chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Blog

XYZ - trzy pokolenia na rynku pracy

22/12/2019
po Magdalena Kornaś
Jezik: PL

Pokolenie to grupa ludzi będących w podobnym wieku, ukształtowanych przez zbliżone doświadczenia i przeżycia. Obecnie na rynku pracy spotykają się trzy pokolenia - każde z nich jest inne i wymaga indywidualnego podejścia przełożonego. Na co należy zwracać uwagę, by międzypokoleniowa współpraca w miejscu pracy była możliwa?

  

Pokolenie X

W Polsce tym mianem określa się osoby urodzone pomiędzy 1965 a 1979 rokiem. Nazwa „X” wzięła się z niewiadomej, jaką miały przynieść zmiany ustrojowe w kraju i na świecie oraz rozwijająca się gospodarka. Kiedy te osoby wkraczały na rynek pracy, technologia nie była nieodłącznym elementem życia, dlatego musiały się z nią oswajać wraz z jej rozwojem i coraz większą rolą w życiu zawodowym. Najważniejszą wartością jest dla nich stabilizacja; bardzo często pracują wiele lat w jednej firmie. Praca jest dla nich sposobem na zarabianie pieniędzy, za które w wolnych chwilach realizują pasje. Są bardzo pracowici, dobrze zarządzają czasem, cechuje ich szacunek i lojalność wobec przełożonego. Nie lubią jednak presji czasu i nieprzyjemnej atmosfery w miejscu pracy, wolą mieć wszystko zaplanowane i uporządkowane. Dlatego podczas realizacji projektów należy dać im jasny przekaz dotyczący wymagań i trzymać się harmonogramu, starając się unikać niespodzianek.

Pokolenie Y

Pokolenie Y to osoby urodzone pomiędzy 1980 a 2000 rokiem. Wychowywali się w czasach, kiedy edukacja była dostępna dla wszystkich i dawała coraz to nowe możliwości. Od małego zapoznawali się z nowinkami technologicznymi, które stały się dla nich codziennością. Otwarcie granic sprawiło, że od małego z łatwością mogli podróżować po całym świecie, zdobywać nowe doświadczenia i poznawać inne kultury. Praca nie jest dla nich jedynie formą zarobku, ale przede wszystkim realizacją pasji i ambicji. Generacja Y lubi wyzwania. Stabilizacja nie jest dla nich najważniejsza, dlatego - gdy nadarzy się okazja na lepszą posadę - nie zawahają się, by zaryzykować. Igreki potrafią w pełni zaangażować się w pracę, jeśli daje im ona satysfakcję i możliwość rozwoju. Podczas realizacji projektów wykazują się dużą kreatywnością, starają się modyfikować projekty, by stawały się jeszcze lepsze. Znają nowe technologie i wykorzystują je z łatwością, aby zwiększać jakość pracy. Pracodawca powinien jednak pamiętać, że szybko się nudzą i nieustannie potrzebują wyzwań.

Pokolenie Z

Są to osoby urodzone po 2000 roku i dopiero niedługo zaczną budować swoje kariery. Z technologią mają do czynienia już od najmłodszych lat i chętnie korzystają z możliwości, jakie ona daje. Zagraniczne szkoły, kursy językowe, podróże i podtrzymywanie znajomości przez internet to dla nich codzienność. Dbają o swój wizerunek w mediach społecznościowych, dlatego niekiedy są nazywani pokoleniem selfie. Najstarsze zety dopiero rozpoczynają studia, ale coraz więcej z nich łączy nauke z pracą, by zdobywać doświadczenie i po zakończeniu nauki od razu dostać wymarzoną posadę. Mogą okazać się bardzo pożytecznymi pracownikami dzięki znajomości technologii i otwartości na świat. Zwłaszcza  w branży usług internetowych, którą znają ją od małego.

  

***

XYZ - Trzy różne pokolenia na rynku pracy. Wiadomo, że różne charaktery o innym spojrzeniu na świat mogą wywoływać konflikty. Starszych może denerwować brak szacunku ze strony młodszych, a młodszych braki w wiedzy technologicznej u starszych. Jednak połączenie cech wszystkich generacji może okazać się kompletnym zestawem dającym gwarancję sukcesu. Należy jednak pamiętać o tym, że ludzi nie da się zaszufladkować. Data urodzenia nie jest wyznacznikiem posiadanych cech i umiejętności. Przełożony musi poznać każdego pracownika i opracować indywidualny portret osobowości, by wiedzieć, w czym sprawdza się on najlepiej, jakie są jego mocne i słabe strony, czego oczekuje od pracy i jakie zadania dają mu największą satysfakcję. Tylko w ten sposób można zaplanować strategię firmy tak, by przynosiła zyski. Każdy pracownik wnosi do biura inne umiejętności, trzeba tylko wiedzieć, jak je najlepiej spożytkować, by jednostki tworzyły spójną całość. 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn