chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Vijesti

Začne Evropský týden odborných dovedností

30/11/2016
po Michaela Tužilová
Jezik: CS

Začne Evropský týden odborných dovedností

 

Ve všech zemích Evropské unie se ve dnech 5. až 9. prosince 2016 uskuteční Evropský týden odborných dovedností. Má upozornit na to, že odborné vzdělávání, jímž v České republice prochází více než 70 % populace, je cestou k dobrému uplatnění na trhu práce. Národní ústav pro vzdělávání se do Evropského týdne odborných dovedností zapojuje akcemi zaměřenými také na učitele a rodiče žáků základních škol.

Do maturitních a učebních oborů v odborném vzdělávání nastupuje každoročně zhruba 72 % absolventů základních škol. Na gymnázia míří 22,5 % populačního ročníku. Správná volba oboru se přitom významně odrazí i na spokojenosti při učení a spolurozhoduje i o tom, zda žák školu dokončí a zda se své profesi bude chtít v budoucnu věnovat. „V Evropském týdnu odborných dovedností budeme žákům a jejich rodičům poskytovat individuální poradenství k volbě vzdělávací a profesní dráhy, “ říká Helena Úlovcová, pověřená řízením Národního ústavu pro vzdělávání. „Chtěli bychom také upozornit na informační systém Infoabsolvent, kde jsou představeny nejen všechny školy a jimi nabízené obory vzdělání a také data o budoucím uplatnění na trhu práce,“ dodává Úlovcová.

Jak mohou s informačním systémem na stránkách www.infoabsolvent.cz pracovat učitelé či výchovní a kariéroví poradci na školách, osvětlí on-line seminář na Metodickém portále RVP.CZ. Součástí Evropského týdne odborných dovedností budou také žákovské veletrhy fiktivních firem anebo diskusní setkání odborníků.

Akce, jejíž podtitul zní Objev svůj talent!, má povzbudit také dospělé, kteří chtějí dalším odborným vzděláváním své postavení na trhu práce posílit anebo stávající profesi změnit. Více informací je k dispozici na stránkách Domu zahraniční spolupráce, který Evropský týden odborných dovedností v ČR koordinuje, anebo na stránkách Evropské komise, která Týden vyhlásila.

Podle http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/zacne-evropsky-tyden-odbornych-dovednosti?lang=1&ref=m&source=email upravila Michaela Tužilová

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email