chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Blog

Różnorodność kulturowa w edukacji dorosłych- refleksje po szkoleniu na Malcie

11/07/2019
létrehozta Katarzyna SKRZYPCZAK
Nyelv: PL

"Jeśli różnorodność biologiczna konieczna jest do życia na ziemi, różnorodność kulturową należy uznać za niezbędną dla zdrowia psychicznego człowieka." Tiziano Terzani (z książki Nic nie zdarza się przypadkiem)

 

/pl/file/certyfikatyjpg-1certyfikaty.jpg

Międzynarodowa grupa szkolenowa na Malcie
       

        Projekt "Różnorodność kulturowa w edukacji dorosłych" zrealizowany został przez Centrum Języków Obcych KONTAKT z Poznania, w roku szkolnym 2018/19, dzięki programowi POWER AE. Był on odpowiedzią na wzrost liczby słuchaczy-obcokrajowców na kursach językowych, który stanowił wyzwanie dla kadry szkoły.  

 

            To właśnie w ramach tego projektu, w czerwcu 2019, wyjechałam do St Julians, na Malcie, na międzynarodowy kurs Diversity in Education-Intercultural Skills. Poświęcony był on aktualnym zagadnieniom kulturowym, rozwijaniu umiejętności interkulturowych i interpersonalnych oraz ich wprowadzaniu do programów szkoleniowych. W szkole Executive Training Institute Malta byłam już 2 lata wcześniej na ciekawym kursie komputerowym, więc tym razem pojechałam już z konkretnymi oczekiwaniami. Pomimo tego, iż spodziewałam się szkolenia wysokiej jakości, to i tak kurs bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

           

           Nasza brytyjska trenerka okazała się wyjątkowo doświadczonym nauczycielem i jednocześnie pasjonatem tematu różnorodności w edukacji. Udowodniła, że 60-letni nauczyciel z powodzeniem może prowadzić zajęcia o bardzo współczesnej tematyce, posługiwać się nowoczesnymi technologiami, z multimedialną tablicą włącznie, a przy tym stać się mentorem dla młodszych kolegów po fachu.  Stworzony przez nią program i same zajęcia były ciekawe, dynamiczne, pełne interakcji i wymiany poglądów. Sprawiła ona, ze co rano do szkoły szłam z zapałem, a 6 godzin zajęć mijało mi w zawrotnym tempie. Jednocześnie trenerka zadbała o rozwój naszych umiejętności językowych i poszerzenie słownictwa angielskiego, podpowiadając nam podczas zajęć wiele wyrażeń i synonimów.

 

            Nasza grupa szkoleniowa była bardzo kameralna, składała się z 5 uczestników, co pomogło szybkiej integracji oraz intensywnej wymianie poglądów i pomysłów. Bezcenna dla mnie okazała się wymiana doświadczeń z przedstawicielami szkół z Hiszpanii i Włoch. Na co dzień borykają się oni z problemami uchodźców i migrantów, którzy stanowią około 20-30 procent klas w ich placówkach. Byłam w szoku, a jednocześnie pełna podziwu, słuchając o tym, jak sobie z tym radzą, jak organizują naukę, jakie procedury wdraża się na szczeblu państwowym i lokalnym, a także o tym, jakie jest nastawienie nauczycieli, rodziców i innych uczniów. Ogromny kontrast z polską rzeczywistością. Uzmysłowiło mi to, jak wiele w naszym kraju jest do zrobienia, zarówno w kwestiach prawnych i organizacyjnych, jak przede wszystkim w zakresie zmiany mentalności i nastawienia. Jednocześnie zrozumiałam, jak niewiele wiemy o losach uchodźców, oraz o rezultatach wysiłków wkładanych w integrację i ich włączenie do lokalnych społeczności. Większość informacji, która do nas dociera, jest bardzo negatywna w przekazie, a tym czasem powinniśmy mieć okazję wysłuchać przede wszystkim tych, którzy na co dzień pracują z migrantami i usłyszeć o ich wysiłkach, problemach i sukcesach.

 

            Pobyt na śródziemnomorskiej Malcie pozwolił mi również nacieszyć się słońcem, morzem i pyszną włoską kuchnią. Udało mi się dotrzeć do miejsc, na które zabrakło czasu podczas kursu 2 lata temu. Dzięki temu, wiem więcej o tym intrygującym państwie, o jego historii, kulturze, a także o jego codzienności. To państwo, w którym wielu uchodźców i migrantów znalazło nowy dom i nowe życie, choć też dla wielu stało się tylko punktem wyjścia do innych krajów Europy. Dla nas niestety ciągle zaskakujące i niezręczne są sytuacje, kiedy poznani na plaży w St Peter's Pool mężczyźni przyznają się, że uciekli z Syrii i żyją na Malcie jako uchodźcy. Nie bardzo wiadomo wówczas jak się zachować i co powiedzieć. Tym bardziej wiele jest do zrobienia.

 

            Pięć dni kursu minęło w zawrotnym tempie, zaowocowało nowymi międzynarodowymi znajomościami, wieloma przemyśleniami, którymi do teraz dzielę się z kolegami w Polsce. Wróciłam również w praktycznym planem wdrożenia nowych umiejętności do swojej szkoły, gdyż takim projektem zakończył się kurs na Malcie.

Polecam szkolenie w ETI wszystkim zainteresowanym tematyką różnorodności w edukacji. Naprawdę warto!

 

/pl/file/zrollupemjpegz_rollupem.jpeg

W szkole ETI Malta

 

" class="wysiwyg-break drupal-content" src="/sites/default/modules/contributed/wysiwyg/plugins/break/images/spacer.gif" title="<--break-->">

Interesujesz się edukacją kulturową? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

  

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn