European Commission logo
Create an account
Blog
Blog

Webinarium EPALE: Społeczne aspekty mody i ich edukacyjny potencjał

Jak wykorzystać potencjał mody w edukacji?

Moda najczęściej kojarzy się nam z wybiegami, projektantami, zakupami. Ale o modzie można myśleć i mówić inaczej. Ciężar dyskusji można przenieść na przykład na materialne aspekty związane z projektowaniem, wytwarzaniem, transportem i sprzedażą ubiorów. Wówczas dostrzeżemy zazwyczaj mało widoczne problemy jak nadużycia pracodawców wobec pracowników, nieetyczne i nieekologiczne wytwarzanie tekstyliów czy nadmiar towarów. Problemy te mają duże społeczne znaczenie, dlatego warto włączyć je do procesu edukacyjnego. 

Webinarium zwróci uwagę na język, jakim opisuje się modę oraz wskaże projekty, których krytyczny charakter możemy wykorzystać w procesie edukacyjnym.

Baner wydarzenia

27 stycznia 2022 roku, godz. 11.00. Webinarium poprowadzą: dr Marcin Szeląg i dr Piotr Szaradowski.

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE

Rejestracja na webinarium

Udział w webinarium jest bezpłatny.  


Dr Marcin Szeląg - Historyk sztuki, edukator muzealny i kurator, adiunkt na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, ambasador EPALE.

Dr Piotr Szaradowski - Doktor nauk humanistycznych, wykładowca, muzealnik, edukator. Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture (2016). Prowadził autorskie cykle wykładów o historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii oraz był edukatorem w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kurator / autor scenariuszy wystaw o modzie m.in.: Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku (Poznań 2013); Moda w polskim kinie (Gdynia 2018); Dialogi w wyobraźni. Wystawa strojów i obiektów z kolekcji Muzealne Mody i Muzeum Zamkowego w Pszczynie (Pszczyna 2018). 

Beneficjent programu Kultura Polska na Świecie Instytutu Adama Mickiewicza (2019), Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018) oraz The Getty Foundation International Fellowship Program (2015). Kolekcjonuje ubiory XIX – XX w. - muzealnemody.org


Webinarium EPALE – cykl spotkań on-line, których celem jest promowanie wysokiej jakości uczenia się dorosłych w Europie. Spotkania, kierowane do kadry edukacji dorosłych, są okazją do wymiany doświadczeń, a przez to do doskonalenia kompetencji zawodowych.

kontakt: epale@frse.org.pl

Login (3)

Komentar

Zapowiedź brzmi świetnie. Z jednej strony wiem, o czym będzie. Z drugiej nie wiem, czego się spodziewać ;-)

Mam nadzieje, że znajdzie się miejsce na krytyczne przyjrzenie się modzie (w kontekście środowiskowym i ekonomicznym). 

Login (0)

Users have already commented on this article

Prijavite se ili Registrirajte za postavljanje komentara.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije rasprave

Online EPALE rasprava o kreativnosti i kulturi za društvenu koheziju

U srijedu, 7. prosinca, od 10 do 16 sati po srednjoeuropskom vremenu, EPALE će održati online raspravu o kreativnosti i kulturi za društvenu koheziju.

Više

Online diskusija: "strukovne prekvalifikacije i oblici usavršavanja: Poticanje međugeneracijske suradnje."

Sudjelujte u ovoj internetskoj raspravi u kojoj ćemo istražiti zašto i kako se moramo pomaknuti prema ponovnom osposobljavanju i usavršavanju u različitim sektorima ili dobnim skupinama.

Više

Future in our hands - results

WE want to share with others results of our two year long Erasmus+ VET project with title "Future in our hands".

Više