chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

e-Platforma za obrazovanje odraslih u Europi

 
 

Resurs

Kobiece i męskie wzory (re)konstrukcji biografii w perspektywie zmiany zawodowej

Jezik: PL

Objavio Monika Gromadzka

Immanentną cechą współczesności jest zmienność i dynamiczność. To z kolei rodzi niepewność. Określenia te doskonale oddają charakter funkcjonowania społecznego człowieka, od którego wymaga się, aby był specjalistą i kreatorem własnego życia, a otaczający go świat stwarza prawdziwe spektrum możliwości w dochodzeniu do samorealizacji. Z drugiej zaś strony ludzie rzadko są wyposażani w umiejętność krytycznego myślenia, refleksyjnego podejmowania decyzji czy radzenia sobie z nieuniknionymi, częstymi i wielokroć gwałtownymi zmianami. Zuzanna Wojciechowska w swojej publikacji „Kobiece i męskie wzory (re)konstrukcji biografii w perspektywie zmiany zawodowej” zaznacza też, że jeszcze nigdy dotychczas człowiek jako członek społeczności i społeczeństwa nie musiał zmagać się z tak dużą dozą niepewności w podejmowanych przez siebie działaniach (s. 9).  W konsekwencji życie staje się czasem mozaiką epizodów, a chęć dochodzenia do szczęścia i spełnienia może stać się celem niemożliwym do zrealizowania. Właśnie wpływom zmian na życie człowieka, a raczej sposobom, w jaki radzi on sobie z tymi doświadczeniem oraz w jaki sposób (re)konstruuje swoją biografię, poświęcona jest monografia „Kobiece i męskie wzory…” wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego w 2018 roku.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich stanowi syntetyczny opis ramy teoretycznej badań, a druga - raport z badań - składa się z trzech rozdziałów, w których zostały przedstawione poszczególne elementy procesu badawczego. W ostatnim rozdziale autorka przedstawia wnioski, które stanowią znaczący wkład w teorię andragogiczną. Autorka bowiem, oprócz stworzenia interesującej charakterystyki zmian w życiu zawodowym (s. 268), stworzyła też pięć wzorów (re)konstrukcji  biografii w sytuacji zmiany zawodowej.

Na odnotowanie zasługuje też fakt, że autorka pracy wyróżniła kilka funkcji pełnionych przez edukację w sytuacji zmiany zawodowej. Interesujący wydaje się tez fakt, że funkcje te zmieniają są w zależności od wieku badanych.

Na koniec dodam, że publikacja ta stanowi źródło wiedzy nie tylko dla badaczy i teoretyków andragogiki i pedagogiki. Jej treść może wzbogacić też warsztat pracy praktyków, szczególnie tych, którzy na co dzień pracują z osobami, które doświadczyły zmiany w obszarze zawodowym.

Autor(i) resursa: 
Zuzanna Ewa Wojciechowska
ISBN: 
978-83-235-3527-0
Datum objave:
Utorak, 18 Prosinac, 2018
Vrsta resursa: 
Studije i izvješća
Država:
Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn
  • Slika korisnika Monika Sulik
    Najpiękniej dziękuję Moniko za udostępnienie tego materiału! 
  • Slika korisnika Monika Gromadzka
    Proszę bardzo,
    książka jest naprawdę interesująca, a część o teorii uczenia się transformatywnego może być dla "jakościowego" andragoga bardzo przydatna :D