chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - A felnőttkori tanulás elektronikus európai platformja

Blog

Natali Svilokos jó gyakorlata a szerb hátrányos helyzetű felnőttek alapfokú oktatásáról

18/12/2020
létrehozta Györgyi Bajka
Nyelv: HU
Document available also in: EN

Natali Svilokos

 

 

Biológia szakon végeztem az egyetemen, és komoly tapasztalattal rendelkezem az oktatás területén. Az elmúlt hét évben az újvidéki (Szerbia) Szent Száva Felnőttek Általános Iskolájában dolgozom. Biológiát és vállalkozói ismereteket tanítok. Mivel tanulóim különböző korosztályokba tartoznak, főleg marginalizált csoportokból származnak, és eltérő szintű ismeretekkel és készségekkel rendelkeznek, a tanításuk igazi kihívást jelent. Ez azonban arra sarkallja a tanárokat, hogy folyamatosan kreatív és innovatív tanítási módszereket fejlesszenek ki.

Először 2018 novemberében hallottam az EPALE platformról, egy olyan tanfolyamon, amelyre abban az iskolában került sor, ahol dolgozom. „Az andragógia alapjai” címmel megrendezett tanfolyam olyan tanároknak szólt, akik a felnőtteknek alapfokú ismereteket oktatnak. A tanfolyam egy részét az EPALE online platformon tartották, így a résztvevőknek regisztrálniuk kellett a weboldalra. A feliratkozás pillanatától kezdve követem a platform tevékenységeit, és részt veszek az EPALE szerb támogató szolgálata - Tempus Alapítvány - által szervezett különféle workshopokon, webes szemináriumokon és konferenciákon.


Tantermünk - telefonon

 

Hirtelen megállt körülöttünk az idő. Csend töltötte be az osztálytermet - a csendet a tanárok lépései törték meg, akik elhatározták, hogy ledöntik a falakat és legyőzik a térbeli távolságot, amit ez a megpróbáltatásokkal teli időszak okozott. Igyekeztek megoldásokat találni az előttük felmerülő összes új kérdésre. Hol kezdjem? Hogyan? Milyen eszközöket kell használni?

A vállalkozói ismeretek tantárgy részeként diákjaimat üzleti tervek készítésére, kreativitásuk kihasználására és kezdeményezőkészségük fejlesztésére tanítottam. Hirtelen valósággá vált az egyik hipotetikus helyzet, amelyet az egyik órán megbeszéltünk. Alkalmaznunk kellett azokat az elveket, amelyeket „Az ember képességeinek és időgazdálkodási készségeinek önértékelése” című tanegységen belül tanítottunk. A tanárok szembesültek azzal, hogy önértékelést kell végezniük szervezési képességeikről, kreativitásukról és kezdeményezőkészségükről.

Az innováció lett a kreativitás következő szintje, amelyre a diákjaink igényeihez igazított tevékenységek fejlesztése során volt szükség. A tanulóink közül sokan az írástudatlanság, a szegénység, a munkanélküliség és az állandó lakóhely hiányának ördögi körében élnek, gyakran kulturális és tradicionális korlátokkal, vagy néhány szerencsétlen körülmény (társadalmilag hátrányos helyzetű családok, családon belüli erőszak, bűnözés) által kísérve. Az új körülmények között nem volt sok időnk a különböző módszerek előkészítésére és elemzésére - azonnal cselekednünk kellett. Ezért a telefonok lettek az új oktatási eszközeink.

A helyzet elemzése után új stratégiát alakítottunk ki, és elég gyorsan megszerveztük a távoktatást: e-mail címeket és tananyagokat hoztunk létre, és elérhetővé tettük azokat az iskola weboldalán. Mindennap felvettük a kapcsolatot hallgatóinkkal, és arra kértük őket, tájékoztassák a többieket, hogy hogyan folytatjuk tovább a munkát. Volt azonban egy másik probléma: a diákok beceneveket vagy rajzfilmfigurák nevét használták fel a regisztrációhoz, így nem tudtuk, ki kicsoda. A jelenlegi körülmények között a diákok többsége az iskolán kívül is szeretett volna kapcsolatban maradni, ezért ‘barát’ kéréseket kezdtek el küldeni egymásnak. Egy nehéz hét után sikerült elérnünk a legtöbb diákot.

Kezdetben a digitális készségek hiánya eléggé érzékelhető volt. Aztán észrevettünk valami egészen meglepő dolgot is - az összes diák viszonylag elkötelezte magát a tevékenységek iránt, még azok is, akik általában kissé félénkek a rendes órákon. A mobiltelefonnal rendelkező hallgatók a feladatok megosztásával, fényképezéssel és a tanároknak való visszaküldéssel segítették azokat, akiknek nincs mobiltelefonjuk. Így fedeztünk fel egy teljesen új világot. Tanulóink gyermekei váratlan segítséget nyújtottak utunk során. Nem haboztak kérdéseket feltenni szüleik nevében, sőt, ellenőrizték tanulmányaikat és további tananyagokat kértek.

 

A tanévet sikerült a tanterv szerint teljesíteni.

 

A koronavírus által kiváltott alternatív tanórák mindenki számára kihívást jelentettek. Mindannyian vizsgát kellett, hogy tegyünk. Iskolánk a „második esély” a diákok számára, és néhányuknak ez az utolsó esély arra, hogy befejezzék tanulmányaikat. Ezért létfontosságú, hogy megerősítsük őket. Ez nem volt könnyű feladat, azonban sikerült, és rendkívül büszkék vagyunk magunkra.

 

Az életkörülmények összetettsége, a számítógépek, a táblagépek vagy megbízható internetkapcsolat hiánya, a családtagok támogatásának hiánya, vagy a nem megfelelő tanulási környezet miatt az iskolába való eljutás néha a valóság elől való menekülést jelenti a hallgatóink számára, valamint annak a lehetőségét, hogy önmagukra összpontosítsanak és reménykedjenek egy jobb holnapban.

 

A fentiek értelmében, amikor az alapfokú felnőttképzésről van szó, a távoktatás csak rendkívüli körülmények között működhet. Ez a típusú tanulás-szervezés kihívást jelentett nekünk tanároknak is, és ez a jövőben is így marad, mert még fejlődnünk kell ezen a területen, valamint be kell vezetnünk az informatikát az osztályokba, amit nem tehetünk meg megfelelő képzés és a szükséges felszerelés nélkül. 

Az egyik diák által feltett következő kérdés további motivál  minket: „Tanár úr, lehet-e a jövőben is ilyen szóbeli vizsgám, hátha néha tovább kell a munkahelyemen maradnom?” Ezek a visszajelzések megerősítenek minket abban, hogy az alapfokú távoktatás megszervezése a felnőttek számára elsődleges feladatunk lesz a jövőben.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
Refresh comments Enable auto refresh

1 - 1/1 megjelenítése
  • Jelena Bogdanović képe
    Bravo! Izuzetno inspirativan tekst za sve ljude koji rade u obrazovanju odraslih.