chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Ar tikrai, norint mokyti suaugusiuosius, reikia specialaus pasirengimo?

21/08/2015
létrehozta Jurgita MELAIKIENE
Nyelv: LT

Ar mokyti suaugusiuosius gali kiekvienas norintis tai daryti?

Ar tikrai suaugusieji yra specifinė grupė, kuriai ugdyti reikalingos specialios žinios ir gebėjimai?  Juk šiandien internetas tiesiog mirga, o ir dažnas mūsų vos ne kasdien į savo elektroninius paštus gauname įvairius mokymosi pasiūlymus, kuriuos teikia įvairiausio pobūdžio įstaigos – nuo valstybės akredituotų aukštųjų mokyklų iki įvairių klubų, privačių mokyklėlių, studijų, centrų ar net pavienių asmenų.

Taigi, ar tikrai suaugusiesiems besimokantiems reikalingi suaugusiųjų švietėjai – andragogai? 

Jei taip, tai kokie tie specifiniai gebėjimai jiems būtų reikalingi?

Kuo ypatinga yra suaugusiųjų besimokančiųjų auditorija?

Ką apie ją ir jos mokymą(si) vertėtų žinoti tiems, kurie nori mokyti suaugusiuosius?

Įdomu, o ką Jūs galvojate apie tai?..

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 2/2 megjelenítése
 • Rita Vargalytė képe

  Kokie specifiniai gebėjimai reikalingi suaugusiųjų švietėjams?

  Pritariu kolegei, kad suaugusiųjų švietėjas turi išmanyti suaugusiojo žmogaus amžiaus tarpsnius, mokymo(si) metodus, patirtinį mokymą(si), būti geras savo srities specialistas, nuolat besimokantis. Negalime pamiršti, kad suaugusiųjų švietėjas turi būti ir vertybių ugdytojas.

  Vertybių ugdymas suaugystėje reiškia vertybių sutapatinimą su atsakomybe. Jis susijęs su atsakomybės jausmo skatinimu, palaikymu, aptarimu, pokyčiais ir vystymu suaugusiųjų švietime.

  Tai gali padaryti tik tas suaugusiųjų švietėjais, kuris vadovaujasi vertybėmis, kuris sugeba ,,rūpintis kitais". Vertybėms gali turėti įtakos vertybių sutapimas,  atsirandantis asmenims, išreiškus savo teigiamus jausmus, sutikus panašių vertybių turinčius žmones. Kai vertybės skiriasi/neatitinka, gali kilti konfliktai dėl tikslų ir metodų jiems pasiekti. Todėl svarbios suaugusiųjų švietėjo  vertybinės nuostatos bei jo ir besimokančiojo vertybių skalės dermė.

 • Inga Jagelavičiūtė képe
  Iš tiesų, šiais laikas suaugusiųjų švietimo paslaugas, ypatingai neformaliojo, teikia labai daug įvairių tipų mokyklų, studijų ir asmenų. Tačiau iškyla klausimas apie teikiamų paslaugų kokybę. Kiekvienoje ugdymo pakopoje dirba atitinkamą išsilavinimą turintys darbuotojai. Taigi, suaugusiems turėtų dėstyti asmenys bent jau išklausę andragogikos pagrindų kursą, arba neformaliuoju, savaiminiu būdu įgyję darbo su suaugusiais patirties. Juk mokant suaugusiuosius netaikome tų pačių metodų, tinkančių ikimokyklinio amžiaus vaikams, progimnazijų ar gimnazijų moksleiviams. Kiekvienas besimokančiųjų amžiaus tarpsnis savaip žavus ir savitas. Suaugusieji ypatingi, nes turi savo žinių bagažą, savo patirtį, savo įsitikinimus, nusistovėjusius įpročius, suvokimą apie tai, kodėl jie mokosi, ko nori mokytis. Andragogo užduotis yra išpildyti jų lūkesčius bei paversti mokymąsi nuolatiniu, įdomiu ir naudingu procesu. Žinoma, tikrai sutinku su tuo, kad tas pats mokytojas gali turėti gebėjimų, žinių, įgūdžių ir asmeninių savybių dirbti tiek su įvairaus amžiaus vaikais, tiek su suaugusiais. Praktikoje teko sutikti ne vieną tokį sėkmingą pedagogo-andragogo pavyzdį. Tačiau, specialaus pasiruošimo, padedančio kuo kokybiškiau atlikti savo darbą, kaip ir bet kokioje kitoje srityje, tikrai reikia.