chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Vijesti

Filosof programátorem. Chybí 20 tisíc IT specialistů

02/08/2016
Jezik: CS

Firmy se v České republice přetahují o odborníky v IT. Je jich málo a to i přesto, že právě tento obor patří mezi nejlépe placené profese v zemi.

Českým firmám chybí podle posledního průzkumu společnosti Grafton Recruitment až 20 tisíc IT specialistů. A to i přesto, že specializované vysoké školy ročně absolvuje přes dva a půl tisíce lidí.  Firmy nejvíc hledají zkušené JAVA vývojáře, pokročilé programátory, network inženýry nebo třeba aplikační specialisty. S nadsázkou řečeno ale všechny, kteří umí s počítači.IT specialisté patří mezi nejlépe placené pozice, i když se jejich mzdy v rámci celé republiky liší, a to až o 150 procent. Třeba zkušený JAVA vývojář si v Hradci může přijít na 40 tisíc korun, v Praze dokonce i na 100 tisíc korun.

http://www.rozhlas.cz/_zprava/1634208

Jednou z aktivit, která to chce změnit, jsou vzdělávací aktivity brněnského start-up Engeto IT Academy. Filip Holec a Marian Hurta z Engeta tvrdí, že i z absolventa filosofické fakulty vyškolí dobře placeného programátora. "Vyškolíme i začátečníka, v jakékoli věkové kategorii, klidně s humanitním vzděláním. Jde o odhodlání a vůli, nikoli o předešlé zkušenosti," říkají

„Tito kluci dostali moji kariéru na úplně jiný level. Dají ti neocenitelné rady, informace a velkou příležitost nejenom zlepšit svoje technické schopnosti, ale taky motivaci a osobnost. Jejich upřímnost a profesionální přístup ti pomůže najít práci, v které můžeš růst a budeš štastný,“ uvedl Denis Bajla z IBM

https://engeto.cz

http://byznys.ihned.cz/podnikani/inspirace-vzdelavani/c1-65376350-brnensky-start-up-promeni-i-filozofa-v-dobre-placeneho-programatora

Nedostatek odborníků v IT profesích je způsoben také tím, že Česká republika výrazně zaostává v podílu žen zaměstnaných v oblasti informačních technologií. Ze statistik Českého statistického úřadu vyplývá, že ještě v roce 1995 tvořily české ženy více než třetinu všech IT zaměstnanců.

Dnes jsme s podílem 7 % žen zaměstnaných v IT oborech druzí nejhorší v Evropě, a toto číslo navíc každoročně klesá. Hůře už je na tom jen Slovinsko s podílem 3,6 %. Největší zastoupení žen v IT nemají země západní Evropy, ale překvapivě Rumunsko s 28% podílem. 

Zatímco před dvaceti lety pracovalo v českém IT přes dvacet tisíc žen, dnes už je to pouze devět tisíc, což představuje úbytek o více než polovinu. Naopak díky rychlému růstu IT odvětví a nouzi o odborníky se počet mužů v tomto oboru více než ztrojnásobil. 

https://www.novinky.cz/kariera/409757-v-zamestnanosti-zen-v-it-zaostavame.html

Vedoucí Studií nových médií na Univerzitě Karlově Josef Šlerka je přesvědčen, že v dnešní době se stírají hranice mezi humanitním a přírodovědným vzděláním. „Ostatně rozdělení na humanitní a přírodní vědy je svým způsobem dost pozdní. Dobrý filozof by měl umět dobře počítat a naopak. Spíš bych tedy volal po tomto rozrušení hranic. Žádnému humanitnímu vědci nezaškodí, kdyby uměl programovat. Stejně žádnému technikovi nezaškodí, kdyby měl zkoušku z latiny,“ říká Šlerka.

http://student.e15.cz/q-a/filozofum-by-neuskodilo-umet-programovat-techn...

 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn