chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

EPALE A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

 
 

Hírek

Vaikai tėvų prašo pasakų ir apkabinimų

03/01/2017
Nyelv: LT
Document available also in: NB

Lietuvoje rizikos šeimose auga beveik 10 tūkst. vaikų, o vaikų dienos centrai gali suteikti reikiamą pagalbą vos trečdaliui vaikų iš socialinės rizikos šeimų. Nepaisant to, kad tokios šeimos dažnai nepajėgios vaikams nupirkti norimų žaislų, Kalėdų laikotarpiu vaikai tėvų prašo pasakų ir apkabinimų. 

Savo norus vaikai turėjo galimybę išsakyti kalėdiniuose laiškuose. Inicaityva organizuota įgyvendinat Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos filialo Vaikų dienos centro „Navininkai“ ir partnerių iš Lietuvos bei Norvegijos  projektą „VDC šeimos įgalinimo paslaugų plėtra“. Projekto tikslas – įgyvendinti efektyvias ir kvalifikuotas priemones skirtas Lietuvos rizikos grupės vaikų ir jų šeimos gerovei didinti.

Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos direktorė Eglė Celiešienė sakė, kad vaikų dienos centre kalėdų metu vaikai buvo pakviesti rašyti laiškus tėvams, o ne kalėdų seneliui, o vaikų mintys nustebino ir socialinius darbuotojus, ir vaikus.

,,Todėl nusprendėme šiomis mintimis pasidalinti – juk noras mylėti ir būti mylimam ir saugiam šeimoje yra bendras visiems vaikams”, - sakė ji.

Vaikai laiškuose tėvams rašė, kad norėtų:

  • Bučinio ir apkabinimo, kai eina ar grįžta iš mokyklos ir kai eina miegoti, nes tai padeda prisiminti, kokie vaikais yra svarbūs ir mylimo.
  • Grįžus po pamokų paklausimo, kaip sekėsi. Vaikai rašė, kad net, jei ir kartais būna blogos nuotaikos ir atrodo, kad nenori kalbėti, tėvai neturėtų nustoti klausinėti, kaip jie jaučiasi. Vietoje to tėvai turėtų klausti, ką jų vaikai veikė, su kuo kalbėjosi, ar žaidė, kas nutiko linksmo ir liūdno.
  • Kasdienių tradicijų – bendrų pusryčių ir vakarienių, net jei ir nėra alkani. Vaikams svarbu bent jau su arbatos puodeliu pasėdėti kartu nors minutes per dieną.
  • Palinkėjimo labos nakties ir pasakos prieš miegą. Vaikams nebūtinos pasakos apie princus ir princeses, jiems veikiausiai bus daug įdomesnės pasakos apie jų tėvelius, šeimą. Vaikai nori iš tėvelių išgirsti, kaip tėvai jautėsi, kai buvo jų metų – ko norėjo ir ką galvojo, kas sekėsi ir kas nesisekė, ką darė ir kaip kovojo su nesėkmėmis, ką darytų kitaip.
  • Mažyčių paslapčių – savo šeimos švenčių. Vaikai nori kiekvieną sekmadienio popietę kartu žaisti krepšinį, futbolą, domino ar kartu virtuvėje kepti tortą. Vaikai sako, kad tai turėtų būti jų šeimos laikas, kuris visiems leis kasdien prisiminti apie tai, kokią puikią šeimą jie turi.

E. Celiešienės teigimu, tėveliai turėtų dažniau pasakyti gerą žodį, paklausti, kaip sekėsi, apkabinti ir tiesiog leisti kartu laiką su vaikais. „Manau, kad kartu praleistas laikas yra daug brangesnis nei kelias dešimtis ar šimtus eurų kainuojantys žaislai. Dauguma vaikų laiškuose prašė daugiau dėmesio, bendravimo, bendrų žaidimų ar užsiėmimų. Visa tai vaikams primena, kokie jie yra tėvams svarbūs“.

Projekto „VDC šeimos įgalinimo paslaugų plėtra“ metu buvo modernizuojamos vaikų dienos centro Čižiūnuose patalpos, įsigyjama naujų veiklos priemonių, kuriamos ir plėtojamos įvairios socialinės paslaugos rizikos grupės vaikams ir jų šeimos nariams, plėtojamas tarpžinybinis bendradarbiavimas.

Projektas finansuojamas 2009–2014 m. Europos ekonominės erdvės finansavimo mechanizmo, Lietuvos valstybės, projekto vykdytojo ir partnerių lėšomis. Projekto partneriai: vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“, Vilniaus Jono Ivaškevičiaus jaunimo mokykla bei Norvegijoje įregistruota vaikų socializacija besirūpinanti organizacija „Boenheten AS“.

Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos filialas vaikų dienos centras „Navininkai“ – socialinių paslaugų įstaiga, savo veiklą pradėjusi 2005-aisiais, tačiau oficialiai įregistruota 2007 metais Aukštadvaryje. Centras teikia kompleksines socialines ir ugdymo(si) paslaugas, psichologinę, dvasinę ir materialinę pagalbą rizikos grupės vaikams ir socialinės rizikos šeimų vaikams bei pačioms šeimoms. „Navininkai“ ugdo vaikų socialinius – gyvenimo įgūdžius, organizuoja kryptingą vaikų laisvalaikio užimtumą, skatina pozityviąją socializaciją.

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1/1 megjelenítése
  • Laura Jomantaitė képe

    Kiekvienas iš mūsų nori meilės, šilumos ar gražių žodžių, o ypač vaikai. Jie taip pat nori būti svarbus ir pastebimi šeimoje. Aš pati atlikau praktika Klaipėdos dienos centre ,Dvasinės pagalbos jaunimui centre' ir žinau, kad būtent apie tokius vaikus čia ir rašoma. Per pora savaičių aš pastebėjau, kad vaikai nori dėmėsio, prisilietimų bei su jais bendrauti ar net padėti atlikti namų darbus. Patys vaikai labai noriai bendrauja, prašo žaisti su jais, papasakoja net apie savo šeimas. Dauguma iš jų džiaugiasi gaudami nors ir menkiausią dalyką, pvz. saldainį, tačiau jiems, kiek pati pastebėjau, labiau reikia šilumos. Daugelis vaikų minėjo, kad jiems labai smagu kai vienas iš tėvų palydi juos į dienos centrą, apkabiną ar pasako širdžiai mielą žodį pvz. saulytė, zuikutis ir t.t. Girdėjau taip pat porą kartų, kad pats vaikas kai mama ar tėtis atlydi į centra paprašo, kad pabučiuotu. Dažnai jie ir patys apsikabina dienos centro darbuotojus taip parodydami, kad jie prisileidžia juos. Dar ką pastebėjau, tai kad jiems labai patinka kai užsiemi su jais kokia veikla, tai gali būti piešyba, skaitymas, stalo žaidimais. Jiems tik tiek reikia, kad būtų laimingi. Todėl labai gerai suprantu šiuos vaikus ir jų norus ir manau, kad tėvai turėtų kasdien skirti po tam tikrą laiko tarpą skirti savo vaikui (-ams), paklausti kaip diena praėjo, padėti paruošti namų darbus ir užsiimti kokia nors tai veikla. Pinigai ar žaislai niekada neatstos tėviškos/motiniškos meilės.