chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Blog

Digitālā aģente: digitālo prasmju apgūšana senioriem nav tikai jaunas zināšanas, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm

23/12/2019
po Aldis Lazda
Jezik: LV

Ņina Priede, Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) pārstāve

Digitālās zināšanas nav tikai e-pakalpojumi un ērtības, tā ir arī komunikācija starp paaudzēm un kopīgas valodas atrašanas ar bērniem un mazbērniem. Arvien vairāk senioru apzinās, ka, apgūstot digitālās lietas, viņi var kļūt komunikablāki un vairāk iekļauties sabiedrības norisēs.

 

Seniori ir diezgan konservatīvi. Aicinot seniorus uz nodarbībām, kurās mācām lietot datoru un internetu, bieži vien dzirdu atrunas: “Nē, man to nevajag!”. Viņi nejūt nepieciešamību pēc šādiem pakalpojumiem. Un ne jau tādēļ, ka patiktu tērēt laiku iestāžu apmeklējumam. Daudzi vienkārši neapzinās, cik daudz iespēju sniedz portāls Latvija.lv, cik ērta un saprotama ir izveidota palīgvietne mana.latvija.lv.

Bet ir arī otra puse – tie, kas uz nodarbībām atnāk, vienmēr ir apmierināti, ļoti priecīgi, ka spēj apgūt jaunas lietas un noteikti savas zināšanas pēc tam nodod tālāk. Digitālo aģentu tīkla veidošana noteikti palīdzēs popularizēt e-pakalpojumu lietošanu arī vecākās paaudzes vidū, jo būs arvien vairāk cilvēku, kas spēs profesionāli palīdzēt spert pirmos soļu digitālajā vidē.

 

Kopīga mācīšanās motivē

Noteikti viens veidiem, kā piesaistīt seniorus digitālo prasmju apgūšanai, ir īpaši viņiem domātas mācības, semināri. Arī es, dodoties uz digitālo aģentu mācībām, šaubījos, vai varēšu tās astoņas stundas nosēdēt. Bet mācības bija tik aizraujošas, ka nevienā brīdī nebija vēlmes doties prom. To pašu varu teikt par saviem kolēģiem – kopā būšana, cita seniora plecs blakus – tā ir lieliska motivācija. Un, ja blakus ir profesionālis, kas parāda, izskaidro, iemāca – neko labāku nevar vēlēties!

 

Seniori kļūst arvien zinošāki

Datorzināšanas senioriem noteikti paliek arvien labākas. To rāda arī statistika. Turklāt – pensionāru lokam pievienojas cilvēki, kuriem jau ir šīs zināšanas. Un tas dod stimulu arī citiem.

Man vislielākais prieks ir par 80 un pat 90 gadus veciem senioriem, kuri nāk mācīties digitālās lietas. Jā, acis varbūt vairs labi nerāda, rokas trīc, bet viņi ir apņēmības pilni. Viņi apzinās, ka datoru zināšanas nav tikai ērtība, tā ir arī komunikācija ar bērniem un mazbērniem. Piemēram, pēc nodarbības nākamajā dienā atnāk kundze un priecājas, ka mazmeita viņu uzslavējusi par to, ka viņa tik daudz zina. Tas ir būtiski – atrast kopīgu valodu ar jauno paaudzi.

Nereti senioriem kauns prasīt, lai tuvinieki parāda, piemēram, WhatsApp lietošanu, tādēļ prasa man vai citiem vienaudžiem. Jo sazināties gribas, bet prasmju nav. Mēs senioru biedrībā spriežam, ka noteikti jārīko arī semināri par viedtālruņu lietošanu, jo šīs ierīces nu jau ir ikdiena arī vecākās paaudzes cilvēkiem.

 

*Kopš programmas darbības sākuma, 2018. gada aprīļa, par digitālajiem aģentiem kļuvušas vairāk nekā 5000 personas – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu, tai skaitā Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts izglītības un satura centra, Uzņēmumu reģistra u.c. iestāžu speciālisti. Digitālo aģentu kartē varat uzzināt, kuru iestāžu darbinieki kļuvuši par digitālajiem aģentiem.

 

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://mana.latvija.lv/.

Avots: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Slika korisnika Ilze Mangusa
  Kā saka teiciens ,,mācīties nekad nav par vēlu" un tas attiecas uz visu vecuma grupu cilvēkiem. Programma ļoti lielu ieguldījumu sniedz tieši vecāka gadagājuma cilvēku apmācībā un pāreja uz visu elektroniski tikai turpinās.  Uzskata, ka Digitālo aģentu apmācība vēl intensīvāk jāturpina un jāpopularizē, jo drīz seniori bez e-pasta adreses nespēs neko.
 • Slika korisnika Inita Nagņibeda
  Motivējošs raksts ne tikai senioriem, bet ikvienam, kam interesē e-pakalpojumu lietošana. Piekrītu, ka digitālo prasmju apguve senioriem ir nepieciešama, lai iekļautos sabiedrības norisēs un izjustu 21.gadsimta piedāvātās priekšrocības komunikācijā un varbūt izprastu jaunās paaudzes pasaules uztveres atšķirību. Prieks, ka seniori izmanto digitālo aģentu pakalpojumus un mācās lietot informācijas tehnoloģijas. Arī savstarpēja mācīšanās noteikti ceļ senioru pašapziņu un uzlabo viņu dzīves kvalitāti. Rūpīgi izpētīju digitālo aģentu karti. Pirmais iespaids- pārsvarā digitālo aģentu funkcijas veic bibliotēkas, bet, izpētot sīkāk, ieraudzīju, ka arī vairākas skolas ir iekļautas šajā tīklā, un, man par lielu prieku, arī mana ciemata vietējā skola, kas pārdzīvojusi reorganizāciju- samazināta izglītības pakāpe, sniedz digitālo aģentu pakalpojumus. Paldies RASA pārstāvei par rakstu! Atliek novēlēt, lai aktīvie seniori atrod arvien vairāk domubiedru, iedvesmo viens otru mācīties un realizē jaunas idejas citām aktivitātēm!
 • Slika korisnika Baiba Sīmane - Ambaine
  Mani vecāki jau vairākus gadus ir pensionāriem, viņi izmanto visas rakstā aprakstītās platformas, kā arī ir aktīvi sociālo tīklu lietotāji, ja ko nesaprot - zvans bērniem. Tāpēc mulsina raksta autores izteiktā doma "kauns prasīt radiniekiem?". Pieņemu, ka ir dažādi ģimeņu attiecību modeļi, ir dzirdēti arī traģiski stāsti. Piekrītu ka ITK piedāvā plašas iespējas un ikdienu padaru vienkāršāku, piem., rēķinu apmaksa, iesniegumi pabalstu saņemšanai utt. Manuprāt problēma nav digitālo prasmju attīstīšanā, bet gan tehnoloģiju iegādē. Daudziem pensionāriem labi ja pietiek līdzekļu izdzīvošanai, kur nu vēl datoru iegādei. Šīm programmām ir liela pievienotā vērtība - iespēja senioriem sanākt kopā, būt cilvēkos, būt noderīgiem, iespēja komunicēt (it  sevišķi vientuļajiem senioriem).
  Paldies par rakstu!
 • Slika korisnika Agnese Bece
  Pārdomas rosina vārdi ''kauns prasīt...'' . Mūsdienās nezināt lielajā informācijas apjomā nav kauns. Ne tikai jau apgūtas zināšanas veicina komunikāciju, bet arī mazbērnu un jauniešu padomi senioriem digitālajā jomā ikdienā. Digitālo prasmju esamība,protams, atvieglo senioru ikdienas dzīvi, sevišķi, ja ir kustību traucējumi, veselības problēmas. Apsveicami ir atsevišķi projekti vai aktivitātes to ietvaros, kad izglītojamie velta brīvo laiku, lai sniegtu digitālās prasmes senioriem, savukārt seniori dalās atmiņās , māca rokdarbus.
  Ir svarīgi ne tikai iemācīt lietot datorus, viedtālruņus, bet arī nodrošināt to pieejamību tur, kur tas visvairāk nepieciešams. Ne katrā lauku mājā ir elektrība, internets, labi mobilie sakari. Jādomā, kā šo problēmu atrisināt valstiski.
  Arvien vairāk vērojama tendence, kad IKT izmantošana , whatsapp, skipe lietošana ir izvēle ,nevis neesošas prasmes lietošanā. Dzīvā saziņa noteikti ir daudz vērtīgāka - dzīvas emocijas ,nevis emocijzīmes, dzīvas sarunas -ne īsziņas, mazbērnu apskāvieni un sarunas pie pusdienu galda brīvdienās sniedz daudz lielāku gandarījumu visu vecuma kategoriju cilvēkiem. Šobrīd būt jāapgūst digitālā kultūra un balanss starp digitālo saziņu un tiešo komunikāciju.
 • Slika korisnika Anda Kušķe
  Jauki,ka Digitālo aģentu kartē ieraudzīju arī  savas mazpilsētas bibliotēku!  Izlasot rakstu,es uzreiz domāju par senioriem sev apkārt,konkrēti, vecomāti un opi! Jāatzīst,ka viņiem nav digitālās prasmes. Viņi  maksājumus iet veikt uz pastu, kā  arī  dažus no tiem veic viņu  bērni. Jautāju, vai viņi vēlētos kaut ko tādu apgūt?  Atbilde bija viennozīmīgi - nē! Kam sekoja piebilde- mūsu vecumā(74 un 76) tas nav nepieciešams,labāk  ejam uz pastu,jo tad esam spiesti iziet no mājām! Arī tel. viņiem ir podziņu. Man laikam jāpiekrīt  viņiem! Jostas ir tikai apmācības,kur satiekas seniors ar senioru! Mani abi senioru apmeklē arī dažādus kultūras pasākumus,kas regulāri tiek organizēti pilsētā,kur notiek aktīva komunikācija vienam ar otru! Ar bērniem , mazbērniem un mazmazbērniem viņi runā  par daudz ko citu,piemēram,saviem jaunības dienu stāstiem! Tas,manuprāt,ar lielāku pievienoto vērtību.  Domāju,ka mums ir lietas,ko varam no viņiem mācīties! 
 • Slika korisnika Ivonna Broka
  Ļoti vērtīgi, ka notiek senioru apmācīšanas nodarbības, kurās māca lietot datoru un internetu. Seniori no tā daudz iegūst, ne tikai kā sazināties ar bērniem un mazbērniem un veikt maksājumus internetā, bet arī spēj palīdzēt viens otram un iesaistīt citus seniorus. Tādā veidā tiek stiprināta iekļaušanās sabiedrībā un iespējams mazināsies ar vecuma stereotipiem saistītā izolācija un negatīvās emocijas. Vērtīgi, ka senioru vidū pieaug interese par informācijas komunikāciju tehnoloģijām un brīvpieejas interneta resursiem. Prieks, ka nākotnē iespējami būs arī semināri par viedtālruņu lietošanu, jo šīs ierīces nu jau ir ikdiena arī vecākās paaudzes cilvēkiem.