Skoči na glavni sadržaj
Blog
Blog

Tervetuloa Leviin – Vítejte v Levi! Zpráva o mezinárodní kooperativní aktivitě (TCA) „Social justice in life – long guidance"

Tento blog napsal Florian Hinterberger a byl přeložen z němčiny.

Laponsko v zimě – pro některé to zní bláznivě, pro některé to zní absolutně lákavě. Pro mě to zní jako dobrodružství a jedinečná příležitost, jak se dozvědět o mezinárodní kooperativní aktivitě (TCA) v Levi, na severu Finska. V rámci jednoho Erasmus + projektu jsem už znal bohaté aspekty mezinárodní spolupráce a naučil jsem se ji oceňovat a v okamžiku, kdy se objevila příležitost účasti na tomto tematicky vysoce zajímavém výměnném pobytu, mi bylo naprosto jasné, že si nemůžu tuto příležitost nechat proklouznout mezi prsty. Lákaly mě především vyhlídky na napínavé diskuze s kolegy z celé Evropy, dále možnosti získání nových teoretických podnětů pro moji každodenní práci a lákaly mě i vyhlídky na nápady na inovativní projekty založené na zkušenostech z jiných zemí EU. A to všechno v dech beroucí krajině Laponska – v pravé čistotě. Rozhodnutí tedy padlo velmi rychle a i žádost o poskytnutí finanční pomoci byla úspěšná díky podpoře národní agentury a vše proběhlo jednoduše a nekomplikovaně.

29. listopadu jsem tedy odcestoval z Vídně přes Helsinky do Kittilä a odtud dále do zimního střediska Levi. Už krátce po přistání jsem se seznámil s prvními účastníky semináře a to během cesty autobusem do kongresového hotelu. Živě jsem se bavil s kolegy z Finska, Švédska, Polska a Litvy a my všichni jsme se zdáli být ohromeni zasněženou krajinou, která nám probíhala za okny autobusu a byli jsme velmi zvědaví a napnutí, co přinesou následující dny.

Po příjezdu do hotelu jsem při večeři poznal i ostatní účastníky. Bavili jsme se o našem příjezdu z různých konců Evropy, jako byl Řím, Atény, Riga, Reykjavik, Dublin, Antwerpy nebo Stockholm. Atmosféra byla už od prvního okamžiku velmi přátelská a podpořena vzájemnou otevřeností a zájmem. Následující ráno jsme začali snídaní, která se konala v přednáškovém sálu hotelu za úplné tmy (ano, zima zde je stejně tmavá jako na severu). Po krátkém uvítání a úvodu Virpi Keionen z finské národní agentury pro vzdělávání a po prezentaci Jenni Westö o EPALE platformě, představil Miika Kekki, moderátor semináře, celý program.

Foto: © EPALE NSS Finland 2019

V následujícím čase jsme diskutovali v malých skupinách o našich osobních pohledech na otázky sociální rovnosti a pokoušeli jsme se formulovat v krátkých poetických sděleních naše očekávání, s jakými jsme na seminář přijeli.Po obědě jsme měli možnost užít si fantastické přírody Laponska a v náhodně vybraných 4 členných družstvech jsme měli možnost zahrát si přátelské sportovní utkání. Při třeskutých teplotách (-15 stupňů) jsme jezdili na kole ve sněhu a na ledu, chytali jsme dřevěné soby, snažili jsme se v tandemovém běhu a dobývali jsme pozemky pro Sámy – rovněž jedna vtipná a mrazivá záležitost.

Poté, co jsme rozmrzli, byl zbytek dne nabitý intenzivní výměnou názorů k otázkám měnících se procesů a role poradců v takových procesech. Daniel Hailemariam z univerzity ve Stockholmu prezentoval ve svém příspěvku tak zvaný „SCARF model“ o uvedení do procesu změn a o tematickém odmítání a popírání, tedy témata, se kterými se i já zabývám ve svém každodenním pracovním životě.

Potom líčila Iina Helldan svoje zkušenosti z práce s uprchlíky a mluvila s mnohoznačným rozměrem o jejich sociálním vyloučení, se kterým je často konfrontována. Její bojovné nasazení bylo tou pravou inspirací a podnítilo další diskuze o společenskokritickém postoji a tyto diskuze pokračovaly i po skončení semináře během společné večeře. Dopoledne následujícího dne pokračovaly teoretické diskuze věnované  poradenským a doprovodným procesům. Sanna Vehviläinen a Anne – Mari Souto prezentovaly ve svých příspěvcích zamyšlení nad „kritickou teorií a praxí poradenství“. Během intenzívních rozhovorů jsme diskutovali o těchto bodech s ohledem na závěry, které se týkají naší každodenní práce. Tyto rozhovory pokračovaly také během následujícího oběda. Jako přídavek nás přednášející vzali do nádherné krásné zimní přírody. Jeli jsme lanovkou na „Levi“ a vyšli jsme si na rozhlednu, kde nás čekal, díky krátce se protrhající mlze, nádherný výhled na bizarní skromnou krajinu Laponska. Poté, co jsme se opět trochu zahřáli u horké čokolády, ponořili jsme se ještě hlouběji do tématu sociální rovnosti.

© Florian Hinterberger 2019

Miika Kekki se během své přednášky především zaměřil na roli a postavení poradce během procesů vedení. V každodenní rutině jen sotva zbývá čas věnovat se zasvěceně své vlastní úloze při tomto procesu, o to důležitější je tedy možnost seznámit se s možnosti a základními myšlenkami také na toto téma. Po krátké pauze byl den uzavřen dvěma prezentacemi místních vzdělávacích institucí. Merikki Lappi, předseda vzdělávacího a kulturního oddělení spolku Muonio, mluvil ve svém příspěvku o neformálních vzdělávacích zařízeních v odlehlých oblastech Finska a Janne Näkkäläjärvi z národa Sámů prezentovala „Sami Education Institute“. V tomto nanejvýš zajímavém příspěvku jsme mohli nahlédnout do tradic a života Sámů, jedinečného národa v Evropě, dostali jsme příležitost seznámit se s  jedinečným vzdělávacím konceptem jejich institutu. Tyto zážitky stále kroužily v mojí hlavě, když jsme se dostavili na večeři do chaty s otevřeným ohněm a byly nám naservírovány  tradiční pokrmy ze sobů. Poté jsme nechali doznít ozvěny celého dne v malé belgicko – irsko – norsko – rakouské skupince u jednoho drinku v hotelovém baru. Pravé zakončení jednoho intenzivního, zajímavého a na události bohatého dne!

Následující pátek se všechny rozhovory u snídaně týkaly témat z předešlého dne a byly smíšené se smutkem z blížícího se konce semináře. Dopoledne jsme ještě jednou shrnuli program z předešlých dnů a vyvolali jsme si vzpomínky na naše očekávání z prvního dne – moje vlastní byly dokonce mnohonásobně překonány. Se smutkem jsme se rozloučili s prvními kolegy, kteří museli Levi opustit již prvními letadly a větší skupinka z nás po obědě odjela společně na letiště Kittilä, kde jsme společně nastoupili do letu směřujícího do Helsinek. Tam se i naše cesty rozdělily. S obrovskými dojmy a nápady na nové projekty v hlavě, s mnoha vizitkami a kontaktními adresami v tašce a s vědomím, že jsem některé kolegy neviděl naposledy, jsem nastoupil na svoji cestu zpět do vlasti – vyčerpaný, s novými inspiracemi a pln radosti a těšení se na nové možnosti mezinárodního propojení.

© EPALE NSS Finsko 2019

Hier finden Sie die PPT Präsentation von Miika Kekki.

Více informací ke strategickým partnerstvím v oblasti vzdělávání dospělých v rámci projektů Erasmus + zde, informace k mobilitám zde.

Login (5)

Želite li drugi jezik?

Ovaj je dokument također je dostupan i na drugim jezicima. Odaberite jedan od njih u nastavku.

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije rasprave

EPALE rasprava: budućnost učenja odraslih

U srijedu, 8. srpnja 2020., od 10:00 do 14:00 sati, EPALE će biti domaćin online rasprave o budućnosti učenja odraslih. Razgovarajmo o budućnosti područja obrazovanja odraslih i novim izazovima i mogućnostima. Online raspravu vodit će stručnjakinja EPALE-a Gina Ebner, generalna tajnica EAEA-e.

Više