chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Vijesti

Darbinieku kvalifikācijas celšana darba devējiem ir ļoti būtiska

10/10/2016
po Jānis Kutraitis
Jezik: LV

/lv/file/darbaspekslddkjpg-1darba_speks_lddk.jpg

Darbinieku kvalifikācija

Darbinieku kvalifikācijas celšana ir būtiska gandrīz visiem darba devējiem. To apliecināja šā gada augustā tika veikta devēju aptauja* par kvalificēta darbaspēka pieprasījumu, kuras ietvaros tika noskaidrots 98 uzņēmumu viedokli no visām tautsaimniecības nozarēm. 60% no respondentiem veidoja lielie vai vidējie uzņēmumi ar darbinieku skaitu virs 50. Aptauju veica Latvijas Darba devēju konfederācija (Anita Līce, Izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja).

96% aptaujas respondentu darbinieku kvalifikācijas celšana un tālākizglītība ir ļoti svarīga vai drīzāk svarīga. Uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā vidēji 5 dažādus veidus, kā darbinieki var papildus izglītoties un celt savu kvalifikāciju. Starp populārākajām apmācību metodēm uzņēmumi min jaunu darbinieku apmācības ar pieredzējušu darbinieku palīdzību, uzņēmumu iekšējās apmācību sistēmas, darbinieku dalību pasākumos un semināros, rakstiskus metodiskos materiālus un instrukcijas, kā arī uzņēmuma apmaksātus kursus mācību centros.

Visvairāk pieaugušo izglītību apgrūtina mācību izmaksas. To apliecina gan šī darba devēju aptauja, gan CSP 2013.gadā īstenotais iedzīvotāju apsekojums. Nākamie nozīmīgākie šķēršļi darba devējiem saistās ar mācību piedāvājumu (nav piemērots, pārāk tālu), nepietiekamo darbinieku motivāciju, kā arī ierobežotām iespējām mācībām plānot laiku tā, lai netraucētu darbu.

Tāpat arī aptauja parāda, ka darba devēji saskaras ar ievērojamām grūtībām attiecībā uz darbaspēka pieejamību: 70% vai nu patstāvīgi, vai bieži, vai diezgan bieži trūkst kvalificēts darbaspēks, 85% saskaras ar grūtībām atrast tādus darbiniekus, ko uzņēmums vērtētu kā “labus”. Meklējot darbiniekus, 47% uzņēmumu dod priekšroku profesionālajai kvalifikācijai (gan vidējās, gan augstākās izglītības).

Darbiniekus uzņēmumi meklē dažādos veidos. Katrs uzņēmums salīdzinoši bieži (pastāvīgi, bieži vai diezgan bieži) izmanto vidēji 4 dažādas darbinieku atrašanas metodes. Visbiežāk uzņēmumi izvieto sludinājumus internetā vai meklē darbiniekus caur personīgiem kontaktiem. Tāpat arī vairāk kā puse uzņēmumu norādījuši sociālos tīklus (Linkedin.com u.c.) vai prakses vietu, vai darba vidē balstītu (DVB) mācību piedāvāšanu kā salīdzinoši biežas darbinieku atrašanas metodes. 

Attiecībā uz pieprasītākajām zināšanām, prasmēm un kompetencēm, ko uzņēmumi vēlas saredzēt savos darbiniekos, vairāk kā pusei uzņēmumu ļoti svarīgas ir spējas zināšanas pielietot, spējas iemācīties jaunas lietas, latviešu valodas zināšanas, disciplīnas ievērošana un profesionālās zināšanas.  Tām pēc svarīguma uzreiz seko komunikācijas un sadarbības prasmes, spēja piemēroties pārmaiņām un tikt galā ar stresu, spēja ieguldīt savā attīstībā, to plānot un uzņemties atbildību par savu karjeru, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, iniciatīva, gatavība uzņemties jaunus darba pienākumus, angļu valoda, analītiskās prasmes, datorzināšanas u.c. Aptaujas ietvaros nebija neviena uzņēmuma, kam potenciālo darbinieku iepriekšējā darba pieredze nebūtu svarīga vispār, tomēr arī ļoti svarīga tā ir tikai aptuveni 1/5 no uzņēmumiem, kas liecina, ka darba pieredze nemainīgi ir priekšrocība darba devēju acīs, atlasot darbiniekus, tomēr tai nav izšķirošā nozīme.

*****

* Aptauja tika veikta Izglītības un zinātnes ministrijas ES līdzfinansēta projekta «EPALE Nacionālā atbalsta sistēma», pateicoties kuram tika organizēta profesionālās kvalifikācijas atzīšana pieredzējušiem darbiniekiem bez atbilstošas izglītības. Aptauju veica Latvijas Darba devēju konfederācija (Anita Līce, Izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja).

Izmantojot aptaujas rezultātus, atsauce uz projektu ir obligāta.

 

Vairāk skatīt:

 

Informācija medijos:

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Slika korisnika Valerija Seļezņova
  Darba devējam personāla apmācība ir svarīgs profesionālu prasmju, prasmju un visas komandas zināšanu attīstības moments, jo ir ļoti svarīgi, lai viss darbs tiktu organizēts tā, lai katrs darbinieks savu lomu īstenotu augstākajā līmenī. Izglītība kļūst par efektīvu sociālo un cilvēkkapitāla ražošanas un uzkrāšanas līdzekli, kam ir īpaša nozīme mūsdienu sabiedrības attīstībai. Zināšanu sabiedrībā galvenā loma ir pašiem cilvēkiem. Visaugstāk tiek vērtēta cilvēku spēja efektīvi un gudri radīt un izmantot zināšanas pastāvīgi mainīgos apstākļos. Personāls ir maksimāli ieinteresēts papildu apmācībā, jo tas jebkurā gadījumā dod perspektīvu. Jāatzīmē, ka ar kvalifikācijas celšanu darbinieks var iegūt virkni zināšanu, kuras viņam noderēs turpmāk.
 • Slika korisnika Lelde Sakele
  Darbinieku kvalifikācijas celšana ir ļoti nozīmīga jebkurā darbavietā. Īpaša uzmanība tam jāpievērš pedagogu darbā, lai spētu "iet līdzi laikam".Pasaulē strauji ienāk IT tehnoloģijas, dažādas metodes u.c. Lielākās grūtības darbinieku kvalitātes celšanā sagādā laika trūkums. Ja darbinieki nebūtu pārāk noslogoti un darba devējs spētu atrast vairāk variantu, lai pilnveidotu kvalitāti, tā process notiktu efektīvāk. 
 • Slika korisnika Ivita Mikelsone
  Jebkuras darba devējam ir svarīga iepriekšējā darba pieredze, apmeklētie kursi, kvalifikācija. Pēc tā vadoties vadītājs var piemērot darbiniekam darba vietu, bet pēdējā laikā dzirdu tādu tendenci, ka darba devējs izvēlas darbiniekus pēc spējām apgūt jauno, un apmāca paši. Dod iespēju pārkvalificēties un dot iespēju strādāt cilvēkiem, kuri evar savā jomā atrast darbu. Manuprāt šāda tendence ir dēļ tā, ka trūkst darbaspēks. Šādā veidā darba devējs var savam uzņēmumam nodrošināt darbiniekus, pats tos apmācot.
 • Slika korisnika Liene Reimane
  Mana pieredze ir pozitīva saistībā ar darba devēja vēlmi celt darbinieku kvalifikāciju. Strādāju pii 6 gadus un regulāri darba vietā tiek organizēti kursi, semināri, kā arī vismaz 2 reizes gadā dodamies pieredzes apmaiņā uz citām pirmsskolas iestādēm. Ja kādi kursi notiek ārpus pilsētas, tad tiek iesaistīta pašvaldība, kas organizē transportu. Vadība augstu vērtē gan pedagogu, gan tehnisko darbinieku papildus izglītošanos, kā arī motivē tehniskos darbiniekus iet studēt, ja redz, ka viņi ir piemēroti pedagogu darbam. Studiju laikā darbinieki tiek atbalstīti, piemēram, ar iespēju saskaņot savu darba laiku ar studijām, praktiskām zināšanām, un vadības, metodiķes pieredzi un zināšanām. Arī pedagogi, kuri ir pieredzes bagāti, palīdz jaunajiem,lai teorija, kuru mācās, savienojas ar reāliem darbiem.
  Uzskatu, ka darba devēja ieinteresētība izglītot savus darbiniekus, tikai ceļ darba vietas vērtību un cilvēkos vēlmi tur strādāt, jo pēc savas pieredzes varu teikt, ka esmu ieguvusi daudz zināšanu, kuras man nebūtu, ja nestrādātu savā darba vietā. 
 • Slika korisnika Linda Reinholde
  Darbinieku kvalifikācijas celšana.
  Manuprāt, mūsdienīgā uzņēmumā, kas grib sasniegt augstus rezultātus, ir svarīgi darbiniekiem sniegt iespēju izglītoties attiecīgajā jomā un papildināt savas zināšanas, lai darbu varētu veikt pilnvērtīgāk. Ir svarīgi, lai būtu dažādība starp apmācību metodēm, tas tāpēc, ka katrs cilvēks uztver informāciju savādāk. Vienam atmiņā labāk paliks lasītie metodiskie materiāli, turklāt citam, pieredzējuša darbinieka paskaidrojumi. Ja uzņēmums piedāvā vairākus izglītošanās veidus, tas nodrošinātu to, ka darbinieks būs apguvis vairāk prasmju. Es no savas pieredzes varu teikt, ka strādājot un paralēli mācoties attiecīgajā jomā, var ļoti labi mācībās iegūto informāciju un zināšanas uzreiz pielietot praksē. Tā varu pārliecināties vai tas, ko man māca tiešām strādā. Vēl uzskatu, ka uzņēmumiem noteikti būtu jāatvēl finansējums un laiks, lai darbinieki varētu papildus izglītoties, tad arī uzņēmums augs un plauks. 
 • Slika korisnika Evita Lidere
  Manuprāt, katram darba devējam ir pienākums informēt savus darbiniekus par iespēju tālāk izglītību, jeb kādu kursu apmeklēšana saistībā ar profesijas pilnveidi. Tas darbiniekam var dot jaunas svaigas idejas darbam un motivāciju strādā.
 • Slika korisnika Santa Pētersone
  Darbinieka kvalifikācijai izglītībā ir ļoti liela nozīme. Manuprāt, tas ir nepieļaujami, ja vadība savā izglītības iestādē ļauj mācīt skolēnus tiem pedagogiem, kuriem nav vajadzīgās zināšanas, prasmes un kompetences-īpaši, ja šis priekšmets prasa specifiskas zināšanas. Esmu bijusi tikai studenta lomā, kas ir samērā viegls process, esmu bijusi tikai pedagogs, kas prasa zināmu piepūli (esot šajā amatā), pašlaik esmu studente un skolotāja vienlaikus,tas nozīmē dubultu slodzi. No vadības puses ir nepieciešams atbalsts, līdzi jušana, kādas atlaides, bet neesmu to sajutusi. Ir sajūta, ka vadībai tas ir kā apgrūtinājums, ja darbinieks mācās un neatrodas izglītības iestādē līdz darba laika beigām. Un šajā brīdī pazūd darbinieka vēlme iestāties augstskolā. 
 • Slika korisnika Ieva Jaunaka

  Piekrītu,ka darba devējam nav ērti darbinieki ,kuri darbu apvieno ar mācībām.Darbinieku kvalifikācijas celšana ir būtiska gandrīz visiem darba devējiem,bet tas no darba devēja prasa,tiešām, lielāku atbalstu un pretīmnākšanu darba ņēmējam.

 • Slika korisnika M K
  "60% no respondentiem veidoja lielie un vidējie uzņēmumi...", kuri var atļauties darbinieku tālākizglītošanu, jo viņiem ir pietiekami finansiālie un cilvēkresursi. Joprojām aktuāls jautājums, ko darīt mazajam uzņēmējam, kurš nevar savu pārdevēju apmācīt, jo viņš ir viens no diviem pārdevējiem mazā veikaliņā?
  "85% saskaras ar grūtībām atrast tādus darbiniekus, ko uzņēmums vērtētu kā “labus”. Meklējot darbiniekus, 47% uzņēmumu dod priekšroku profesionālajai kvalifikācijai..."- šis aktualizē jautājumu cik daudzi uzņēmēji ir gatavi ieguldīt savos darbiniekus, un cik uzņēmēji sagaida, ka darbinieks jau uzsākot darbu atbildīs, vai pat pārsniegs darba devēja prasības, neņemot vērā darbinieka potenciālu. Dramatiska situācija ir lauku reģionos, kur darba pieprasījums pārsniedz piedāvājumu un darba devēji nenovērtē savus darbiniekus, un nav gatavi ieguldīt viņu izaugsmē.
 • Slika korisnika Laima Kursiša
  Bet lai nebūtu ķeksīšu dēļ! Jo vismaz izglītības jomā šī lieta ir sakārtota, un gribi negribi – jāmācās ir nemitīgi. Taču svarīgi, lai būtu atbalsts no darba devēja – ja ne finansiāls, tad vismaz laika resursu ziņā. Manā darba vietā darbinieki ir pamatīgi motivēti papildināties, ir pat izveidota un akreditēta izglītības programma, kurā apmāca gan jaunos kolēģus-pedagogus, gan tos, kuri vēlas no citurienes. Un, starp citu, esmu dzirdējusi no daža laba skolotāja (no citas māc.iestādes), ka „es jau nenāktu mācīties, ja vadība neliktu”. Tā, ka ne vienmēr paši darbinieki ir ieinteresēti papildināt savas zināšanas. Izglītības jomā svarīgi būtu, lai obligātā pilnveidošanās nekļūtu par ķeksīšu vākšanu.