chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Blog

Wrażenia uczniów po odbytym stażu-upowszechnianie projektu"Start na europejskim rynku pracy"

30/10/2019
létrehozta Anna Misiaszek
Nyelv: PL

Zrealizowany projekt „Start na europejskim rynku pracy” realizowany w ramach programu Erasmus+ Akcja 1.Mobilnośc edukacyjna - Wyjazdy uczniów i kadry edukacyjnej w sektorze kształcenie i szkolenie zawodowe był bardzo ważnym doświadczeniem w życiu uczestników. Wiele osób podkreśla, że dzięki szansie jaką otrzymali, ich spojrzenie na swą przyszłość zawodową uległo dużej, pozytywnej zmianie. Godne przytoczenia są wypowiedzi uczniów po odbytym szkoleniu.

 „W firmie, której pracowałem było bardzo dobrze, komunikacja z pracownikami na wysokim poziomie, pozwalali nam na pracę w każdym możliwym miejscu czy to przy rozdzielnicy lub montażu lamp oświetleniowych, pracownicy, z którymi dane nam było pracować dawali nam szansę wykazać się w każdej pracy którą elektryk powinien umieć wykonywać jak na przykład montaż korytek kablowych czy dobór zabezpieczeń w rozdzielni. Lecz jeśli czegoś nie rozumieliśmy wszystko dany pracownik starał się nam wytłumaczyć i nas nauczyć.”

„Organizacja przyjmująca zapewniła nam profesjonalną pomoc mentora wszystko było dobrze zorganizowane pojawiające się problemy zostawały szybko rozwiązywane. Firma, w której pracowaliśmy zapewniła nam codzienny transport do pracy jak i z pracy. Każdy z nas miał swojego przełożonego, pod kierunkiem którego wykonywaliśmy wszystkie prace. Mieliśmy dobrego przewodnika, który oprowadził nas po okolicy jak i pokazał nam tutejsze zwyczaje kulturę oraz kuchnię węgierską. W pensjonacie była bardzo dobra obsługa, kiedy nam czegoś brakowało wystarczyło tylko zgłosić. Złych stron stażu nie było albo ich nie odczułem.”

„Staż, który odbyłem pomógł mi udoskonalić swoje umiejętności zawodowe, zapoznał mnie z sposobami funkcjonowania w środowisku zawodowym za granicą oraz przygotował mnie do pracy w firmie. Czynności, które wykonywałem w zakładzie pracy były urozmaicone, w każdym dniu dostawałem nowe zadania, które wcześniej zostały dokładnie wyjaśnione i zaprezentowane przez któregoś z pracowników. Z każdym nowym zadaniem dostawałem wypisany w podpunktach plan działania, a po zapoznaniu się z tym planem któryś z pracowników wykonywał czynności, albo dokładnie pokazywał mi, co mam robić. Po wszystkich tych czynnościach przystępowałem do samodzielnej pracy pod okiem pracowników. Atmosfera w firmie była bardzo dobra, zostałem mile przywitany i zawsze mogłem liczyć na pomoc z strony osób, które tam pracowały. Powiększyłem również swój zasób słownictwa w języku niemieckim jak i węgierskim”

„Dobrą stroną stażu było to, że mogłem nabyć doświadczenie w zakładach pracy związanych z moim kierunkiem kształcenia. Tak samo jak zaletą były nowoczesne maszyny w tych zakładach, na których mogliśmy doskonalić swoje umiejętności. Jedyną wadą takiego stażu był jego okres trwania, według mnie staż mógłbym trwać nawet 3 tygodnie, nauczyłbym się wtedy dużo więcej.  Kolejną dobrą stroną stażu była pomoc mentora na projekcie, pomagał on zarówno w ustaleniu jak najłatwiej możemy się dostać do zakładu pracy jak i udzielał odpowiedzi na zadawane przez nas"

„Najbardziej zadowolona byłam z samego odbywania stażu. Program Erasmus+ umożliwił mi szkolenie się w zakresie nie tylko przedmiotów zawodowych, ale także szlifowanie moich umiejętności językowych. Podczas praktyk w miejscu pracy mentor nadzorował moją pracę i sprawdzał jej efekty. W przypadku mojej niepewności, chętnie służył radą i pokazywał, jak powinnam wykonać dane zadanie. Nie nudziłam się, zawsze dostawałam pracę do wykonania, dzięki czemu dowiedziałam się wielu, nowych, przydatnych rzeczy, które na pewno przydadzą mi się zarówno w szkole, jak i pracy po ukończeniu edukacji.”

„Bardzo dobrą dobrym pomysłem jest objęcie uczestnika stażu opieką mentor. Pozwala to na dużo skuteczniejszą naukę i wykonanie powierzonych zadań. Uczestnik wie do kogo się ma zwrócić o pomoc lub radę. Mentor uczył mnie jak, diagnozować usterki w sprzęcie komputerowym oraz pokazywał, jak należy przygotować sprzęt do odebrania przez klienta. Następną pozytywnym pomysłem jest, aby w jednej firmie pracowało kilku stażystów z kilku państw. Pozwala to na poznanie nowych ludzi, poznania ich kultury, umiejętności technicznych oraz jeszcze lepszej nauki języka obcego.”

"Największą zaletą stażu była oczywiście wiedza, którą udało mi się zdobyć. Nie było problemów z komunikacją, ponieważ szef dobrze posługiwał się językiem angielskim. Bardzo dobrze były również zorganizowane wycieczki, na których nie dało się nudzić, dzięki nim odwiedziłem wiele pięknych i interesujących miejsc. Transport też był bardzo dobry, autokary czekały zawsze o umówionej godzinie. W hotelu było wszystko niezbędne do życia oraz pyszne posiłki, spróbowałem wielu regionalnych potraw, które bardzo różniły się od tego co jadłem codziennie."

„Najważniejszym wrażeniem z tego wyjazdu było zobaczenie jak wygląda profesjonalna praca w moim zawodzie.  Negatywnych wrażeń z tego wyjazdu nie było.”

„Ogólnie czas stażu oceniam na dobry i nie mam większych uwag. Niestety w firmie, w której odbywałem staż nikt nie porozumiewał się w innym języku niż węgierski i miałem niewielkie problemy z dogadaniem się. Oprócz tego staż jako całość oceniam bardzo wysoko. Po praktyce na Węgrzech czuje się bardziej pewny siebie, wierze w siebie. Nie boję się poznawać nowych ludzi i podejmować nowych wyzwań. Stałem się bardziej śmiały i otwarty. Umiem pracować w grupie, jestem tolerancyjny, pracowity. Mniej więcej orientuję się, jak wygląda praca w dużej działalności. Jestem bardzo zadowolony z tej praktyki, nauczyłem się bardzo dużo. "

„Moimi najważniejszymi wrażeniami z wyjazdu niewątpliwie były wycieczki po Portugalii. Widoki zapierające dech w piersiach nakłoniły mnie do zrobienia wielu cudownych zdjęć, abym mogła wracać myślami do czasu spędzonego w tymże kraju. Cieszę się także niezmiernie, że mogłam polepszyć moje kompetencje zawodowe i językowe, dzięki czemu lepiej będę mogła sobie radzić w pracy po ukończeniu szkoły (pragnę zaznaczyć, że myślałam o pracy zagranicą, a wyjazd jeszcze bardziej nakłonił mnie do tego).  Pomimo braku certyfikatu z, przykładowo, montażu i demontażu laptopów, czuję się o wiele pewniejsza w tej kwestii i sądzę, że byłabym w stanie wykonać prace serwisowe związane z tymi urządzeniami, na czym zawsze bardzo mi zależało. Zadowolona jestem również z samego faktu nabycia umiejętności pracy w serwisie komputerowym oraz jestem przekonana, że nie miałabym problemów z zatrudnieniem się w takim miejscu pracy. Chyba jedynym negatywnym aspektem stażu była moja trudność do dostosowania się do panujących tam obyczajów, jak chociażby powinność spóźniania się na niektóre spotkania oraz problem z przywyknięciem do Portugalskiego jedzenia.”

„Ten program to świetna okazja, żeby poznać kulturę Portugalii, oraz jej regionalne zróżnicowania, jak również był to przede wszystkim czas, w którym zdobyliśmy ogrom wiedzy i doświadczenia, które na pewno pozwolą nam na lepszy start na rynku zawodowym. Hotel był bardzo dobrze wyposażony. Transport był dobrze zaplanowany oraz wykonany. Staż umożliwił mi zwiedzenie kilku interesujących miejsc. Poznałem też zwyczaje w Portugalii. Staż umożliwił mi zaznajomienie się z pracą jako informatyk oraz zdobycie doświadczenia w tej dziedzinie. Zdobyłem wiele nowych umiejętności oraz udoskonaliłem już posiadane. Zwiększyłem swoje kwalifikacje związane z pracą informatyka, przez co wzrosły moje szanse na start na polskim oraz zagranicznym rynku pracy.” 

„Wrażenia były niesamowite, ponieważ pierwszy raz leciałem samolotem i już samo to było dla mnie nowym doświadczeniem, ponadto Portugalia jako kraj jest piękny, występuję tutaj wiele pięknych zabytków (Kościoły, Muzea, Pomniki). W Portugalii podobały mi się również zwyczaje tam panujące, zarówno te na co dzień jak i te w pracy. Z chęcią wróciłbym się z powrotem, ponieważ na prawdę podoba mi się tamtejszy styl życia. Jeśli chodzi o wrażenia z wyjazdu to raczej nie zaobserwowałem tych negatywnych, oprócz wcześniej wspomnianej kwestii jedzenia, do którego nie byłem wcześniej przyzwyczajony, stąd nie wszystko mogłem zjeść.  Pod kątem zawodowym wyjazd również zaliczam do udanych, ponieważ zdobyłem nowe umiejętności, miałem styczność z rzeczami, z którymi wcześniej nie miałem do czynienia. W firmie również cała ekipa służyła pomocą, jeśli była potrzeba, więc nie było żadnych problemów, stąd moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne.”

„Miałem okazję poprawić moją znajomość języka obcego, poznałem nowych ludzi, miałem okazje poprawić swoje umiejętności w zakresie informatyki a także nauczyłem się wielu nowych rzeczy, które mogą mi się przydać w przyszłości. Mogłem zapoznać się z kulturą innego, obcego dla mnie kraju.”

„Zaczynając od początku wyjazdu całą podróż byłą dobrze zorganizowana i dopracowana, hotel, w którym się zatrzymaliśmy był przytulny i szybko można było się zaaklimatyzować dzięki przyjaznym ludziom wokoło. W pracy jako stażysta byłem zadowolony z pracy, ponieważ pracodawca nie bał się powierzyć mi pracy, która normalnie byłaby przeznaczona dla stałego pracownika firmy, ponadto atmosfera oraz ludzie i mentor w firmie byli przyjaźnie nastawieni i zawsze można było ich zapytać o wszystko w razie jakiegoś problemu. Podczas stażu udało spełnić cele, które postawiłem sobie przed wyjazdem. Poszerzyłem wiedzę kulturową na temat kraju odbywania staży, poprawiłem umiejętności językowe angielskie oraz drobne podstawy języka portugalskiego, poznałem nowych ludzi co być może zaowocować współpracą w przyszłości oraz poszerzyłem wiedzę nie tylko w dziedzinie mojego profilu, ale także w tematykach poza te granice wykraczających. Negatywnym aspektem stażu byłą jego długość, ponieważ trwał on za krótko i nie pozwalało to w pełni wczuć się w system pracy kraju, w którym odbywaliśmy staż.”

„Świetnym pomysłem było zorganizowanie czasu wolnego w weekend'y, wycieczki i spacery po okolicy wzbogaciły mnie o nową wiedzę, zainteresowały i zaspokoiły ciekawość świata. Również, urzekła mnie niezwykła życzliwość tamtejszych mieszkańców, którzy ochoczo witali się z nami i próbowali nawiązać dialog. Miejsca pracy oferowały nam profesjonalny sprzęt i materiały do pracy, które były bardzo przydatne, poznałem także wiele nowych narzędzi i urządzeń z którymi wcześniej nie miałem do czynienia, co wzbogaciło moją wiedzę i umiejętności. Ciekawym, jak nie jednym z ważniejszych, elementem stażu było poznanie kultury i sposobu pracy co pomogło mi rozjaśnić moją przyszłość i zobaczyć, jak mogę w przyszłości pracować a także, że praca za granicą nie jest wcale taka "straszna" (słaba lub średnia znajomość języka, tęsknota za domem etc.). Miejsca pracy jak i ludzie (pracownicy oraz opiekunowie) także byli idealnie dobrane, częste rozmowy w pracy z rówieśnikami czy opiekunem stażu pomogły mi lepiej wysławiać się w języku angielskim i być bardziej otwartym do ludzi. Jedynym negatywnym aspektem były ceny większości podstawowych produktów, przeważnie droższych o połowę od tych w Polsce, jednak posiłki mieliśmy zapewnione więc jak ktoś kupował coś w sklepie to przeważnie tylko, aby spróbować czegoś nowego.

„Najważniejsze wrażenia z wyjazdu :  - Zapoznanie się z zagranicznym rynkiem pracy oraz realiami pracy w rzeczywistych warunkach  - Dokonywałem czynności które definitywnie różniły się od tych które realizowałem w szkole  - Bardzo spodobał mi się kraj oraz ludzie , ich otwartość i gościnność  - Wycieczki organizowane w weekendy pozwoliły mi na zobaczenie  najważniejszych miejsc i poznanie ich historii, a zobaczenie jak wygląda praca za granica możliwość pracy jako elektryk w rzeczywistych warunkach pracy kultura oraz kraj bardzo mi się podobały.”

„Według mnie staż jest idealną inicjatywą dla takich uczniów jak ja. Jest dobrze zorganizowany i polecam go każdemu. Jedyną rzeczą, która mogłaby zostać zmieniona to czas trwania stażu, z dwóch na trzy bądź też cztery tygodnie.”

„Chciałbym, by była możliwość wymiany firmy na inna, aby porównać inne warunki pracy. Myślę również, że powinna istnieć możliwość, by móc wyjechać na taki staż po raz kolejny, jeśli było się już jeden raz, ponieważ jest to niezapomniane doświadczenie i możliwość zaobserwowania jak żyje i pracuje się w innym państwie.”

„Staż powinien być przedłużony do 4 tygodni. Powinna być możliwość ponownego wyjazdu na staż. Myślę, że ciekawą możliwością było by możliwość zmiany firmy podczas trwania stażu. Pozwoli to na porównanie dwóch firm ze sobą oraz lepsze poznanie kultury pracy w danym kraju.”

„Uważam, że na staż powinno móc się wyjechać więcej niż jeden raz, ponieważ podnosi on kompetencje na wielu płaszczyznach tj. komunikacja, kultura, wiedza zawodowa czy znajomość języka. Staż mógłby także trwać dłużej np. od 3 - 4 tygodni. Dobrą opcją byłoby także wprowadzenie zmiany firmy po okresie 1 tyg./2 tyg. dzięki czemu stażysta miałby okazję na poznanie nowych ludzi, firm, miejsc pracy i jej warunków co prowadzi do większego doświadczenia i obycia w zawodzie i kulturze.”

Więcej informacji o projekcie.

Sprawozdanie z ewaluacji projektu Erasmus+" Start na europejskim rynku pracy"

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn