Projekt Erasmus + BLUE přináší digitalizaci do vysokých veřejných škol v Bavorsku

V tomto příspěvku informuje Roswitha Siegl o svých zkušenostech, které se jí podařilo posbírat během cesty do Athén v rámci projektu zapojení digitálních médií do tvorby e- learningových kurzů.

Po srdečném uvítání oběma trenéry jménem Dimtiris Patronas a Dimitra Andritsakou nám hned v úvodu byly vysvětleny hlavní předpoklady koncepce e – learningových programů, tedy vcítit se do role studujícího (uživatele) stejně ale jako do zodpovědné role učitele (trenéra).
Nejvíce mě ovlivnila metoda „kritického myšlení“, kterou jsme se zabývali při pohledu na slavnou sochu „Myslitel“ od francouzského sochaře Rodina. Filtrovali jsme naše názory přes „Werte – Filter“, a díky tomu jsme měli každý z nás svoji vlastní pravdu. „Critical Questions“ (Kritické otázky) by měly dát každému studujícímu impulz, aby mohl přehodnotit své první ukvapené názory: Co vidíme, pokud pozorujeme tuto sochu? – Sedícího muže se silnými a napnutými svaly – Je toto myšlení namáhavé?
Umělecká díla, která chceme převíst do takového uměleckého formátu, by neměla být jednoznačná ve smyslu „samovysvětlující“, nýbrž by měla nabízet možnosti kritické reflexe a měla by podněcovat k přemýšlení. Jako školitelé bychom měli už při přípravě definovat kritické otázky se zohledněním možných znalostí a stereotypů účastníků.
Obdrželi jsme přístup do portálu institutu: „adulteduc.gr/e-platform“ s možností prohlížet si prezentace z vyučování, vkládat vlastní soubory materiálů, připravovat témata a diskutovat o tom, jak se dají dokumenty, obrázky a slovníčky využít. Kromě toho jsme poznali rozličné „External Tools“, díky kterým můžeme obohatit naše prezentace. Patří sem například „Big Blue Button, Meeting – Tool Teamviewer, Google Docs a Padlet (další interaktivní využití, které se mi obzvlášť líbilo, protože tento nástroj může být otevřen během kurzu nebo webináře a je k dispozici všem účastníkům, mohou sem vkládat své příspěvky, grafiky a poznámky nebo také něco pro zasmání…).
Krok za krokem
Vybaveni těmito možnostmi jsme začali naši skupinovou práci krok za krokem pod vedením našich školitelů. Velmi cenná byla zpětná vazba od Dimitra a Dimitrise během naší práce ve skupinkách „Zacházení se zákazníky pro hotelový personál v oboru turismus“:
- Otevřít různé „padlets“ (online nástroj) k více lekcím, abychom měli během prezentace neustále k dispozici obrázky
- Přejít k další lekci pomocí „Outcomes“ například pomocí linků
- Předem informovat studenty (studující) o potřebném čase (na nějaké cvičení, kvíz apod.)
- Začít s humorem
- Evaluace prostřednictvím otázek před a po každé lekci
Jak můžeme využít toho, co jsme se naučili? Jak se liší moje role trenéra v e – learningovém kurzu? Na jaké zákonné podmínky nesmíme zapomenout (co musíme předem zajistit)? Jako mohou být umělecká díla (obrazy, sochy, filmy) využity ve vzdělávání?
Claudia Graab, která projekt BLUE pro bavorské vysoké školy koordinovala, rozšířila koncept online kurzů s představením a reflexí na umělecká díla, a vytvořila tak obrovskou a inspirující zásobárnu pro vzdělavatele! Inspirující byly také perfektně organizované okružní jízdy městem a výlety do Piräus, večerní návštěva Akropolis a veškeré umění, které jsme směli obdivovat v muzeích. Mnohokrát děkuji za tuto příležitost!
Dimitra a Dimitris jsou kompetentní a pečliví učitelé, kteří zprostředkovávají heterogenním skupinám prostřednictvím humoru a nutné důslednosti komplexní množství poznatků. A nezapomenutelný pro mě zůstává i smích obou učitelů, když po skončení kurzu věnoval Dimitris vedoucí projektu svoji selfie tyč!
Další Erasmus + projekty mobilit, které slouží k obohacení v oboru vzdělávání dospělých, najdete zde:
Přihlaste se nyní a dikutujte! |

Další Erasmus + projekty mobilit, které slouží k obohacení v oboru vzdělávání dospělých, najdete zde:
Megjegyzés
Kulturelle Unterschiede in der Betrachtung von Kunst
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Im interkulturellen Kontext denken
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
Der hohe Wert der Kunst