa skončilo verejné obstarávanie na informačný systém, ktorý takúto verifikáciu zabezpečí a to aj vďaka vzájomnej spolupráci ŠIOV, škôl a zamestnávateľov – lebo pre všetky tieto subjekty bude systém otvorený. Na základe komunikácie medzi ŠIOV, školami a zamestnávateľmi je pravdepodobné, že spodná hranica tých, ktorí spĺňajú podmienky na zapojenia sa do SDV bude 2 000 študentov – takže celkový počet žiakov bude na hranici 9 000.

/hr/file/mladytvorcafotojpgmlady_tvorca_foto.jpg

Súčasťou Mladého tvorcu bola aj odborná konferencia „Inovácie v odbornom vzdelávaní“, ktorú organizovali Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR, ŠIOV, Nitriansky samosprávny kraj a ďalší partneri. Riaditeľ ŠIOV Michal Němec na jej slávnostnom otvorení okrem iného zdôraznil, že slovenské školstvo stojí pred ďalšími výzvami. Nároky na zamestnancov a ich vzdelanie a zručnosti sa stupňujú a preto je nevyhnutné skvalitniť a zatraktívniť systém celoživotného vzdelávania. Zároveň vyslovil želanie, „aby to, čo na konferencii zaznelo, našlo čo najskôr uplatnenie v praxi“.

Na konferencii okrem iného odzneli aj témy Národný projekt Duálne vzdelávanie – Best Practice, Finančná gramotnosť a podnikateľské vzdelávanie na školách dnes, Systém overovania kvalifikácií v Slovenskej republike či Európske politiky v kontexte celoživotného vzdelávania.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn