chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Blog

Rosemount Lifelong Learning: 10 wskazówek na temat rozpoczęcia nauki przez osoby dorosłe

24/05/2016
po Jonny Lear
Jezik: PL
Document available also in: EN LV LT FR DE IT ES ET

Powrót do nauki jako osoba dorosła nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Wiele osób ma złe wspomnienia związane ze szkołą i, niestety, ukończyło ją w przekonaniu, że jest to jedyny sposób na zdobywanie wiedzy. „Nauka nie jest dla mnie” — nigdy nie podtrzymuj takich myśli ze względu na doświadczenia z przeszłości. Nauka jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności, płci, narodowości i zainteresowań.

Mamy za sobą lata doświadczeń w nauczaniu wszystkich grup wiekowych i wiemy, że często dla osób dorosłych powrót do nauki może stanowić wyzwanie, pomimo ich dobrych chęci. Dlatego też skorzystaliśmy z doświadczeń wszystkich osób: od naszych nauczycieli umiejętności do kierownika ds. usług społecznych, aby przedstawić Ci...

10 wskazówek jak rozpocząć naukę będąc osobą dorosłą

1. Dowiedz się, co jest w ofercie i co jest za darmo

Najpierw rzeczy najważniejsze: dowiedz się, jakie możliwości są dostępne w twojej okolicy. Pamiętaj, że wiele kursów dostępnych jest za darmo, nie musisz więc wydawać fortuny, aby nauczyć się czegoś nowego. W Szkocji nieraz dostępne jest finansowanie ze środków Indywidualnych Kont Edukacyjnych (ILA), przeznaczone na pokrycie kosztów krótkich kursów. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

2. Zadawaj pytania, sprawdzaj dostępne opcje

Nie bój się zadzwonić albo przesłać wiadomość, aby zadać pytanie; dzięki temu dowiesz się więcej o kursie, który cię interesuje. Istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że zrezygnujesz z kursu w trakcie jego trwania, jeśli nie masz na jego temat wystarczająco dużo informacji — po prostu po jakimś czasie może się okazać, że kurs nie spełnia twoich oczekiwań. Chcesz, aby twój powrót do nauki był udany, pomóż więc sobie upewnić się, że tak właśnie będzie.

3. Znajdź przedmiot, który cię interesuje

Zawsze łatwiej jest zająć się czymś, co uważasz za interesujące. Nie dokładaj sobie dodatkowego wyzwania, wybierając przedmiot, który tak naprawdę cię nie interesuje.

4. Daj sobie czas, by się wdrożyć

Wybierz krótki kurs, aby go wypróbować i wzmocnić swoją pewność siebie w zdobywaniu wiedzy. Jeśli jest to kurs bieżący, postaraj się na początek zobowiązać się do zrealizowania sześciu tygodni nauki. Nie poddawaj się po dwóch tygodniach, jeśli nie masz pewności, czy to jest to. Pozostań na kursie i nie pozwól, żeby powstrzymał cię strach przed natłokiem nowych wiadomości.

5. Uczenie się dorosłych nie przypomina szkoły!

Spodziewaj się, że będziesz traktowany jak osoba dorosła. Być może masz przykre doświadczenia związane ze szkołą, ale uczenie się dorosłych nie ma z tym nic wspólnego. Edukacja dorosłych jest zupełnie inne i odbywa się w całkowicie odmiennym środowisku. Będziesz traktowany jak osoba dorosła i posiadająca równe prawa. Masz takie samo prawo być na zajęciach, jak każda inna osoba.

6. Robisz to dla siebie

Nikt nie zmusi cię do przychodzenia na zajęcia i, ostatecznie, decyzja o Twoim zaangażowaniu w naukę należy do Ciebie. Wszyscy jednak chcą dobrze sobie radzić i wynieść z zajęć coś pożytecznego. Szybko przekonasz się, że koledzy i koleżanki z kursu będą motywować cię do dalszej nauki — pomóż im, robiąc to samo.

7. Odwagi!

Najtrudniej jest zawsze chwycić za telefon, aby zadać pytanie dotyczące kursu albo przekroczyć próg sali po raz pierwszy. Naturalnymi uczuciami w takiej sytuacji są lekki strach i nerwy. Jednak nie obawiaj się i zrób to. Potem sobie za to podziękujesz.

8. Proś o prace domowe i informacje

Nie bój się prosić w przerwach między zajęciami o prace domowe albo materiały na dany temat, aby odświeżyć sobie wiadomości w głowie i utrzymać poziom motywacji.

9. Ciesz się tym

Uczenie się jest czymś więcej niż tylko uczeniem się — to również doświadczenie społeczne. Poznasz nowych ludzi i zawrzesz nowe znajomości. Ciesz się tym!

10. Poszukaj dla siebie, kolejnych zajęć...

Zanim zakończy się twój pierwszy przedmiot/zajęcia/kurs, zacznij szukać nowych zajęć w Twojej okolicy. Teraz już wiesz, że potrafisz. Może zechcesz spróbować nauki innego przedmiotu, pogłębić znajomość danego zagadnienia, a może nawet zdobyć kwalifikacje...

/hr/file/students-circlejpgStudents in a circle.jpg

/hr/file/rosemount-lifelong-learningpngRosemount Lifelong Learning.png

Rosemount Lifelong Learning zapewnia całą gamę możliwości uczenia się przez całe życie i wsparcia dla społeczności lokalnej w Północnym Glasgow. Rosemount ma swoją siedzibę w Royston. Pracujemy dla społeczności i wraz z nią od prawie trzech dekad, aby zapewnić każdemu w północnym Glasgow możliwość osiągnięcia pełni swojego potencjału.

Naszym celem jest poprawić dostęp do edukacji, zwiększyć potencjał zatrudnienia, stworzyć zdrowszą i bardziej pewną siebie społeczność oraz wspierać ludzi, tak aby oni i ich rodziny mieli lepsze życie.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn Share on email
 • Slika korisnika Zane Baltgaile
  Ne tikai tādēļ, ka, kā minēts rakstā, pret Tevi attiecas, kā pret pieaugušo (vismaz tas būtu sagaidāms), bet arī tādēļ, ka skolas apmeklējums bija obligāts, turpretīm tālākā izglītība - nē. Tas nozīmē, ka mācīties dodies jau ar pavisam citu motivāciju. Vienīgi, beidzot skolu, lielākā daļa no mums diemžēl neesam iemācījušies mācīties, bet gan vienkārši izpildījuši to, ko kāds saka/liek. Līdz ar to tajā brīdī, kad par studiju procesu atbildība ir jāuzņemas pašam, bieži vien mēs nemaz neprotam un nevaram "savākties". 
 • Slika korisnika Gerda Kaspare

  Iedvesmojošs raksts. Realitātē esmu saskārusies, ka ne vienmēr pieaugušo mācīšanās atšķiras no skolas. Bakalaura studijas uzsāku pēc 25(nevis 18/ 19 gados) un saskāros ar situācijām, kad arī augstskolas pasniedzēji ir nekompetenti un neuzskata studentu ne par pieaugušu, ne vienlīdzīgu. Vienlīdzība Latvijā ir reta parādība salīdzinot ar Skandināviju. Skandināvijā pasniedzējs studentu vērtē tik pat augstu kā sevi, ja ne vēl augstāk. Latvijā diemžēl saskāros ar situāciju, kad tieku pazemota auditorijas priekšā, jo diemžēl daži pasniedzēji ir nekompetenti strādāt augstskolā un neprot veidot vienlīdzīgas attiecības ar studentiem(pieaugušajiem). 

 • Slika korisnika Jolanta WOLAGIEWICZ

  Powrót do nauki to czasem duży stres szczególnie dla osób starszych. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie metod i form do możliwosci uczących się. Polecam lekturę np. tekstu  Katarzyny Mikołajczyk "Jak uczą się dorosli, czyli co powinien wiedzieć trener o specyfice kształcenia uczestników szkolenia" http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/39/id/831

   

   

   

 • Slika korisnika Elżbieta Tomaszewska

  Uczenie się przez całe życie to wspaniała idea, która stała się wymogiem współczesnych czasów. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, rozwój cywilizacyjny wymusza ciągłe doskonalenie swoich kompetencji przez dorosłych, żeby mogli utrzymać się na rynku pracy i byli bardziej konkurencyjni.Wykorzystanie TIK w edukacji dorosłych to synonim naszych czasów, jakże ważny w zdobywaniu i przetwarzaniu informacji.Bardzo ważne w edukacji dorosłych jest systematyczne i właściwe motywowanie ich do nauki.Długa przerwa w nauce, często przyczynia się do obniżenia samooceny dorosłych oraz wycofywania się ich z życia publicznego.

 • Slika korisnika Daria Sowińska-Milewska

  Mam taką naklejkę z jakiejś konferencji, okragła, niebieska, z napisem "Uczę się przez całe życie" - to powinna być zasada każdej dorosłej osoby.

  Bardzo doceniam wszelkie formy kształcenia dla dorosłych - miesiąc bez nauki to miesiąc stracony! Obok szkoleń e-learningowych, polecam, tak jak autorka wpisu - kursy stacjonarne, wymagające fizycznego przebywania z innymi osobami. To są takie spotkania, które mogą dać dużo energii.

  W Polsce kopalnią informacji o rozmaitych szkoleniach, kursach i krótkich spotkaniach jest portal organziacji pozarządowych www.ngo.pl i jego regionalne strony.

  Życzę wszystkim ciekawych szkoleń!

 • Slika korisnika Thierry Ardouin

  Ces dix conseils nous semblent tellement simples et évidents que l'on se demande toujours pourquoi nous ne les mettons pas en pratique. Et bien justement souvent nous n'osons pas franchir la porte. Ces dix conseils doit vous, nous, amener à faire le premier pas, puis le second et le chemin s'ouvrira. Autrement dit chercher à être le plus acteur possible. A mettre en oeuvre sans modération au niveau individuel. Pour le formateur, cela peut être une piste de réflexion à mener avec des apprenants éloignés de la formation.

 • Slika korisnika Jonny Lear

  Merci pour votre commentaire. Je transmettrai vos remarques au Centre Rosemount Lifelong Learning. 
  Parfois, c’est nécessaire regarder en arrière et aller de l'avant. Les mêmes étapes peuvent être appliquées à l’approche des cours en ligne. Malheureusement, les individués souvent ne comprennent pas par où commencer. Je serais ravi de connaitre les idées de formateurs qui ont fait face à ces obstacles et comment ils ont attendu ses objectifs.

  Jonny