Skoči na glavni sadržaj
Blog
Blog

Niekoľko postrehov z motivačného seminára

 

Čo si predstavíte, keď sa povie motivačný seminár?

Obrovskú sálu plnú usmiatych ľudí, ktorí stoja a tancujú v rytme hlasnej muziky? Nadšený potlesk? Susedia, ktorí sa k sebe otočia a dajú si „five“ so slovami „Ty na to máš!“? Scény ako v americkom filme, však? Nedávno som sa zúčastnila motivačného seminára v Bratislave a všetko toto sa tam dialo. Som naozaj veľmi rada, že som tam bola a zažila to.

Obsah

Dalo by sa povedať, že celý seminár bol vlastne jedna veľká prípadová štúdia. Tréner dával príklady z vlastného života, prezrádzal, čím sa inšpiroval, čo čítal, citoval mnohých filozofov, vedcov, poskytol kopec mien autorov a kníh, uvádzal rôzne výskumy. Príhody a príklady vhodne vypointoval, takže sa stávali návodom. Nehovoril len o svojom živote podnikateľa, ale aj o svojom živote partnera, manžela a otca. Napokon, veď často citovaná harvardská štúdia o zdrojoch šťastia (Harvard Study of Adult Development) ľudí hovorí, že nie tí, ktorí sú bohatí a úspešní, ale tí, ktorí majú bohaté a úspešné vzťahy, sú najšťastnejší. Všetko to bolo zo života, a bolo to uveriteľné.

Účastníci

Bola som zvedavá, koho tam stretnem, akí ľudia tam budú, ako sa budem cítiť. Pri vstupe do sály som videla, že sa mnohí zdravili a uvedomila som si, že sú tam celé kolektívy, kolegovia a kolegyne. Drvivá väčšina boli mladí ľudia, niektorí zjavne ešte študenti. Určite to bolo zaujímavé aj pre nich, hoci si myslím, že tréner sa väčšmi prihováral ľuďom so skúsenosťami, čo vedia porovnať aj nejaké roky praxe a roky života v rodine.

Organizačná forma

Nevedela som si predstaviť, ako môže jeden tréner ovládať veľkú športovú halu s cca 1700 účastníkmi. Dobré ozvučenie a dve veľké obrazovky, celý tím zvukárov a kameramanov urobili svoje. Kto potreboval, odskočil si. Prestávky boli po cca 2 hodinách. Dvojhodinové bloky boli vyplnené vstupmi trénera, sem-tam zopár slajdov z prezentácie, chvíľa na zapísanie poznámok, časté ťapnutie si so susedom, „energizačné prestávky“ – tanečné 3minútovky na rozhýbanie tela (a veru som to ocenila a zapojila sa naplno!), výzva na spoločné zopakovanie si dôležitých myšlienok, nahlas, ako nejaká mantra.

Vzdelávacie výsledky

Z tých nemateriálnych spomeniem pozitívne pocity – posilnenie, reštart, nakopnutie. Chuť pozrieť sa na niektoré témy hlbšie. Povzbudenie niečo zmeniť, začať s malými krokmi. Hľadať rovnováhu, aby moja činnosť bola prospešné pre prácu i rodinu. Vyššia viera v seba, v svoje sily. Optimizmus.

So sebou som si odniesla vzdelávaciu príručku a spoločne s kamarátkou, s ktorou som tam bola, USB s prednáškami na počúvanie do auta a sadu  kníh - 5 jazykov lásky, Prečo spíme, Moc faktov, knihy o podnikateľovi Tomášovi Baťovi...

Moje „diamanty“, vety, ktoré som si odniesla na zapamätanie: Mozog sa učí opakovaním a emóciou. Nastavenie Tvojej mysle ovplyvňuje Tvoje zdravie. Neformujú Ťa vonkajšie okolnosti, ale to, ako na ne zareaguješ.

Záver

Iste, bolo to veľkolepé propagačné podujatie pre osobnosť trénera a tiež spôsob, ako získať klientov pre ďalšie vzdelávanie, tematicky zadefinované alebo šité na mieru. Avšak, ako zamestnávateľka odporúčam niečo podobné pre kolektív, spoločný zážitok tohto typu môže byť novým hnacím motorom pre firmu či združenie. Bála som sa, že to bude prevažne o predaji  a zručnostiach predajcov. Ale z môjho pohľadu to bolo o vzdelávaní, resp. o sebavzdelávaní, o dôležitosti zručností, o nutnosti rozvíjať mozog a myseľ a o schopnosti previesť naučené vedomosti do konania. Odporúčam teda aj ako vzdelávateľka.

Login (0)

Want to write a blog post ?

Don't hesitate to do so! Click the link below and start posting a new article!

Najnovije rasprave

EPALE rasprava: budućnost učenja odraslih

U srijedu, 8. srpnja 2020., od 10:00 do 14:00 sati, EPALE će biti domaćin online rasprave o budućnosti učenja odraslih. Razgovarajmo o budućnosti područja obrazovanja odraslih i novim izazovima i mogućnostima. Online raspravu vodit će stručnjakinja EPALE-a Gina Ebner, generalna tajnica EAEA-e.

Više