chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Forrás

Analýza očekávaných socioekonomických dopadů rozvoje AI v ČR

Nyelv: CS

Megosztotta Martin Dobeš

Cílem této studie je zmapovat potenciální socioekonomické dopady způsobené rozvojem a aplikací technologie umělé inteligence (AI) v ČR a navrhnout vhodná opatření na úrovni veřejné správy, která povedou k využití příležitostí a eliminaci možných hrozeb spojených s rozvojem a využíváním technologie AI v ČR.

Studie nejprve v kapitole 2 mapuje dosavadní přístupy k modelování socioekonomických dopadů automatizace a AI a výsledky tohoto modelování ve studiích zpracovaných od roku 2013 do současnosti na národní i nadnárodní úrovni. Kapitola 3 následně popisuje původní ekonomický model dopadů AI na trh práce v ČR zpracovaný týmem Technologického centra AV ČR s využitím výpočetního a datového modelu společnosti Deloitte. Model přináší odhad technologického potenciálu nahraditelnosti lidské práce umělou inteligencí pro jednotlivé skupiny profesí a pro jednotlivé sektory české ekonomiky v časových horizontech 5, 15 a 30 let. V kapitole 4 jsou shrnuty změny, které lze očekávat na trhu práce na základě recenzovaných studií i vlastního modelu, a kapitola 5 navrhuje doporučení k využití příležitostí a eliminaci možných hrozeb vycházejících ze změn popsaných v předcházející kapitole.

Studie byla vypracována pro Úřad vlády České republiky autorským týmem Technologického centra Akademie věd ČR v minitendru č. 15 s názvem „Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v ČR“.

Je dostupná zde.

Forrásszerző(k): 
Martin Faťun, Michal Pazour, Zdeněk Kučera – Technologické centrum AV ČR
Közzététel dátuma:
szombat, 22 június, 2019
A dokumentum nyelve
Forrástípus: 
Tanulmányok és jelentések
Ország:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn