chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Anglų kalbos mokymo metodai suaugusiems- Maltos patirtis

10/10/2019
létrehozta Laima Paleviciene
Nyelv: LT

/hu/file/5jpg-345.jpg

Jau pora savaičių kaip esame vėl čia, Lietuvoje.  Gyvenimas teka įprastu ritmu, bet mes vis dar labai ilgimės istorija dvelkiančių Maltos gatvelių, dėstytojos Ritos Schembri vedamų užsiėmimų, šaunių kolegų bei rytinio gaidžių giedojimo. Na, bet apie viską iš pradžių...

 

2019 m. rugsėjo 22 – 26 dienomis kartu su dar devyniais anglų kalbos mokytojais dalyvavome Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacijos organizuotoje stažuotėje „Anglų kalbos mokymo metodai suaugusiems” Maltoje. Stažuotės tikslas buvo tobulinti suaugusiųjų švietėjų dalykines ir metodines kompetencijas, įgyti  psichologinių žinių, reikalingų, siekiant efektyviau organizuoti ugdymo procesą ir gerinti mokymų kokybę.

Stažuotės dalyviai buvo apgyvendinti Porziuncola katalikiškuose svečių namuose, kas suteikė stažuotei daug žavesio. Svečių namai buvo apsupti gražaus sodo, iš balkono matėsi jūra. Ant sienų kabėjo kryželiai, o ant kambarių durų patalpinti skelbimai kvietė laikytis ramybės ir tylos. Žadintuvo čia nereikėjo – budino nesiliaujantis gaidžių giedojimas ir ožkų mekenimas. Gaidys tarsi tapo stažuotės simboliu – buvo nuolatinė pokalbių ir juokų tema.

Mokymai vyko St. Gwen mieste Gateway School of English mokykloje. Tai 2002 metais įkurta nedidelė, privati kalbų mokykla, kurioje organizuojami anglų kalbos kursai įvairioms tikslinėms grupėms  bei kvalifikacijos tobulinimo kursai mokytojams. Mokykloje dirba patyrę dėstytojai,  kurių gimtoji kalba – anglų kaba. Daug dėmesio skiriama ne tik mokymui, bet ir Maltos kultūros bei gyvenimo būdo pažinimui.

Jau nuo pat pirmų minučių užsimezgė šilti santykiai su dėstytoja Rita Schembri. Visas stažuotės dienas lydėjo puiki nuotaika, tarpusavio supratimas, tolerancija. Mokymas buvo grįstas aiškiais nurodymais ir aktyvia dalyvių veikla.  Dėstytoja parodė puikų pavyzdį kaip organizuoti užsiėmimus, kad besimokantieji kuo daugiau išmoktų  vieni iš kitų. Ji ragino nebijoti klaidų ir akcentavo, jog labai svarbu, kad moksleivių kalbėjimo laikas pamokoje ženkliai viršytų mokytojo kalbėjimo laiką.

Stažuotės metu daug dėmesio buvo skiriama žaidybinių elementų panaudojimui pamokose. Tinkamai parinkti žaidimai pagyvina mokymąsi, mažina atotrūkį tarp mokinių ir mokytojo. Kita svarbi kursų tema buvo IKT taikymas. Dėstytoja nurodė daug svetainių, kurios gali būti sėkmingai panaudotos suaugusiųjų švietimui.  Taip pat aptarti tokie mokymo aspektai kaip moksleivių motyvacijos skatinimas, jų mokymosi stiliai, pasiekimų vertinimas, dėmesingo įsisavinimo taikymas ir daugelis kitų.

Itin įdomi tema buvo savęs pateikimo gebėjimų ugdymas. Šiuolaikinėje visuomenėje pojūčiai ir įspūdžiai yra ne mažiau svarbūs kaip faktai. Dėstytoja pacitavo Maya Angelou kažkada ištartus žodžius:  “Žmonės pamirš ką tu pasakei, žmonės pamirš ką tu padarei, bet jie niekuomet nepamirš kaip privertei juos jaustis.” Labai svarbu suvokti kaip jus supranta ir prisimena kiti žmonės ir nepalikti to savieigai, o formuoti savo įvaizdį (asmeninį brendą), atskleidžiant savo unikalumą ir gerąsias savybes.

Stažuotė Maltoje buvo maloni ir naudinga. Grįžome kupinos naujų įspūdžių, idėjų. Įgytas žinias taikysime kasdieniniame darbe, dalinsimės patirtimi su kolegomis. Tikime, kad taikomi nauji mokymo metodai padės didinti suaugusiųjų moksleivių mokymo patrauklumą ir efektyvumą, įgalins geriau atsižvelgti į suaugusiųjų moksleivių poreikius.  Ačiū už puikiai suorganizuotą stažuotę.

Stažuotė vyko įgyvendinant projektą „Profesinio mokymo ir suaugusiųjų švietimo sistemos tarptautiškumo plėtra“ (Nr. 09.4.2-ESFA–V-715-04-0001), kurį su partneriais vykdo Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras “ .

Tinklaraščio autorės:

Laima Palevičienė - Jonavos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro anglų kalbos mokytoja metodininkė, anglų filologijos magistrė; dirba suaugusiųjų švietimo srityje nuo 2003 metų.

Asta Raudeliūnė – Jonavos suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro anglų kalbos vyresnioji mokytoja, andragogė; dirba suaugusiųjų švietimo srityje nuo 2009 metų.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn