chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Blog

Odczytywanie wyroku — umiejętność czytania i pisania w więzieniach Anglii i Walii

15/12/2015
po Jodie Crossley
Jezik: PL
Document available also in: EN DE FR IT ES

/hr/file/prisoneducationjpgprison_education.jpg

 

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji 2015 miał szczególną symbolikę, przypadając tydzień po oficjalnym zniesieniu ograniczeń związanych z dostępem do książek w więzieniu. Kontrowersyjna polityka uniemożliwiała rodzinie wysyłanie do więzienia książek swoim bliskim, wywołując gwałtowne reakcje opinii publicznej, które doprowadziły do wydania przez Wysoki Trybunał wyroku na korzyść więźniów. Ale wszystko zmierza ku lepszemu. W lipcu nowy sekretarz ds. sprawiedliwości Michael Gove powiedział, że edukacja w więzieniu musi stać się priorytetem i szczególnie podkreślił wagę umiejętności czytania i pisania, która ma umożliwić osadzonym „wnoszenie wkładu na rzecz społeczeństwa, nie zaś bycie dla niego problemem”.

Wiele osób może zaskoczyć fakt, że czytanie w więzieniu jest tak popularne. Oczywiście wielu osadzonych nie chce czytać, nie umie lub brak im pewności siebie w tym zakresie. Więzienia stanowią społeczny mikrokosmos, reprezentując ludzi o różnym pochodzeniu, przynależności etnicznej i umiejętnościach. Chociaż według danych Ministerstwa Sprawiedliwości 47% nie posiada żadnych formalnych kwalifikacji, niestety nie ma obecnie żadnych rzetelnych statystyk, które pozwoliłyby nam w pełni poznać poziom alfabetyzmu w więzieniach.

W Prisoners’ Education Trust (PET) już od pewnego casu domagamy się większej ilości danych. Obecnie, przy nowych narzędziach oceny poziomów umiejętności czytania, pisania i liczenia u wszystkich więźniów, mamy nadzieję poznać prawdziwy obraz sytuacji. „Uniwersalne oceny” powinny w przyszłości stanowić wskazówkę na temat poziomu umiejętności więźniów, a tym samym zapewnić stosowne świadczenia wszystkim uczącym się. Podczas gdy kształcenie więzienne słusznie koncentruje się na umiejętnościach funkcjonalnych w zakresie czytania, pisania i liczenia, istnieje potrzeba zaoferowania kursów, które zapewnią robienie postępów. Tymczasem my wypełnimy tę lukę. PET wspiera rocznie około 2000 więźniów w Anglii i Walii, zapewniając im możliwość udziału w szerokim wachlarzu kursów o tematyce i stopniu zaawansowania, które w innych okolicznościach nie byłyby dostępne. Finansowane przez nas kursy szkoleniowe na odległość obejmują GCSE, A-level, BTEC, dyplomy i moduły Open University Access, a nasza praca pomaga zmniejszyć recydywę.

Wiele z naszych kursów skupia się na umiejętności czytania i pisania. Uczestnicy rozwijają słownictwo i umiejętności krytycznego myślenia, a także umiejętność czytania, refleksji i analizy tekstów oraz interpretowania pytań i wykonywania zadań.  Uczą się również, jak przygotowywać eseje akademickie i pisać do różnych odbiorców. Finansujemy również kursy kreatywnego pisania, dziennikarskie i literatury angielskiej.

Jest wiele innych organizacji i osób indywidualnych, które także oferują więźniom wsparcie. Odwiedzając więzienia w całym kraju, członkowie PET spotkają bibliotekarzy, personel edukacyjny i mentorów więźniów, którzy współpracują z wolontariuszami ze społeczności lokalnej i organizacjami charytatywnymi, aby poprawić alfabetyzm osadzonych. Wiele bibliotek więziennych stanowi centra kształcenia, które oferują dostęp do szeregu możliwości: od organizacji charytatywnej Storybook Dads, która umożliwia więźniom nagrywanie czytania historii na dobranoc dla swoich dzieci, po więzienne grupy czytelnicze, nieformalne okazje do wspólnego czytania książek, opowiadań lub poezji i dyskusji na ich temat.

Wolontariaty mogą zaoferować wsparcie na każdym wymaganym poziomie, począwszy od osób, które zaczynają uczyć się czytać, poprzez czytających książki, ale potrzebujących pomocy, po dyslektyków, którzy nie chcą się uczyć na formalnych lekcjach. W więzieniu spotkałem wielu mężczyzn i wiele kobiet spędzających czas na pomaganiu innym, ucząc innych czytać, korzystając z charytatywnego programu czytania Shannon Trust’s Reading Programme. Po rozpoczęciu nauki, ludzie chcą ją kontynuować i mają do tego okazję dzięki programowi Reading Agency Read Ahead. Wyzwanie to wiąże się z nagrodami za zaliczenie sześciu lektur. Organizacja charytatywna Quick Reads oferuje materiały do czytania dla dorosłych najpopularniejszych autorów, ale w krótszym i bardziej dostępnym formacie popularnym wśród osób, które dopiero niedawno nabyły umiejętność czytania. Programy te oferują ludziom niezbędne sposoby okiełznania nowo nabytej umiejętności czytania i zapewniają rozwój zamiłowania do czytelnictwa.

Czytanie może otworzyć umysły osób przebywających w zamknięciu, pomagając im w wyobrażeniu sobie lepszej przyszłości dla siebie, okazywaniu innym empatii i aspirowaniu do świata zewnętrznego pełnego nadziei i możliwości.

Zakończę tę myśl słowami jednej z osób, które wspieraliśmy — Erwina Jamesa, obecnie publicysty w czasopiśmie Guardian: „Kiedy poszedłem do więzienia nie oczekiwałem już niczego dobrego, byłem słabo wykształcony i nie umiałem się wysłowić. Na szczęście w zakładzie w Wandsworth była biblioteka. Czytanie pomogło mi w myśleniu, a następnie w nauce. Jestem na wolności już od 10 lat. Bez książek nie stałbym się tym, kim chciałem być”.

Rod Clark dołączył do Prisoners Education Trust w lutym 2013 roku, dysponując rozległym doświadczeniem w polityce socjalnej służby publicznej.  Wczesne lata kariery związał z sektorem ubezpieczeń społecznych z uwzględnieniem pracy nad polityką, strategią, planowaniem i zarządzaniem operacyjnym, w którym to okresie pełnił funkcję głównego osobistego sekretarza posła Rt Hon. Alistaira Darlinga, sekretarza stanu ds. ubezpieczeń społecznych.  Był członkiem zarządu Departamentu Spraw Konstytucyjnych jako dyrektor generalny ds. strategii, kiedy dokonano połączenia Krajowej Agencji ds. Kierowania Systemem Penitencjarnym, aby utworzyć Ministerstwo Sprawiedliwości.  Zasiadał również na stanowisku dyrektora wykonawczego krajowej organizacji szkoleniowej służby publicznej, National School of Government.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn