chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Resurs

Valdībā apstiprināta Aktīvās novecošanās stratēģija

Jezik: LV

Objavio Jānis Kutraitis

/hr/file/sabiedribasnovecosanaspngsabiedribas_novecosanas.png

Sabiedrības novecošanās pamatrisinājumi

Lai mazinātu sabiedrības novecošanās radītos negatīvos aspektus, Labklājības ministrija izstrādājusi konceptuālo ziņojumu Aktīvās novecošanās stratēģija ilgākam un labākam darba mūžam Latvijā. Ziņojums 2016.gada 6.septembrī apstiprināts valdībā.

Tā mērķa grupa ir 50 gadus un vecāki iedzīvotāji, īpaši līdz pensionēšanās vecuma sasniegšanai, kuri saskaras ar ievērojamiem šķēršļiem iesaistei darba tirgū. Cilvēkiem pirmspensijas vecumā ir augsts bezdarba risks, šo cilvēku kvalifikācija un prasmes bieži vien ir novecojušas, darbspējas ir samazinājušās ietekmēto veselības apstākļu dēļ. Kā galvenie rīcības virzieni aktīvās novecošanās situācijas uzlabošanai izvirzīta nodarbinātības veicināšana, mūžizglītības nodrošināšana, veselīgs un aktīvs dzīvesveids.

Lai veicinātu ilgāku un veselīgāku iedzīvotāju darba mūžu, plānots novērtēt gados vecāku nodarbināto iedzīvotāju spējas, prasmes un veselības stāvokli. Nepieciešamības gadījumā tiks izstrādāti individuāli atbalsta plāni uzņēmumu līmenī, ietverot sociālo un profesionālo prasmju un iemaņu pasākumus, pieaugušo izglītības iespējas un veselības stāvokļa novērtēšanu un slēdzienu no ģimenes ārsta, arodārsta vai darba aizsardzības speciālista.

Tāpat paredzēts noteikt un veicināt aktīvās novecošanās potenciālu uzņēmumos. Tā ietvaros plānots izstrādāt un veikt brīvprātīgus uzņēmumu auditus, vērtējot to darba organizācijas piemērotību gados vecāko darbinieku potenciāla izmantošanai. Izvērtēšanas rezultātā sniegs rekomendācijas un sagatavos plānu situācijas uzlabošanai, kā arī sniegs atbalstu tā īstenošanai.

Paredzēts arī veicināt darba devēju izpratni par darbaspēka novecošanās tendencēm un iespējamajiem personāla vadības risinājumiem ilgākam darba mūžam uzņēmumu līmenī, piemēram, elastīgām darba organizēšanas metodēm, darbavietu pielāgošanu, veselību veicinošu darba vidi u.c.

Minētie pasākumi provizoriski būs pieejami 2017.gada III ceturksnī. Līdz 2023. gada 31. decembrim atbalstu plānots sniegt 3 000 gados vecākām nodarbinātām personām.

Konceptuālais ziņojums izstrādāts, balstoties arī uz Pasaules Bankas pētījuma “Aktīvās novecošanās izaicinājumi ilgākam darba mūžam Latvijā” rezultātiem.

Piedāvājam iepazīties ar konceptuālā ziņojuma “Aktīvās novecošanās stratēģija ilgākam un labākam darba mūžam Latvijā” kopsavilkumu un prezentāciju.

Autor(i) resursa: 
Nacionālie koordinatori Eiropas programmas īstenošanai pieaugušo izglītības jomā
Datum objave:
Petak, 6 Siječanj, 2017
Jezik dokumenta
Vrsta resursa: 
Studije i izvješća
Država:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Slika korisnika Laura Bautra
    Gados vecākiem cilvēkiem ir grūtības atgriezties darba tirgū, jo sabiedrībā pastāv dažādi stereotipi, piemēram, gados vecāki cilvēki nespēj pielāgoties izmaiņām. Projekta mērķis ir veicināt ilgāku un veselīgāku Latvijas iedzīvotāju darba mūžu iedzīvotāju un kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Darba videi viennozīmīgi ir jābūt elastīgai un veselīgai. Projekta ietvaros tiek veiktas arī preventīvie atbalsta pasākumi. Šo projektu vērtēju ļoti pozitīvi, jo visiem cilvēkiem ir tiesības uz labiem darba apstākļiem. Prieks, ka Latvijā, kas tāds tiek organizēts. 
  • Slika korisnika Madara Lārmane
    Mūsdienās bieži gados vecus cilvēkus darbā nepieņem, jo domā, ka šiem cilvēkiem nebūs enerģijas, bieži slimos utt. Un manuprāt tā ir liela problēma, jo Latvijā ir darbaspēka trūkums, taču gados vecākus cilvēkus darbā nepieņem. Prieks, ka valdība šo problēmu sāk pētīt un mēģina uzlabot, izveidojot sabiedrības novecošanās pamatrisinājumus. Aktīvās novecošanās stratēģijas mērķis ir veicināt ilgāku un veselīgāku Latvijas iedzīvotāju darba mūžu iedzīvotāju un kopējās ekonomiskās situācijas uzlabošanai. Materiālā ir izklāstīti preventīvie atbalsta pasākumi nodarbinātajiem, atbalsta pasākumi bezdarbniekiem, kā arī senioriem. Manuprāt, šādi risinājumi gūs arī rezultātus nākotnē. 
  • Slika korisnika Rebeka Raupa
    Manuprāt, ne visai bieži darba vietās tiek domāts par to, vai darba vide un apstākļi atbilst gados vecākiem cilvēkiem, visiem darbiniekiem ir jāuzturas vienādos apstākļos. Visbūtiskākais šajā materiālā man šķiet tas, ka tiek domāts par gados vecāku cilvēku veselību un piemērotību darba videi. Kā arī par veidiem, kā sakārtot šo jautājumu un uzlabot darbspēju.