chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Naptár

II Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa nt.: „PAMIĘĆ – HISTORIA – TOŻSAMOŚĆ. HUMANISTYKA I NAUKI SPOŁECZNE WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA”

Megosztotta Monika Sulik 4 hónap 2 hét óta

vasárnap 27 szeptember 2020 - hétfő 28 szeptember 2020
Opole
,

Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego ma zaszczyt zaprosić na: II Interdyscyplinarną Konferencję Naukową nt.: „PAMIĘĆ – HISTORIA – TOŻSAMOŚĆ. HUMANISTYKA I NAUKI SPOŁECZNE WOBEC PROBLEMÓW WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA”, która odbędzie się 27-28 września 2020 r. Miejsce konferencji: Uniwersytet Opolski, Collegium Maius, Plac Kopernika 11A, 45-040 Opole.

Celem konferencji jest wspólne zastanowienie się nad możliwościami i konkretnymi działaniami humanistyki i nauk społecznych wobec współczesnych kryzysów, zagrożeń, deficytów i potencjalnych konfliktów. Humanistyka i nauki społeczne to dwie dziedziny nauki, które odpowiedzialne są dzisiaj zarówno za ich diagnozę jak i prognozę i generowanie rozwiązań na przyszłość.

Sesje problemowe:
1. Inni, obcy, tubylcy, czyli jak budować dzisiaj tożsamość wspólnoty.
2. Wzorce kultury a tożsamość.
3. Problemy z historią – między prawdą a narracją.
4. Zagrożone dzieciństwo: rodzina, szkoła, grupa rówieśnicza jako współcześni wychowawcy.
5. Media i współczesne środki komunikacji wobec rozwoju.
6. Edukacja włączająca – problemy, możliwości, działania.
7. Nauczyciel współcześnie nie/potrzebny.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w konferencji zarówno teoretyków, badaczy, przedstawicieli środowisk akademickich, jak i praktyków: nauczycieli i samorządowców, przedstawicieli świata kultury, organizacji pozarządowych, władz lokalnych, środowisk miejskich, którym bliska jest jej problematyka lub którzy angażują się w działania, znajdujące się w polu problemowym tego naukowego wydarzenia.

Elsődleges nyelv:
Eseménytípus: 
Konferencia
Részvételi díj: 
Igen
Online esemény: 
Nem
Szervező: 
Instytut Nauk Pedagogicznych Wydział Nauk Społecznych Uniwersytet Opolski Komitet organizacyjny: Prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz – Uniwersytet Opolski Dr Ewa Jędrzejowska – Uniwersytet Opolski Dr Iwona Konopnicka – Uniwersytet Opolski Dr Irena Koszyk – Wydział Oświaty Miasta Opola Dr Grzegorz Kozdraś – Uniwersytet Opolski Dr Bronisława Ogonowski – Wydział Oświaty Miasta Opola Dr Zofia Remiszewska – Uniwersytet Opolski Dr Katarzyna Wereszczyńska – Uniwersytet Opolski Dr Stanisława Włoch – Uniwersytet Opolski Mgr Agnieszka Bąkowska – Uniwersytet Opolski Mgr Paweł Cieśla – Uniwersytet Opolski Mgr Adam Konopnicki – Uniwersytet Opolski Mgr Marek Wiendlocha – Uniwersytet Opolski Patronat: J.M. Rektor Uniwersytetu Opolskiego Prof. dr hab. Marek Masnyk Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk Polskie Towarzystwo Pedagogiczne Współorganizatorzy: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych Partnerzy: Teatr Zapadnia
Szervező típusa: 
Más esemény
Elérhetőség: 
Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytet Opolski e-mail: konferencja.pht@uni.opole.pl www: inp.wns.uni.opole.pl/konferencjapht Facebook: Konferencja „Pamięć – Historia – Tożsamość”
Célcsoport: 
Andragógiai akadémikusok, hallgatók, kutatók
Tárgyalt téma:
Célok és célkitűzések: 
Zaproszenie organizatorów: Już po raz drugi zapraszamy do Opola na debatę dotyczącą problematyki związanej z tytułowymi kategoriami: Pamięć – Historia – Tożsamość. Chcemy wspólnie zastanowić się nad możliwościami i konkretnymi działaniami humanistyki i nauk społecznych wobec współczesnych kryzysów, zagrożeń, deficytów i potencjalnych konfliktów. Humanistyka i nauki społeczne to dwie dziedziny nauki, które odpowiedzialne są dzisiaj zarówno za ich diagnozę jak i prognozę i generowanie rozwiązań na przyszłość. Problemy, przed którymi dzisiaj wszyscy stoimy dotyczą zarówno naszych najbliższych, elementarnych relacji z drugim człowiekiem, naszych związków rodzinnych, procesów wychowania, które inicjujemy i w których uczestniczymy, naszej edukacji i sfery publicznej, naszego zaangażowania i naszych działań. Świat rodziny, szkoły, grupy rówieśniczej, mediów, sfery publicznej, świat polityki i procesów zarządzania poddawany jest krytyce, podlega nieustannej zmianie, traci swoje uniwersalne podstawy. Jak na te zmiany reaguje humanistyka i nauki społeczne? Czy i jak je opisują? Czy i jak próbują im przeciwdziałać i je rozwiązywać? Jakie teorie i jakie praktyki (konkretne działania) znajdziemy dzisiaj w obszarze humanistyki i nauk społecznych? Czy i w jaki sposób nasza kultura, nasz społeczny świat zachowuje jeszcze ciągłość i oparcie w społecznej pamięci, w pamięci naszej wspólnoty? Jak rozumiemy i jak czytamy dzisiaj naszą historię? Jak konstruujemy dzisiaj naszą tożsamość? Wokół tych pytań chcielibyśmy zorganizować naszą opolską debatę. Tradycyjnie już nasze zaproszenie kierujemy do przedstawicieli wszystkich dyscyplin humanistyki i nauk społecznych, do teoretyków i do praktyków. Podzielmy się naszymi diagnozami współczesnych problemów, zagrożeń, trudności. Podzielmy się teoriami humanistyki i nauk społecznych, które pomagają nam je zrozumieć, opisać i jakoś „oswoić”. Podzielmy się opisem naszych badań w tym zakresie. Podzielmy się także opisem podejmowanych przez nas działań będących na problemy te odpowiedzią. Serdecznie zapraszamy.
Elvárt tanulási eredmények: 
Publikacja: Aktywnych uczestników konferencji zapraszamy do nadsyłania tekstów, które po pozytywnej recenzji opublikowane zostaną w monografii wydanej przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” do końca lutego 2021 roku. Teksty prosimy przesyłać do 10 września 2020 roku na adres mailowy konferencja.pht@uni.opole.pl
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email