chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Vijesti

Senioři umí s internetem, nedokáží se ale vyznat v záplavě informací

13/11/2019
Jezik: CS

Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 více než 60 procent seniorů, kteří mají přístup k internetu, navštěvuje internetové zpravodajství. Přes 90 procent seniorů užívajících internet se také setkalo s tzv. řetězovými e-maily.

Každý pátý senior zároveň ve výzkumu udává, že se sám podílí na jejich šíření, a více než 40 procent seniorů se přiznalo, že si neověřují informace ze svých oblíbených zdrojů.

"Výzkumy potvrzují, že většina seniorů přeposílá řetězové e-maily ráda a více než mladí lidé. Že se ve skutečnosti podílejí na šíření dezinformací, to neřeší, protože více než oficiálním novinám věří svým přátelům, známým či někomu z rodiny, kdo e-mail přepošle. Přepošlou ho tedy také, s důvěrou, že jde o hodnotnou informaci," říká Jan Bartoš, vedoucí vzdělávacího a kulturního centra pro seniory Elpida.

Dříve to bývaly nevinné snímky roztomilých zvířátek, legrácky či historické fotografie. Poslední dobou je ale vystřídaly tzv. hoaxy, tedy poplašné a nebezpečné řetězové zprávy, šířící dezinformace.

Senioři umí s internetem, nevyznají se ale v záplavě informací

Prudký rozvoj digitálních médií zastihl dnešní generaci 60+ nepřipravenou a snáze ohrozitelnou dezinformacemi a manipulacemi, uvědomili si tehdy v centru Elpida a s Nadací O2 začali pořádat osvětové besedy "Věřte nevěřte". Centrum rovněž změnilo svou vzdělávací strategii. Po dvanácti letech, kdy proškolilo desítky tisíc seniorů v používání počítače, přidalo i mediální a informační gramotnost.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/seniori-retezove-emaily-trollove-elpid...

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn