chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Vijesti

Darbinieku kvalifikācijas celšana darba devējiem ir ļoti būtiska

13/09/2016
po Jānis Kutraitis
Jezik: LV

/hr/files/resized-adults-computer-classpngResized adults computer class.png

Darbinieku kvalifikācijas celšana ir būtiska gandrīz visiem darba devējiem. Šī  gada augustā Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas ERASMUS+ projekta «EPALE Nacionālā atbalsta sistēma» ietvaros tika veikta devēju aptauja par kvalificēta darbaspēka pieprasījumu. Aptaujā tika noskaidrots 98 uzņēmumu, kuri pārstāvēja visas tautsaimniecības nozares,  viedoklis. 60% no respondentiem veidoja lielie vai vidējie uzņēmumi ar darbinieku skaitu virs 50.  Anita Līce, Latvijas Darba devēju konfederācijas Izglītības un nodarbinātības jomas vadītāja un aptaujas organizētāja, savā rakstā iepazīstina ar rezultātiem detalizētāk.

96% no visiem aptaujas respondentiem atzina, ka darbinieku kvalifikācijas celšana un tālākizglītība viņiem ir ļoti svarīga vai drīzāk svarīga. Uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā vidēji 5 dažādus veidus, kā darbinieki var papildus izglītoties un celt savu kvalifikāciju. Starp populārākajām apmācību metodēm uzņēmumi min jaunu darbinieku apmācības, iesaistot vairāk pieredzējušus un augsti kvalificētus pašu uzņēmuma darbiniekus. Ir izveidotas arī uzņēmumu iekšējās apmācību sistēmas, darbinieki piedalās izglītojošos pasākumos un semināros, saņem rakstiskus metodiskos materiālus un instrukcijas, kā arī tiek aicināti apmeklēt uzņēmuma apmaksātus kursus pieaugušo mācību centros.

Visvairāk pieaugušo izglītību apgrūtina mācību izmaksas. To apliecina gan šī darba devēju aptauja, gan Centrālās statistikas paŗvaldes 2013.gadā īstenotais iedzīvotāju apsekojums. Nākamie nozīmīgākie šķēršļi darba devējiem saistās ar mācību piedāvājumu (nav uzņēmuma vajadzībām piemērotu mācību programmu, mācību norises vieta atrodas pārāk tālu). Vairākkārt kā ierobežojošs faktors minēta nepietiekama darbinieku personiskā motivāciju, kā arī ierobežotas iespējas mācību laiku plānot tā, lai netraucētu darbu.

Tāpat arī aptauja parāda, ka darba devēji saskaras ar ievērojamām grūtībām attiecībā uz darbaspēka pieejamību: 70% no respondentiem atzīst, ka patstāvīgi, bieži vai diezgan bieži trūkst kvalificēta darbaspēka. 85% no aptaujātajiem darba devējiem saskaras ar grūtībām atrast tādus darbiniekus, ko uzņēmums vērtētu kā “labus”. Meklējot darbiniekus, 47% aptaujāto uzņēmumu dod priekšroku speciālistiem, kas var apliecināt pietiekamu vai augstu profesionālo kvalifikāciju (gan vidējās, gan augstākās izglītības kontekstā).

Darbiniekus uzņēmumi meklē dažādos veidos. Katrs uzņēmums salīdzinoši bieži (pastāvīgi, bieži vai diezgan bieži) izmanto vidēji 4 dažādas darbinieku atrašanas metodes. Visbiežāk uzņēmumi izvieto sludinājumus internetā vai meklē darbiniekus caur personīgiem kontaktiem. Tāpat arī vairāk nekā puse uzņēmumu norādījuši sociālos tīklus (Linkedin.com u.c.), darbinieku prakses vietu, vai darba vidē balstītas (DVB) mācības kā salīdzinoši biežas darbinieku atrašanas metodes.

Attiecībā uz pieprasītākajām zināšanām, prasmēm un kompetencēm, ko uzņēmumi vēlas saredzēt savos darbiniekos, vairāk nekā pusei uzņēmumu ļoti svarīga ir prasme mācībās apgūtās zināšanas pielietot, spējas iemācīties jaunas lietas, latviešu valodas zināšanas, disciplīnas ievērošana un profesionālās zināšanas.  Tām pēc svarīguma uzreiz seko labas komunikācijas spējas un prasme sadarboties, spēja piemēroties pārmaiņām un tikt galā ar stresu, spēja ieguldīt laiku un enerģiju savā attīstībā, plānot un uzņemties atbildību par savu karjeru, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus, iniciatīva, gatavība uzņemties jaunus darba pienākumus, angļu valodas prasmes, analītiskā domāšana, datorprasmes u.c. Aptaujas ietvaros nebija neviena uzņēmuma, kam potenciālo darbinieku iepriekšējā darba pieredze nebūtu svarīga vispār, tomēr arī ļoti svarīga tā izrādījās tikai aptuveni 1/5 no uzņēmumiem. Tas liecina, ka darba pieredze nemainīgi ir priekšrocība darba devēju acīs, atlasot darbiniekus, tomēr tai nav izšķirošā nozīme. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
  • Slika korisnika Jūlija Timofejeva
    Ņemot vērā konkurenci darba tirgū, manuprāt, būtu jābūt otrādi, ka darbinieki ir augsti motivēti piedalīties apmācībās un izglītoties. Būtu interesanti aptaujāt darbiniekus par to, kādēļ viņi nav motivēti izglītoties, ja darba vieta nodrošina tam labvēlīgus apstākļus,piemēram, apmaksā darbinieku apmācības u.c. 
  • Slika korisnika Asne Asnāte Petrēvica
    Protams, ir ļoti vērtīgi uzzināt darba devēju attieksmi šajā jautājumā, kas skar darbinieku kvalifikācijas un zināšanu attīstīšanu. Uzskatu, ka svarīgāk tomēr ir tas, ka šajā aptaujā ir noskaidroti faktori, kādēļ tomēr teorija par labiem, kvalificētiem darbiniekiem ne vienmēr piepildās praksē. Respektīvi- traucējošie faktori. Uzskatu, ka šis var būt kā ļoti labs informatīvais materiāls, lai risinātu to, kādēļ tomēr šīs apmācības neīstenojas un kas ir tas, ko varam iesākt, lai mainītu esošo situāciju. Labu, ilgtspējīgu uzņēmumu pamatā ir uz attīstību virzīta, izglītota vadība un kvalificēts, prasmīgs darba spēks. Tādēļ, lai Latvijā tomēr noformētos šie labie, ilgtspējīgie uzņēmumi, ir nepieciešams rast risinājumus šajā sfērā, zinot, ka ekanomiskā situācija nav stabila.
  • Slika korisnika Jānis Višķers

    Ir patīkami apzināties to, ka Latvijas uzņēmēji ir ieinteresēti sava darbinieka izaugsmē un tālāk izglītošanās! Par Kvalificētu darbinieku iepriekšējo pieredzi varētu vēl diskutēt. Protams, ar bagātu pieredzi darbinieks būs veiktspējīgāks, bet jaunajiem arī ir jādod iespēja sevi pierādīt!