chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Blog

Kuidas müüa ennast läbi blogimise?

20/05/2016
po kaido vestberg
Jezik: ET
Milleks täiskasvanute koolitajatele blogimine?

Lisaks om mõtete kirjapanemisele, on tänapäeval blogimisest saanud oluline roll ärieesmärkide saavutamisel. Tänaseks on selge meile kõigile, et koolitajad peavad ennast müüma. Aga kuidas müüa ennast läbi blogimise? Usun, et alateadlikult me kõik teeme seda juba. Allpool püüame sellele tegevusele enam teadvustatud kuju leida.

Äriblogi kui sotsiaalmüügi kanal

Blog (ajaveeb, veebipäevik) tähendab veebilehte, mis sisaldab ajalises järjekorras postitusi. Blogisid peetakse erinevatel eesmärkidel. Meie kekskendume allpool eelkõige nn äriblogile, mille eesmärgiks on kaasa aidata äriliste eesmärkide saavutamisele. Äriblogi võib olla nii personaalne kui ka korporatiivne. Kuid nii nagu igasuguse meeskonnatöö puhul, peab selge olema lõppvastutaja.

Sotsiaalmüügi all mõistame suhete arendamist kui osa müügiprotsessist. Sotsiaalmüüki kasutati palju ennem kui internet leiutati. Tänased tehnoloogilised võimalused võimaldavad sotsiaalmüügi tehnikaid palju laiemalt kasutada.  Tänu info kättesaadavusele, on  muutunud oluliselt ostuprotsess. Valdav enamus klientidest on teinud enne müüjaga kohtumist taustauuringu internetis. Kliendid ei soovi lihtsalt külma kõne peale müüjatega enam kohtuda. Nad on valmis kohtuma, kui neil on vajadus. Aga müügiklassikasse kuuluv vajaduse müük on kolinud internetti. Enamik müügivihjetest on genereeritud müüjate endi poolt ja ka konkurentide kõrvaldamine kliendi vajaduse mõjutamise kaudu toimub internetis. Sostsiaalmüügi mõju infoühiskonnas on juba täna oluline ja selle roll kasvab veelgi.

Sotsiaalmüügis saab välja tuua 4 olulist etappi:

  1. Loo enda personaalne bränd / profiil. Ka firmadevahelises (B2B) koostöös tehakse äri ikkagi inimeste vahel (H2H). Me peame hoolt kandma selle eest, et meie kohta kättesaadav info vastaks meie soovidele.
  2. Leia soovitud kontaktid. Inimesed, kellega suhtleme, määrab meie edukuse. Valede inimestega suhtlemine võib olla põhjuseks meie poolt soovitud kontaktide kõrvale hoidmises. Ja tuleb vahet teha isiklkel ja tööalastel kontaktidel. Eestis on Facebook üsna populaarne ka tööalases suhtlemises, aga ilmselt tulevikus hakkab see ka siin üha enam selleks otstarbeks loodud keskkondadesse kolima nagu LinkedIn ja täiskasvanud koolitajate keskkond EPALE.
  3. Avalda väärtuslikku infot. Me peame olema ettevaatlikud info edatamisel. Pole otstarbekas igasugu esimesel silmapigul huvitavana näivat infot kohe oma kontaktidega jagada. Äriblogi on selles etapis üks olulisemaid võimalusi uue info tootmiseks või olemasoleva kommenteerimiseks. Oluline on läbi mõelda, millises keskkonnas millist infot avaldada.
  4. Ole seal. Me peame suhtlema igapäevaselt oma kogukonnaga, seda nii sihtgrupiti kui ka personaalselt. Ja kindlasti on sotsiaalmüügi eesmärk kindlaustada tugevaid suhteid ka läbi personaalsete (F2F) kohtumiste.

Äriblogi on üks olulisi võimalusi kliendi vajaduse mõjutamisel, sh ka kliendi kaasamisel sinu poolt väljavalitud teemade kommneteerimisse.

Konkreetse äriblogi kirjutamisel tuleb enda jaoks selgeks mõelda 3 küsimust:

  1. KELLELE on see suunatud ehk sihtrühm?
  2. MIDA seal avaldada ehk mis on see müüv sõnum?
  3. KUIDAS seda kirjutada ja avaldada, sh keskkonnad ja ajastused?

Kellele?

Me peameendile selgeks tegema, keda me soovime mõjutada. Ehitusmaterjalide müüjate edukus sõltub sageli hoopis projekteerijate ja arhitektide ostustest. Mõnede hangete puhul on sageli olukord, kus kasusaajal ei olegi otsustamise õigust kaasa rääkida. Samas on teised hanked nn. suunatud, kus võitja juba eelnevalt teada.

Mida?

Reeglina keegi eisoovi lugeda, kui kasulik või hea Sinu toode on. Inimesed otsivad teemasid, mis neid kõnetaksid ehk aitaksid nede probleemide lahendamisele kaasa. Müüva sõnumi leidmisel peame lähtuma nii klientide vajadustest, enda eelistest kui ka konkurentide eelistest. See on müümise klassika, mida igapäeva praktikas liiga sageli ei kohta.

Kuidas?

Blogide kirjutamise kohta on avaldatud piisavalt palju juhendmaterjale. Tänapäeva info külluse tingimustes peame lähtuma eelkõige kahest printsiibist, so tähelepanu saamine ja struktureeritus. Et üldse keegi viitsiks meie poolt pakutud sisu lugeda, tuleb leida pealkirjad, mis kõnetavad soovitud sihtrühma. Tekst tuleb nii struktureeida, et võib lugeda ainult alapealkirju kui ka allpool olevat teksti.

Lõpetuseks

Blogide kirjutamine ei sobi kõigile. Täiskasvanute koolitajad ehk adragoogid oskavad oma mõtteid jagada nii suuliselt kui ka kirjalikult. Äriblogi ei tasu vaadata eraldiseisvana, vaid kui ühte olulist koostisosa sotsiaalmüügis ja kogu müügiprotsessis.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn