Skoči na glavni sadržaj
Blog
Blog

Rekvalifikace se musí změnit. Vzdělávání bude celoživotní

Na Vysočině zahajují novou sérii rekvalifikačních kurzů, které mají pomoci dostat do práce 8,5 tisíce lidí. Bude to stát 133 milionů korun. Nabídka je podobná jako v dalších krajích. Jde o kurzy svařování, obrábění kovů, kurz umožňující získat profesní průkaz způsobilosti řidiče, a také kurzy zaměřené na vybrané profese ze stavebnictví a služeb.

Podle statistik Úřadu práce si do tří měsíců najde zaměstnání šedesát procent absolventů těchto kurzů. Při dnešní minimální nezaměstnanosti, kdy třeba na Vysočině mají přes šest tisíc volných pracovních míst, to není až tak velká úspěšnost. Je tak potřeba v dnešní době ekonomické prosperity začít o rekvalifikacích více mluvit a snažit se je přizpůsobit rychle měnící se době.

Stačí si třeba přečíst novou analýzu expertů z Úřadu vlády, která se zabývala dopady rychle postupující digitalizace na české hospodářství. Digitalizace – tedy často nahrazení práce člověka strojem, ohrožuje i profese, na které se v dnešní době lidé rekvalifikují. A jsou to třeba právě řidiči, nástrojáři nebo lidé obsluhující obráběcí stroje. A experti upozorňují, že právě u těchto profesí bude hrozit vysoké riziko nezaměstnanosti. Proto je podle expertů důležité včas začít připravovat třeba fondy nepřetržité rekvalifikace a celoživotního vzdělávání.

https://www.euroskop.cz/gallery/89/26848-studie.pdf

Pravdou je, že rekvalifikace velmi často vychází z toho, co v tom daném regionu v tu chvíli požadují podnikatelé a firmy. A faktem také je, že lidé v Česku jsou konzervativní, nechtějí velké změny ani ve svém profesním životě. O stěhování za prací ani nemluvě. Přesto by se i rekvalifikace měly více zaměřovat na to, co se velmi rychle mění. První krok, který chce udělat Ministerstvo práce a sociálních věcí, tedy prověřit a vytřídit nekvalitní rekvalifikační kurzy, je určitě potřebný. Historky o tom, jak vypadají některé rekvalifikační kurzy, jací na nich vystupují lektoři a co si z nich lidé kromě toho důležitého razítka odnášejí, jsou někdy skutečně odstrašující.

Krok číslo dva by měla být rekvalifikační inventura nabízených profesí. A také nepřemýšlení ze dne na den, ale vytvoření skutečně vize do budoucna. Tedy toho, kam chceme přeškolování lidé zacílit a zda skutečně jenom jeden rekvalifikační kurz může přinést práci až do důchodu.

Každá revoluce (tentokrát ta digitální) přináší velké naděje a vymoženosti, ale také rizika hrozby. Podle Pavla Kysilky, bývalého ředitele České spořitelny, robotizace, chytré systémy nebo autonomní auta uvolní možná až miliardu pracovních pozici. Podle něj se ale nikdy nestalo, že by podobně uvolnění lidé nenašli nové uplatnění. Lidé se budou muset rekvalifikovat, být flexibilní a to ne jednou, ale celý život – budou možná zastávat v životě několik pracovních rolí, říká Pavel Kysilka.

Digitální revoluce je velká šance. Přinese změnu pracovního trhu a objeví se spousta nových míst třeba ve službách. A je to šance i pro skupinu lidí, která rekvalifikace využívá nejčastěji. Lidé starší 50 let by mohli najít nové uplatnění po vzoru severských zemí třeba v sociálních službách, péči o důchodce.

Vhodně zvolené rekvalifikace mohou lidem, kteří jsou bez práce nebo chtějí změnit svoje uplatnění, výrazně pomoci. Musí ale mít právě vizi do budoucna - tedy aby nebyly jenom jednorázovým kurzem s nejistým výsledkem, ale skutečnou změnou k lepšímu místu, práci.

 

Login (1)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije rasprave

EPALE rasprava: budućnost učenja odraslih

U srijedu, 8. srpnja 2020., od 10:00 do 14:00 sati, EPALE će biti domaćin online rasprave o budućnosti učenja odraslih. Razgovarajmo o budućnosti područja obrazovanja odraslih i novim izazovima i mogućnostima. Online raspravu vodit će stručnjakinja EPALE-a Gina Ebner, generalna tajnica EAEA-e.

Više