chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE - e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

Blog

Mapa i terytorium

27/10/2019
po Urszula Rapacka
Jezik: PL

/hr/file/adventure-blur-cartography-408503jpgadventure-blur-cartography-408503.jpg

Mapping the job market

   

- To nie jest prawda. U mnie tak nie było! – wykrzyknęła jedna z uczestniczek weekendowego warsztatu dla osób planujących zmiany zawodowe (nazwijmy ją „Ola”), kiedy na flipcharcie rozpisałam procentową skuteczność rozmaitych metod poszukiwania pracy.

- Mnie się to też nie do końca zgadza. – dorzuciła pomocnie druga uczestniczka, „Marta”.

Pozostali uczestnicy milczeli wymownie, niektórzy kręcili głowami, inni przyglądali się bacznie statystykom, kilka spojrzeń mówiło „no nie wiem...” albo „przekonaj mnie”,  a może „nie wierzę w takie statystyki”.

Jeszcze przed chwilą byłam z siebie bardzo dumna, bo przygotowując się na ten warsztat przeczesałam publikacje dotyczące sytuacji na rynku pracy – książki, artykuły, raporty – i dotarłam do wiarygodnych danych, które pokazywały jak w dzisiejszych czasach rekrutują pracodawcy i w co w związku z tym powinien inwestować swój czas i energię kandydat. Przekazanie tych danych wydawało mi się tym ważniejsze, że moment zmiany zawodowej jest niezwykle trudny psychologicznie, każe się mierzyć z niepewnością, ryzykiem, zagubieniem, bezradnością i frustracją, szczególnie we współczesnym świecie VUCA, gdzie nic już nie wydaje się stabilne ani pewne, a dodatkowo polski rynek pracy jest stosunkowo nieprzejrzysty, współistnieją na nim rozmaite subkultury rekrutacji – od transparentnych, ogłaszanych publicznie, regulowanych jasnymi procedurami procesów, przez procesy hybrydowe, gdzie wakat reklamuje się na dużych portalach, ale niejednokrotnie zapełnia z osobistego polecenia, aż po procesy niejawne, wielki, nieregulowany ukryty rynek pracy. Posiadanie względnie dokładnej mapy tego przypominającego Dziki Zachód terytorium uznałam za dużą wartość dodaną mojego spotkania z uczestnikami. Mapa pomaga obrać kierunek strategiczny i podjąć taktyczne decyzje. Mapa nakreślona przez drobiazgowego, rzetelnego kartografa – tym bardziej.

Niebieski mazak skrzypiał na papierze, a ja opowiadałam uczestnikom o tym, że w XXI wieku aplikowanie na tradycyjne, ogłaszane publicznie wakaty (których jest coraz mniej, a coraz więcej na każdy z nich konkurencji) ma mniej niż 10-procentową skuteczność. To tłumaczy, dlaczego tak często słyszę od klientów „wysłałem ponad 150 życiorysów, na co dostałem trzy automatyczne mailowe odpowiedzi i tylko jedną propozycję rozmowy o pracę, z której nic nie wyszło.” Świetną ilustracją niejednokrotnie absurdalnej konkurencji na otwartym, oficjalnym rynku ofert jest to, co zobaczyłam kilka miesięcy temu na ekranie smartfona, który podsunął mi przed oczy klient. „Widzisz?”, zapytał. Zobaczyłam stronę z opisem stanowiska w dużej firmie z branży IT, opublikowanym na LinkedIn. „To jest ostatnie ogłoszenie, na które wysłałem swój życiorys”, powiedział klient. „Popatrz na liczbę aplikacji”, poprosił. Popatrzyłam. Tysiąc pięćset. To właśnie o tym opowiadałam mojej weekendowej grupie. Kiedy rekruter w korporacji prowadzi kilka procesów poszukiwania kandydatów równolegle i na każdy dostaje setki, jeśli nie tysiące, elektronicznych życiorysów, czasem najzwyczajniej w świecie przeczyta tylko niewielki procent z nich i znajdzie wystarczającą liczbę wykwalifikowanych osób, które zaprosi na rozmowy kwalifikacyjne. To oznacza, że nawet najlepszy kandydat, z pięknym, profesjonalnym życiorysem, doskonale pasującym do ogłaszanego stanowiska, może nigdy nie zostać zobaczony. To właśnie z tą zaskakującą informacją – wysyłanie CV na ogłoszenia ma mniej niż 10% skuteczności – nie zgodziły się Ola i Marta.

Podjęłam więc spontaniczną decyzję o zmianie programu. Powiedziałam, że sprawdzimy moje dane z flip chartu na małej, niereprezentatywnej co prawda, ale realnej grupie, którą mamy tego dnia w słonecznej sali warsztatowej. Nasz wynik nie potwierdzi moich danych, uzyskanych po wielu latach monitorowania tysięcy kandydatów, ani im ostatecznie nie zaprzeczy, ale wzbogaci nasza wiedzę i dowartościuje osobiste doświadczenia. Rozdałam uczestnikom kolorowe karteczki i poprosiłam, żeby przypomnieli sobie każdy dotychczasowy przypadek otrzymania oferty pracy, a potem zapisali, w jaki sposób ją dostali. Czy z polecenia znajomego, czy przez headhuntera, czy może dzięki własnej inicjatywie, bo odezwali się bezpośrednio do wymarzonego pracodawcy mimo, że nie reklamował nigdzie wakatów. Następnie przykleiliśmy kilkadziesiąt post-itów na ścianie w grupach tematycznych żeby zobaczyć, jak się mają do oficjalnych statystyk, które wcześniej prezentowałam.

Rzeczywiście, na potwierdzenie powątpiewania Marty i Oli, odkryliśmy, że w naszej grupie warsztatowej ponad 50% ofert pracy wygenerowały oficjalne ogłoszenia. Poprosiłam uczestników o refleksję nad rozdźwiękiem między raportami socjologów i ekonomistów, a danymi z naszego mikroświata.  Porozmawialiśmy o tym, skąd w ogóle czerpiemy wiarygodną wiedzę o "makro-świecie". Czy dostarczają nam jej eksperci, czy media, na ile reprezentatywne jest nasze własne osobiste doświadczenie, a na ile doświadczenia bliskich i znajomych osób? Przedyskutowaliśmy też wnioski praktyczne – jak w związku z wynikami ćwiczenia najskuteczniej aplikować? Czy wysyłać CV tylko w odpowiedzi na ogłoszenia? Czy skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych i headhunterów? Czy zwrócić się o pomoc do przyjaciół, znajomych, byłych kolegów z pracy? Czy warto również kontaktować się spontanicznie, bez ogłoszenia, z pracodawcami, których lubimy i cenimy, którzy wydają nam się dobrze dopasowani do naszych potrzeb i kwalifikacji?

Od tej pory już zawsze równoważę swoją prezentację oficjalnych danych takim subiektywnym mikro-mapowaniem rynku pracy. Nie mówiąc o tym, że każda okazja do twórczego wykorzystania post-itów to dobra zabawa.

      

Artykuł bierze udział w konkursie „Historie mocy – historie pracy” w kategorii "Moja skrzynka trenera"

Jesteś zainteresowany rozwojem pracowników i doradztwem zawodowym? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod i niestandardowych form?

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na ten temat dostępne na polskim EPALE! 

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
 • Slika korisnika Monika Dawid-Sawicka
  Trzy lata temu poprowadziłam cykl regionalnych Spotkań HR zatytułowany "GRA WSTĘPNA W SIECI CZY REALU". Ich uczestnikami byli reprezentanci działów HR, w szczególności osoby, które zajmują się rekrutacją. Jednym z pytań które stawialiśmy sobie na tych spotkaniach była próba odpowiedzi na pytanie, czy kolejny rok przyniesie wzrost liczby kandydatów poszukujących pracy w mediach społecznościowych? Czy będziemy doświadczać zwielokrotnienia działań budujących wizerunek w sieci przez samych kandydatów? Po raz kolejny okazało się, że nie ma czegoś takiego jak polski rynek pracy - są rynki regionalne i ich charakterystyka znacząco się miedzy sobą różni. Rekruterzy z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia opowiadali o skuteczności rekrutacji prowadzonych za pośrednictwem LinkedIN. Bardzo często pojawiały się też rozmowy o wadze i znaczeniu programów poleceń pracowniczych, ale były też regiony w których opowiadano o skutecznej rekrutacji prowadzonej we współpracy z lokalnym księdzem, który opowiedział o tym z ambony (to chyba moje największe zaskoczenie) czy ogłoszeń publikowanych w lokalnej prasie. Nie dziwię się więc doświadczeniom uczestników Twoich warsztatów i doceniam pomysł na pracę, który zaproponowałaś.
 • Slika korisnika Radek Czahajda
  Często korzystam z wyników badań i faktycznie zauważyłem, że dużo czasu trzeba poświęcać na to, żeby przygotować uczestników do właściwej postawy wobec badań, żeby je zaakceptowali. Tu np. poświęciłbym czas na doświadczenie zjawiska efektywności w jakiejś innej aktywności (np wrzucanie piłek do kosza), żeby przygotować ich do zrozumienia, że efektywne działania to takie, które przy mniejszym wysiłku dają ten sam efekt (w tym przypadku - znalezienie pracy). Dzięki temu uczestnicy mogliby zacząć korzystać z tych metod, które są o wiele bardziej skuteczne (zakładając, że przytoczone badania były rzetelne). 
  Czasem korzystam też z takiego mapowania, ale przy badaniach, które mogą być łatwo powtórzone, a tu zdecydowanie nie były, więc moim zdaniem - ryzyko było zbyt duże. Mimo to - wielkie wyrazy uznania z mojej strony za wykorzystywanie badań naukowych w swojej pracy i za eksperymentowanie z aktywnymi formami ich prezentacji! To dobry kierunek dla szkoleń i warsztatów :) 

 • Slika korisnika Urszula Rapacka
  Bardz dziękuję za konstruktywny odzew, Radku. Twój pomysł z przygotowaniem uczestników do rozmowy o efektywności dał mi do myślenia. Nie myślałam dotąd, żeby "ugryźć" ten kawałek warsztatu z takiej perspektywy.
  Napiszesz coś więcej na temat tego jak korzystasz z mapowania? I co masz na myśli kiedy piszesz o różnicy między badaniami, które mogą być powtórzone, a takimi, które nie mogą? Nie jestem pewna, jak to odnieść do mojego przykładu :)
 • Slika korisnika Beata Reszka
  Jako studentka, która szuka dopiero swojej drugiej pracy w sposób tradycyjny poprzez przesyłanie swojego CV firmom, wiem ze jest to ciężka sprawa. Jako ciekawostkę dodam, ze moja pierwsza praca była z polecenia kolegi i to jeszcze w firmie w której On wcześniej pracował. Jednak wracając do pierwszego zdania... Poszukuje pracy codziennie na grupach na facebook'u, oraz w internecie. Jest wiele ofert pracy i pewnie gdyby bardzo mi zależało na jakiejkolwiek, to już bym dawno ja znalazła. Jednak uważam ze w niektórych firmach jest za duzo wymagane, jak dla osoby na tak niskich stanowiskach jakie proponują. Dlatego ciesze się ze ten temat został poruszony własnie tutaj, to może dowiem się jeszcze czegoś ciekawego.
 • Slika korisnika Urszula Rapacka
  Bardzo się cieszę, że temat jest dla Ciebie ciekawy. Rzeczywiście czasem pisze się o tendencji pracodawców do cięcia kosztów przez scalanie stanowisk i "przeładowanie" jednego etatu. A może jest jakiś temat artykułu związanego z poszukiwaniem pracy, który chętnie byś tutaj zobaczyła?