Skoči na glavni sadržaj
News
Vijesti

Existuje potřebné a nepotřebné obory? Vzdělání je konkurenční výhoda

Českému průmyslu chybí technicky zdatní pracovníci a proto tlačí na to, aby se změnil systém vzdělávání. Experti ale upozorňují, že neexistuje potřebné a nepotřebné vzdělávání. To je jenom konkureční výhoda při hledání práce.

Za nedostatek kvalifikovaných pracovníků v Česku může stát, který nedokázal včas zareagovat na potřeby firem. V rozhovoru pro MF DNES to řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj je řešením částečné zpoplatnění vysokých škol, které by zvýhodnilo nedostatkové obory.

„Potřebujeme inženýry, ne politology. Stát by měl proto zajistit, aby skladba oborů na školách více odpovídala potřebám zaměstnavatelů,“ říká Daněk coby zástupce exportérů a předseda představenstva společnosti ATAS elektromotory Náchod. Tvrdí, že stát měl dostatek času, aby na poptávku pracovního trhu stihl zareagovat. Kritická situace si podle něj žádá řízené školství.

http://hradec.idnes.cz/mistopredseda-exporteru-skolne-studium-rozhovor-…

Česká republika je se svou mírou nezaměstnanosti premiantem celé Evropské unie. Práci v tuzemsku nemá podle nejnovějších dat Eurostatu pouze 3,8 procenta obyvatel. Příznivá situace na trhu práce však přináší problémy firmám, které marně shánějí kvalifikovanou pracovní sílu. Podle průzkumu, který provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) mezi 216 firmami, se 85 procentům podniků nedaří najít kvalifikované absolventy středoškolských oborů s výučním listem. Jen o něco lepší je pak situace u absolventů s maturitou a vysokoškoláků.

Nedostatek odborných pracovníků přitom může vést ke snížení konkurenceschopnosti Česka a vyústit až v odchod průmyslových podniků do jiných lokalit. Již nyní podle ČNOPK řada firem svou investici v tuzemsku odkládá nebo ji realizuje jinde.

http://byznys.ihned.cz/c1-65546250-firmy-marne-hledaji-absolventy-techn…

Vysokoškolský titul není tajné heslo, které když zašeptáte potenciálnímu zaměstnavateli, tak vám nabídne dobře placenou pozici. A ani naopak, veřejné vzdělání není "dodavatelem" kvalifikovaných zaměstnanců pro vybrané firmy. Ani náhodou. Vzdělání je konkurenční výhoda. Nic víc a nic míň.

Záleží jen na vás, jak ji využijete. Stát jako Česko (rozuměj: malá země bez přírodního bohatství a s omezeným potenciálem růstu) koná moudře, když nabídne vysokoškolské vzdělání zadarmo. Je to konkurenční výhoda pro lidi, z nichž možná někteří z ní budou profitovat jinde na světě (máme přece svobodu), ale většina doma v Česku.

http://nazory.ihned.cz/komentare/c1-65574240-nepotrebne-obory-neexistuji-a-jen-idiot-jim-tak-muze-rikat

Login (1)

Želite li napisati članak?

Ne ustručavajte se to učiniti!

Kliknite na donju poveznicu i napišite novi članak!

Najnovije rasprave

EPALE rasprava: budućnost učenja odraslih

U srijedu, 8. srpnja 2020., od 10:00 do 14:00 sati, EPALE će biti domaćin online rasprave o budućnosti učenja odraslih. Razgovarajmo o budućnosti područja obrazovanja odraslih i novim izazovima i mogućnostima. Online raspravu vodit će stručnjakinja EPALE-a Gina Ebner, generalna tajnica EAEA-e.

Više